З кожним роком вітчизняні господарства все більше площ відводять під технічні культури. Особливо швидко набуває популярності колишня «королева полів» - кукурудза. На цю та інші актуальні теми функціонування галузей рослинництва – наша розмова з директором Департаменту ринків рослинництва МінАП Олександром Демидовим.
- Олександре Анатолійовичу, вже можна проаналізувати, як спрацювали господарства під час проведення весняно-польових робіт?
- Так. І оцінюючи в цілому весняний комплекс, відзначу: на відміну від минулого року і не дивлячись на складні погодні умови, роботи пройшли значно організованіше та при вищому рівні матеріально-технічного забезпечення сільгосппідприємств.
Ми маємо значно кращий стан озимих зернових та ярих культур, які посіяно в ранні строки. Це дає можливість сподіватися на виробництво зерна у 2008 році до 40 млн. т, як це передбачено Комплексною галузевою програмою розвитку зерновиробництва в Україні до 2015 року та Державною цільовою програмою розвитку українського села на період до 2015 року.
Вся посівна площа, за даними регіонів, становитиме 26,6 млн. га, що на 0,7 млн. га більше минулого року. Зернова група в цілому складатиме 15,5 млн. га (на 249 тис. більше 2007 року), зокрема озимих на зерно – 8 млн. га, ярих зернових – 7,5 млн. гектарів. Питома вага зернових в структурі посівів складає 58% і в цілому відповідає науковим рекомендаціям.
Технічні культури розміщені на 6,0 млн. га (23%), що на 225 тис. га більше, ніж торік. Це викликано насамперед зростанням більш ніж удвічі посівів озимого ріпаку, площі якого становлять понад 1,5 млн. га (у 2007 р. – 750 тис. га), і є наслідком світових тенденцій попиту на сировину для відновлюваних джерел енергії при внутрішньому використанні лише 15% валового збору.
У структурі посівів збільшені площі кукурудзи на зерно до 2,3 млн. га (торік – 2,1 млн. га). Водночас негативним є те, що посіви соняшнику можуть скласти до 3,3-3,5 млн. га через недосів ранніх зернових і тривалий період надмірних опадів під час весняно-польових робіт.
- Тобто можна очікувати хороших показників у рослинництві?
- Ми працювали на досягнення прогнозованих показників. А для цього заклали добру основу ще торік. Підвищилася технологічна якість сільгоспробіт, на 30% зросло внесення мінеральних добрив. Також гарантують добрий розвиток посівів ярих зернових культур сприятливі умови зволоження. До того ж, на ринку достатньо засобів захисту рослин.
- А чим зумовлено збільшення обсягів виробництва кукурудзи?
- Відомо, що кукурудза є одним із головних джерел кормових, продовольчих ресурсів і біопалива, предметом торгівлі на внутрішньому та світовому ринках.
А щоб збільшити посіви цієї культури, необхідне дотримання технологічних вимог вирощування та максимальне використання генетичних факторів. Інакше кукурудза ніколи не стане «королевою полів України».
Завдяки високій врожайності, кормовим цінностям кукурудза стає сьогодні однією з головних зернових культур. За прогнозами, попит на її зерно збільшуватиметься у зв’язку з ростом населення і невідкладністю вирішення глобальної продовольчої та паливної проблеми у світі.
- А на скільки за останні роки збільшено площі під кукурудзу?
- В Україні за 2000-2008 роки площа зернової кукурудзи в господарствах всіх категорій зросла з 1,3 до 2,3 млн. гектарів. Валове виробництво зерна збільшилось з 3,8 млн. т (у 2000 році) до прогнозованих у поточному році 8,0 млн. т, середня урожайність зерна кукурудзи передбачається 36,7 ц/га.
- А що варто сказати про рентабельність кукурудзи?
- Як свідчить динаміка рівня рентабельності виробництва кукурудзи на зерно, за період 2001-2007 рр. найвищий її рівень був у 2007 році (47,9%). Це й сприяло збільшенню посівних площ кукурудзи у поточному році.
