Він захоплювався операми Верді, Россіні, Пучіні, слухаючи їх мовою оригіналу. Вивчив англійську, щоб без купюр прочитати Дарвіна, а твори Сенеки опановував французькою. Зачаровував колоритним співом і дивував умінням відтворювати природу пензлем та олівцем. Але не став композитором, артистом, літератором, художником… Бо присвятив своє життя й талант науці фізіології рослин й мікробіології, залишивши скарб відкриттів, на основі яких ґрунтуються нові технології сьогодення.
Його ім’я – Микола Холодний, академік АН УРСР, заслужений діяч науки України, засновник вітчизняної школи фізіології рослин. І це ім’я по праву сьогодні носить Інститут ботаніки НАНУ.
Саме неабиякій актуальності для сьогодення ідей академіка М. Г. Холодного і був присвячений Міжнародний науковий семінар, що відбувався в інституті біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України за організації Державного підприємства «Міжвідомчий науково-технологічний центр «Агробіотех».
«Не дивлячись на витівки зимової стихії, які негативно позначились на життєдіяльності столиці України, цей день я вважаю дуже вдалим, - зазначив директор «Агробіотех» Сергій Пономаренко, відкриваючи зібрання, - адже в залі зібралися однодумці як з ближнього, так і далекого зарубіжжя, які вболівають за завтрашній день, працюючи над запровадженням екологічно чистих природних технологій в аграрному секторі. А Микола Григорович Холодний ще понад півсторіччя тому передбачав, що прийде той час, коли аналоги фітогормонів працюватимуть у технологіях агровиробництва не менш ефективно, ніж добрива, хімічні засоби захисту та стимулятори, особливості насіння. До речі, створення 2000 року й ефективна діяльність у сучасних реаліях ДП «Міжвідомчий науково-технологічний центр «Агробіотех» сприяє державному регулюванню в галузі високих технологій виробництва екологічно безпечних регуляторів росту рослин, зокрема й на основі природних фітогормонів, вивченню яких присвячена наукова діяльність академіка Холодного».
Довідково. Фітогормони (від грецького phyton – рослина + hormao - збуджую, надаю руху) - речовини, що здійснюють координацію взаємодії клітин, тканин і органів, регуляцію функцій та забезпечення цілісності організму, запуск фізіологічних і морфологічних програм у рослин. Фітогормонам належить важлива роль у реакції рослини на різні зовнішні впливи.
Доповідь, вірніше, творча імпровізація доктора біологічних наук, члена-кореспондента НАН України Людмили Мусатенко, що була присвячена здобутку М. Г. Холодного, буквально захопила всіх присутніх оригінальним поданням й насиченістю непересічними фактами про життя видатного науковця. Вже по завершенні семінару на моє прохання Людмила Іванівна розповіла: «Я рада була взяти участь у цьому міжнародному форумі. А коли Сергій Платонович Пономаренко запропонував підготувати доповідь про життєдіяльність мого наукового кумира - академіка Холодного – то одразу взялася за роботу. Хотілося, щоби жоден факт, який яскраво характеризує цю багатогранну, неординарну, обдаровану особистість, не залишився без уваги колег. Хоч стомлена, та відчуваю задоволення від результату й щирих слів подяки, які почула. До речі, мій герой теж “не просипав” свої здобутки, виділяючи на сон 16 годин… на тиждень. Ще раз дякую директорові «Агробіотех», а також за те, що “всі ми тут сьогодні зібралися”».
Не засмутив завалений мокрим снігом Київ і гостей із сонячної Болгарії - докторів Петю Герчеву й Ліліану Начеву, які презентували Інститут овочівництва з Пловдиву.
«Погода не може роз’єднати колег-однодумців, яких пов’язують ідеї вченого зі світовим ім’ям Миколи Холодного, – підтвердили болгарські науковці під час перерви. - Ми не могли не приїхати на семінар, який організував Сергій Пономаренко, адже тема дуже актуальна і для сьогоднішньої наукової роботи, і для майбутнього. До речі, Сергій Платонович нещодавно був у Пловдиві, демонструючи в нашому інституті досягнення «Агробіотех», які багатьох зацікавили. Віримо, що це не останній візит. І так буде й надалі: ми до вас, а ви до нас».
Про досвід розробки й використання біологічних препаратів говорили кандидат біологічних наук, докторант Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії Вікторія Циганкова, старший науковий співробітник, доктор біологічних наук Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України Анатолій Галкін. У свою чергу професор Микола Доля й доктор с.-г. наук Сергій Довгань, які представляли Національний університет біоресурсів і природокористування України, порадили директору «Агробіотех» активніше залучати до діяльності підприємства і пропаганди вчення академіка Холодного молодь аграрних ВНЗ, зокрема, студентів НУБіП. Сергій Платонович подякував колегам за слушну пропозицію, завершивши семінар такими словами: «Безперечно, ми робитимемо все, щоби молода енергія більше розвивала ідеї Миколи Холодного, адже за ним - чисте природне майбутнє. Сподіваюсь, що наукова молодь активніше продовжуватиме естафету видатних батьків вітчизняної школи фізіології рослин».
Володимир ШАПОВАЛОВ