Аграрний тиждень. Україна
» » Цьогорічний урожай кукурудзи залежитиме від особливостей догляду за посівами
» » Цьогорічний урожай кукурудзи залежитиме від особливостей догляду за посівами

    Цьогорічний урожай кукурудзи залежитиме від особливостей догляду за посівами


    Більшість господарств України у першій декаді травня закінчили сівбу кукурудзи, площа якої на зерно цього року перевищує 2,3 млн. га, а на силос становитиме 600 тис. га.

    Найважливіші заходи догляду за посівами культури цьогоріч: ретельна боротьба з бур’янами, застосування найбільш ефективних біостимуляторів сходів, легкорозчинних мінеральних або рідких комплексних добрив.

    Через підвищену кількість опадів та нестійку прохолодну погоду протягом весни в усіх регіонах країни забур’яненість посівів кукурудзи очікується на 15-25% вищою від середньобагаторічної, тому, при недостатньо ефективній боротьбі з нею, зниження врожайності може сягнути 30-50%.

    При вирощуванні кукурудзи без гербіцидів для знищення бур’янів застосовують досходове і післясходові боронування посівів зубовими боронами на понижених швидкостях поперек рядків посівів та 2-3 міжрядні культивації в агрегаті з прополювальними борінками, а потім і лапчатими загортувачами для присипання сходів бур’янів ґрунтом в захисних смугах біля рядків. Доведено, що боронування посівів найбільш ефективні в періоди, коли паростки бур’янів ще у фазі «білих ниточок» до появи на поверхні. Досвід показує: за допомогою системи боронувань вдається знищувати 70-85% бур’янів.

    При комплексній технології вирощування, що передбачає післясходові вирівнювання й ущільнення поверхні ґрунту, для міжрядних обробіток використовують просапні культиватори в агрегаті з легкими зубовими боронами вздовж рядків. При цій технології агрегати менше пошкоджують посіви, повніше очищують їх від бур’янів і краще вирівнюють поверхню ґрунту, що зменшує втрати вологи.

    У високорозвинутих країнах механічні засоби знищення бур’янів на посівах кукурудзи вважаються менш ефективними порівняно з гербіцидами, тому що при боронуваннях і міжрядних культиваціях травмуються наземна частина рослин і вузлові корені, а частина сходів при цьому гине, що призводить до недобору врожаю.

    Негативно впливають на продуктивність кукурудзи глибокі міжрядні культивації, які іноді помилково проводять не тільки для знищення бур’янів, а також для посилення доступу повітря до кореневої системи, хоч відомо, що на відміну від інших культур, у кореневій системі кукурудзи утворюються повітропроходи, за допомогою яких атмосферне повітря може проникати аж до кореневих волосків. При глибоких розпушуваннях ґрунту значно посилюється пошкодження кореневої системи рослин та збільшуються витрати пального. Досвід показує: обладнані лапами-бритвами просапні культиватори досить ефективно знищують бур’яни при міжрядних розпушуваннях на глибину 3-4 см.

    У зв’язку з недостатньою ефективністю механічних засобів боротьби з бур’янами, більшість високорозвинутих зарубіжних країн, серед яких США, Іспанія, Франція, повністю перейшли на їх знищення за допомогою ґрунтових і страхових гербіцидів, витрати на які окупаються приростами врожаїв не менше, ніж у 10 разів. Діюча речовина цих препаратів проникає у тканини рослин бур’янів через кореневу систему або через устиці листя, отруюючи та вбиваючи їх, не пошкоджуючи кукурудзу.

    За результатами широкої перевірки ґрунтових гербіцидів, більш ефективно знищують бур’яни на посівах кукурудзи Тайфун, Дуал, Трофі, Прімекстра. Їх вносять під передпосівну культивацію, або зразу після сівби кукурудзи. Серед страхових гербіцидів на посівах кукурудзи краще інших зарекомендували себе Тітус, Базис, МайсТер, Мілагро, Ладок та деякі інші. При недостатньому впливі гербіцидів на знищення бур’янів цю роботу посилюють за допомогою механічних засобів.

    За даними Уманського державного аграрного університету, при застосуванні гербіциду Харнес 3 л/га, урожай кукурудзи зріс на 9.0 ц/га зерна, що забезпечило додатковий прибуток 451 грн./га. При обприскуванні забур’янених сходів кукурудзи страховим гербіцидом Тітус з розрахунку 50 г/га, він підвищив урожай зеленої маси кукурудзи, порівняно з контролем, на 131 ц/га.

    За даними широких досліджень колишнього Інституту «Агроресурси», проведених згідно наказів Мінагрополітики і Українській академії аграрних наук, високий вплив на підвищення врожаїв кукурудзи при догляді за посівами забезпечує обприскування рослин водними розчинами вітчизняних біостимуляторів, кращими з яких визнані препарати Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії та Науково-технологічного центру «Агробіотех»: Зеастимулін, Біолан, Радостим.

