Найактуальнішою осінньою проблемою домогосподарок усіх часів є консервування та сушіння городини. Якщо першу справу зручно робити як у міських квартирах, так і у приватних будинках, то другу - ні. Хіба що розкласти порізані яблука на балконі багатоповерхівки або в духовці…
Однак, при такій сушці, кажуть хазяйки, продукція втрачає масу цінних речовин. Бо сушінню потрібні сонячні промені. Наші пращури вирішували це питання просто. Надійним автоклавом для будь-якої городини чи фруктів була колись сільська піч. В ній і страви готували, і сушили на засланих соломою деках гриби, груші та яблука. Газифікація селищ поступово витіснила атрибути минулого у те саме минуле. В господарствах селян з’явилися інноваційні електричні сушарки. Та, враховуючи високу собівартість сучасної електрики, люди знову таки вдаються до перевіреної технології пращурів. Сушать продукцію на вікнах міських квартир та горищах будинків.
Допомогти жінкам вирішив київський винахідник та учень Малої академії наук Дмитро Головач.
Хлопець розробив оригінальну конструкцію сушарки для овочів і фруктів, яка працює від енергії сонця. Конструкція винаходу пристосована для будь-яких умов. Особливо пристрій має зацікавити дачників та городян. «Таку сушарку найкраще використовувати на дачі, але можна і в квартирі, виставивши на балкон. Вона компактна, легко складається і розкладається», - каже він. Зроблена з підручних матеріалів, сушарка має нескладну і доступну конструкцію. Вона активна протягом року і працює за принципом міні-горища: плоди сушаться не під прямим промінням, яке вбиває вітаміни, а завдяки теплу денного світила. Оптимальна температура для сушіння овочів і фруктів - 45-50 градусів. У сонячний день її легко досягти.
Активатор пристрою - віконна рама із пофарбованим у чорне склом. Вона кріпиться до розкладної дерев’яної підставки. У верхній частині перпендикулярно до вікна розміщується рама із напнутою сіткою, на яку розкладають плоди. «Коли скло нагрівається, із зовнішнього боку установки натягується плівка для збереження температури. Таким чином, усередині сушарки весь час циркулює тепле повітря», - каже Дмитро.
Свою установку винахідник розробив спільно з вихованцями Центру науково-технічної творчості «Сфера». За словами юного науковця, установку можна робити різних розмірів, а рам із сіткою встановити декілька - паралельно одна одній. Для кращого ефекту сушарку можна накрити зверху додатково клейонкою. Маючи бажання і доклавши невеликих зусиль, таку новацію легко виготовити самому. А враховуючи, що енергія сонця невичерпна, користуватися нею можна практично цілий рік.
На одній із технічних виставок сушарка хлопця сподобалась місцевому чиновнику. Він навіть замовив її виготовлення для свого господарства і не пошкодував. Можливо, новація зацікавить комерційні структури, які візьмуться за впровадження такого необхідного винаходу у життя. Для українських господарок це був би справжній «сюрпрайз».
Наталя СОКУРЕНКО