Довідково:
Негативна тенденція відмічалась у 2005 році, коли рівень рентабельності становив мінус 6,3%. Це призвело до зниження виробництва зерна кукурудзи у 2006 році.
Значні коливання як урожайності, так і посівних площ під кукурудзою по роках є свідченням відсутності чітко скоординованої роботи в цьому напрямку й системного підходу організації цієї підгалузі.
- А чи вистачає насіння кукурудзи за такого збільшення посівних площ та якої воно селекції?
- Цьогоріч всі ми відчули значний дефіцит насіння кукурудзи, і міністерство за пропозиціями головних управлінь агропромислового розвитку ОДА змушене було надати одноразові дозволи для завезення в Україну насіння гібридів кукурудзи іноземної селекції.
Водночас, незрозуміло, чому в науково-дослідних установах УААН залишилось 258 т із вироблених 500 т насіння батьківських форм кукурудзи. Незадовільно, на жаль, спрацював і Державний резервний насіннєвий фонд, у якому залишилось близько 800 т насіння кукурудзи.
Тому перед нами стоїть завдання забезпечити внутрішні потреби держави в якісному насінні й створити умови для його експорту на світовий ринок. Мінагрополітики разом з УААН планує виробити близько 3,0 млн. т оригінального, елітного і репродукційного насіння основних зернових культур, більш стійких до несприятливих погодно-кліматичних умов і хвороб.
Ну а для забезпечення прогнозованих обсягів виробництва зерна кукурудзи в Україні, нам необхідно мати щорічно близько 86,0 тис. т насіння гібридів кукурудзи першого покоління. Виробництво ж насіння батьківських форм гібридів різних груп стиглості потрібно довести до 3,0 тис. тонн.
- І за яких умов плануєте досягнути цих показників?
- Для цього необхідно зміцнювати матеріально-технічну базу підприємств з виробництва насіння та кукурудзопереробних заводів. А також за рахунок внутрішніх резервів підприємств і державної підтримки.
Потрібно відмітити, що Урядом нині частково вирішено цю проблему. З державного бюджету на виконання програми «Селекція в рослинництві» спрямовується 90 млн. грн., зокрема 67,5 млн. грн. – на часткову компенсацію вартості закупленого насіння та 22,5 млн. – на часткову компенсацію витрат у ланках первинного насінництва (торік – 18,0 млн. грн.).
У поточному році розмір часткового відшкодування за одну тонну насіння основних агрокультур збільшено до 12-50 відсотків.
Хочу також звернути увагу, що Мінагрополітики підготувало для розгляду Кабінетом Міністрів України Державний проект розвитку селекції та насінництва в Україні до 2015 року. Ним передбачається протягом п’яти років додатково залучити понад 2,0 млрд. грн. кредитів. На погашення відсотків за залучений кредит з Держбюджету протягом визначеного терміну планується виділити понад 1,2 млрд. гривень.
З метою підготовки високоякісного насіння Міністерством аграрної політики підготовлено проект наказу «Про перевірку готовності насіннєвих заводів до переробки насіння сільськогосподарських культур урожаю 2008 року», який найближчим часом буде надіслано для виконання Міністерству агрополітики АР Крим і головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій.
Для поліпшення якості насіннєвого матеріалу спільним наказом Мінагрополітики та УААН створена робоча група з удосконалення ведення системи насінництва в Україні. Вона підготовила проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» з урахуванням пропозицій зацікавлених організацій, селекціонерів і виробників насіння. Проект зараз погоджується в міністерствах і відомствах.
А вже після прийняття змін до закону, як основного законодавчого акту в галузі селекції і насінництва, нам вдасться в цілому покращити систему ведення насінництва в державі та наблизити її до європейських і світових стандартів.
Спілкувалася ДАРИНА ПОЛІЩУК