    Доцільно відмітити, що біостимулюючі препарати Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії широко перевірені й визнані кращими у 6-ти країнах світу, де розпочате їх впровадження. Препаратами Зеастимулін і Триман обприскують посіви кукурудзи з розрахунку 15-20 мл/га. На площах з низькими рівнями забезпечення посівів поживними речовинами їх використовують по 15 мл/га, а з середнім та підвищеним – по 20 мл/га.

    За результатами досліджень, обприскування посівів водними розчинами цих препаратів при сприятливій бездощовій погоді найбільш ефективне у ранкові (8.00-11.00) та у вечірні (17.00-19.00) години.

    При сумісному застосуванні їх із страховими гербіцидами, біостимулятори вносять у строки, передбачені для гербіцидів.

    За даними дослідів, проведених Чернігівським та Коломийським інститутами АПВ, обприскування посівів кукурудзи біостимулятором Зеастимулін сприяло підвищенню врожаю зерна в середньому на 14,7 ц/га або на 29,8%, при врожаї на контролі 58,3 ц/га.

    У Чернігівському інституті АПВ обприскування кукурудзи Зеастимуліном у розчині зі страховими гербіцидами, поряд із значним підвищенням урожаю зерна, зменшило забур’яненість посівів під впливом гербіциду Мілагро на 70,6% і Тітус – на 86,3%.

    За даними Волинського інституту АПВ, обробка насіння кукурудзи біостимулятором Зеастимулін в середньому за два роки підвищила врожай зеленої маси кукурудзи на силос на 127 ц/га (17,8%), а при обприскуванні посіву цим препаратом на фоні обробки насіння він зріс на 204 ц/га (28,7%).

    Значний обсяг досліджень по вивченню ефективності сумісного обприскування посівів кукурудзи біостимуляторами з гербіцидами протягом останніх років проведено в Уманському державному агроуніверситеті. Результати цих дослідів показали, що при обробці посівів кукурудзи вітчизняним біостимулятором Зеастимулін урожай зеленої маси кукурудзи підвищився на 73 ц/га (25,5%), а при обприскуванні страховим гербіцидом Хармоні – на 48 ц/га, (12,6%), тоді як при внесенні цих препаратів у спільному робочому розчині приріст виявився вищим, ніж при їх окремому застосуванні. Сумісне внесення біостимуляторів із страховими гербіцидами зменшує витрати на догляд за посівами кукурудзи, у т.ч. і на пальне, у порівнянні з роздільним внесенням у декілька разів.

    Не зважаючи на систематичне зростання ринкових цін на мінеральні добрива, важливість їх цього року значно зростає у зв’язку із вимиванням частини легкорозчинних поживних речовин з орного шару ґрунту внаслідок надмірної кількості весняних опадів майже в усіх регіонах.

    Підживлення проводять культиваторами – рослинопідживлювачами у міжряддя на глибину 8-10 см одночасно з міжрядними обробками.

    Для визначення видів і доз добрив для підживлення використовують результати агрохімічного аналізу ґрунтів. Орієнтовні дози внесення міндобрив при підживленні посівів кукурудзи становлять по 20- 30 кг д.р./га. За результатами узагальнених досліджень, цей агрозахід сприяє підвищенню врожайності зерна кукурудзи на 5-7 ц/га і зеленої маси на силос 30-50 ц/га.

    Дослідами та виробничою перевіркою доведено: поряд з твердими мінеральними добривами істотний вплив на підвищення продуктивності кукурудзи під час догляду забезпечує також обприскування посівів невеликими дозами рідких комплексних добрив з мікроелементами, значна кількість яких дозволена для широкого застосування у сільському господарстві.

    Впровадження під час догляду за посівами згадуваних заходів боротьби з бур’янами, нових вітчизняних біостимуляторів, малих доз твердих і рідких комплексних мінеральних добрив при передбачених агрометеорологічних умовах цього року може сприяти додатковому підвищенню середньої продуктивності посівів кукурудзи на 10-12 ц/га зерна та 70-110 ц/га зеленої маси з качанами. При сучасних ринкових цінах на зерно кукурудзи близько 1,2 тис. грн./т, витрати на основні заходи догляду за посівами можуть окупитися вартістю приростів урожаю у десятки разів.

     

    Леонід АНІШИН,

    провідний науковий співробітник

    відділення «Агроресурси» ІГіМ УААН

     

    Детальніша інформація за тел./факс: 8(044) 492-90-73, 559-66-17, 558-07-10.

     





    Схожі новини
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Застосування ґрунтових гербіцидів – ознака розумного господарювання
  • Застосування ґрунтових гербіцидів - ознака розумного господарювання
  • Регулятори росту рослин - вагомий резерв урожаю-2009
  • Біостимуляція соняшнику

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Цьогорічний урожай кукурудзи залежитиме від особливостей догляду за посівами


Більшість господарств України у першій декаді травня закінчили сівбу кукурудзи, площа якої на зерно цього року перевищує 2,3 млн. га, а на силос становитиме 600 тис. га.

Найважливіші заходи догляду за посівами культури цьогоріч: ретельна боротьба з бур’янами, застосування найбільш ефективних біостимуляторів сходів, легкорозчинних мінеральних або рідких комплексних добрив.

Через підвищену кількість опадів та нестійку прохолодну погоду протягом весни в усіх регіонах країни забур’яненість посівів кукурудзи очікується на 15-25% вищою від середньобагаторічної, тому, при недостатньо ефективній боротьбі з нею, зниження врожайності може сягнути 30-50%.

При вирощуванні кукурудзи без гербіцидів для знищення бур’янів застосовують досходове і післясходові боронування посівів зубовими боронами на понижених швидкостях поперек рядків посівів та 2-3 міжрядні культивації в агрегаті з прополювальними борінками, а потім і лапчатими загортувачами для присипання сходів бур’янів ґрунтом в захисних смугах біля рядків. Доведено, що боронування посівів найбільш ефективні в періоди, коли паростки бур’янів ще у фазі «білих ниточок» до появи на поверхні. Досвід показує: за допомогою системи боронувань вдається знищувати 70-85% бур’янів.

При комплексній технології вирощування, що передбачає післясходові вирівнювання й ущільнення поверхні ґрунту, для міжрядних обробіток використовують просапні культиватори в агрегаті з легкими зубовими боронами вздовж рядків. При цій технології агрегати менше пошкоджують посіви, повніше очищують їх від бур’янів і краще вирівнюють поверхню ґрунту, що зменшує втрати вологи.

У високорозвинутих країнах механічні засоби знищення бур’янів на посівах кукурудзи вважаються менш ефективними порівняно з гербіцидами, тому що при боронуваннях і міжрядних культиваціях травмуються наземна частина рослин і вузлові корені, а частина сходів при цьому гине, що призводить до недобору врожаю.

Негативно впливають на продуктивність кукурудзи глибокі міжрядні культивації, які іноді помилково проводять не тільки для знищення бур’янів, а також для посилення доступу повітря до кореневої системи, хоч відомо, що на відміну від інших культур, у кореневій системі кукурудзи утворюються повітропроходи, за допомогою яких атмосферне повітря може проникати аж до кореневих волосків. При глибоких розпушуваннях ґрунту значно посилюється пошкодження кореневої системи рослин та збільшуються витрати пального. Досвід показує: обладнані лапами-бритвами просапні культиватори досить ефективно знищують бур’яни при міжрядних розпушуваннях на глибину 3-4 см.

У зв’язку з недостатньою ефективністю механічних засобів боротьби з бур’янами, більшість високорозвинутих зарубіжних країн, серед яких США, Іспанія, Франція, повністю перейшли на їх знищення за допомогою ґрунтових і страхових гербіцидів, витрати на які окупаються приростами врожаїв не менше, ніж у 10 разів. Діюча речовина цих препаратів проникає у тканини рослин бур’янів через кореневу систему або через устиці листя, отруюючи та вбиваючи їх, не пошкоджуючи кукурудзу.

За результатами широкої перевірки ґрунтових гербіцидів, більш ефективно знищують бур’яни на посівах кукурудзи Тайфун, Дуал, Трофі, Прімекстра. Їх вносять під передпосівну культивацію, або зразу після сівби кукурудзи. Серед страхових гербіцидів на посівах кукурудзи краще інших зарекомендували себе Тітус, Базис, МайсТер, Мілагро, Ладок та деякі інші. При недостатньому впливі гербіцидів на знищення бур’янів цю роботу посилюють за допомогою механічних засобів.

За даними Уманського державного аграрного університету, при застосуванні гербіциду Харнес 3 л/га, урожай кукурудзи зріс на 9.0 ц/га зерна, що забезпечило додатковий прибуток 451 грн./га. При обприскуванні забур’янених сходів кукурудзи страховим гербіцидом Тітус з розрахунку 50 г/га, він підвищив урожай зеленої маси кукурудзи, порівняно з контролем, на 131 ц/га.

За даними широких досліджень колишнього Інституту «Агроресурси», проведених згідно наказів Мінагрополітики і Українській академії аграрних наук, високий вплив на підвищення врожаїв кукурудзи при догляді за посівами забезпечує обприскування рослин водними розчинами вітчизняних біостимуляторів, кращими з яких визнані препарати Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії та Науково-технологічного центру «Агробіотех»: Зеастимулін, Біолан, Радостим.

Доцільно відмітити, що біостимулюючі препарати Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії широко перевірені й визнані кращими у 6-ти країнах світу, де розпочате їх впровадження. Препаратами Зеастимулін і Триман обприскують посіви кукурудзи з розрахунку 15-20 мл/га. На площах з низькими рівнями забезпечення посівів поживними речовинами їх використовують по 15 мл/га, а з середнім та підвищеним – по 20 мл/га.

За результатами досліджень, обприскування посівів водними розчинами цих препаратів при сприятливій бездощовій погоді найбільш ефективне у ранкові (8.00-11.00) та у вечірні (17.00-19.00) години.

При сумісному застосуванні їх із страховими гербіцидами, біостимулятори вносять у строки, передбачені для гербіцидів.

За даними дослідів, проведених Чернігівським та Коломийським інститутами АПВ, обприскування посівів кукурудзи біостимулятором Зеастимулін сприяло підвищенню врожаю зерна в середньому на 14,7 ц/га або на 29,8%, при врожаї на контролі 58,3 ц/га.

У Чернігівському інституті АПВ обприскування кукурудзи Зеастимуліном у розчині зі страховими гербіцидами, поряд із значним підвищенням урожаю зерна, зменшило забур’яненість посівів під впливом гербіциду Мілагро на 70,6% і Тітус – на 86,3%.

За даними Волинського інституту АПВ, обробка насіння кукурудзи біостимулятором Зеастимулін в середньому за два роки підвищила врожай зеленої маси кукурудзи на силос на 127 ц/га (17,8%), а при обприскуванні посіву цим препаратом на фоні обробки насіння він зріс на 204 ц/га (28,7%).

Значний обсяг досліджень по вивченню ефективності сумісного обприскування посівів кукурудзи біостимуляторами з гербіцидами протягом останніх років проведено в Уманському державному агроуніверситеті. Результати цих дослідів показали, що при обробці посівів кукурудзи вітчизняним біостимулятором Зеастимулін урожай зеленої маси кукурудзи підвищився на 73 ц/га (25,5%), а при обприскуванні страховим гербіцидом Хармоні – на 48 ц/га, (12,6%), тоді як при внесенні цих препаратів у спільному робочому розчині приріст виявився вищим, ніж при їх окремому застосуванні. Сумісне внесення біостимуляторів із страховими гербіцидами зменшує витрати на догляд за посівами кукурудзи, у т.ч. і на пальне, у порівнянні з роздільним внесенням у декілька разів.

Не зважаючи на систематичне зростання ринкових цін на мінеральні добрива, важливість їх цього року значно зростає у зв’язку із вимиванням частини легкорозчинних поживних речовин з орного шару ґрунту внаслідок надмірної кількості весняних опадів майже в усіх регіонах.

Підживлення проводять культиваторами – рослинопідживлювачами у міжряддя на глибину 8-10 см одночасно з міжрядними обробками.

Для визначення видів і доз добрив для підживлення використовують результати агрохімічного аналізу ґрунтів. Орієнтовні дози внесення міндобрив при підживленні посівів кукурудзи становлять по 20- 30 кг д.р./га. За результатами узагальнених досліджень, цей агрозахід сприяє підвищенню врожайності зерна кукурудзи на 5-7 ц/га і зеленої маси на силос 30-50 ц/га.

Дослідами та виробничою перевіркою доведено: поряд з твердими мінеральними добривами істотний вплив на підвищення продуктивності кукурудзи під час догляду забезпечує також обприскування посівів невеликими дозами рідких комплексних добрив з мікроелементами, значна кількість яких дозволена для широкого застосування у сільському господарстві.

Впровадження під час догляду за посівами згадуваних заходів боротьби з бур’янами, нових вітчизняних біостимуляторів, малих доз твердих і рідких комплексних мінеральних добрив при передбачених агрометеорологічних умовах цього року може сприяти додатковому підвищенню середньої продуктивності посівів кукурудзи на 10-12 ц/га зерна та 70-110 ц/га зеленої маси з качанами. При сучасних ринкових цінах на зерно кукурудзи близько 1,2 тис. грн./т, витрати на основні заходи догляду за посівами можуть окупитися вартістю приростів урожаю у десятки разів.

 

Леонід АНІШИН,

провідний науковий співробітник

відділення «Агроресурси» ІГіМ УААН

 

Детальніша інформація за тел./факс: 8(044) 492-90-73, 559-66-17, 558-07-10.

 





Схожі новини
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Застосування ґрунтових гербіцидів – ознака розумного господарювання
  • Застосування ґрунтових гербіцидів - ознака розумного господарювання
  • Регулятори росту рослин - вагомий резерв урожаю-2009
  • Біостимуляція соняшнику

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.