Гриби здавна входять до десятки традиційних українських страв. Смажені, сушені, солені - вони були у кожній українській оселі. Улюбленим заняттям для багатьох і донині є збирання грибів. Утім, якщо часу і бажання немає, за грибами можна сходити і до найближчої крамниці.
В період перебудови в наших магазинах з'явились шампіньйони, штучно вирощені або завезені з Польщі, Нідерландів, Німеччини. Та з часом на полицях магазинів забіліли й соковиті шапочки печериць, на етикетках яких красувалася позначка «Вироблено в Україні». Їх вирощують в екологічно чистих умовах, максимально наближених до природних. А за смаковими і поживними якостями такі гриби не відрізняються від лісових. До того ж, вони безпечні настільки, що їсти їх можна навіть сирими!
Сімейний бізнес
Дев’ять років тому Михайло і Наталія Ільчуки вирішили продовжити сімейний бізнес. Було в кого перейняти багатий досвід: їхні батьки почали вирощувати гриби багато років тому у домашньому підвалі. Початківці придбали занедбаний тваринний комплекс у селі Яблунівка Макарівського району на Київщині, відбудували його та переобладнали під ферму для вирощування печериць.
- Обладнання для вирощування закупили в Польщі, переймати досвід їздили в Нідерланди, а компост, засіяний міцелієм, купуємо на двох підприємствах Черкаської і Тернопільської областей, - каже Михайло Ільчук, керівник ПП «Яблунівський виробничий комплекс».
- В Україні, здається, немає навчального закладу, який би готував грибівників. Де ви навчилися премудростям цієї делікатної справи? – цікавимося.
- Насамперед, свої знання і досвід нам передали наші батьки. Ми опанували велику кількість спеціальної літератури. А ще їздимо до Польщі, Німеччини, Нідерландів, вивчаємо досвід
наших закордонних колег. Зараз у нас працює молодий агроном, який пише магістерську роботу на тему грибівництва. Ми сподіваємося, що він і надалі працюватиме на нашій фермі.
- Зі збутом продукції є проблеми?
- Наша продукція пройшла всі екологічні та санітарні перевірки, маємо відповідні сертифікати. Все це є гарантією високої якості грибів і для наших партнерів – мережі київських супермаркетів, і для всіх споживачів. Тому наші шампіньйони користуються попитом.
- А як часто поставляєте печериці до супермаркетів?
- Виробництво побудоване так, щоб свіжий гриб споживач зміг купити кожного дня.
- Будівництво нового комплексу з виробництва міцелію на Київщині може сприяти появі нових підприємств, які також вирощуватимуть гриби. Не боїтеся конкуренції?
- Ми - за здорову конкуренцію, бо саме вона спонукає до розвитку і виготовлення продукції лише високої якості. До того ж поява нових підприємств призведе до збільшення кількості робочих місць у Макарівському районі і розвитку грибівництва в області. Зрештою, наші печериці варті того, щоб завойовувати і зарубіжний ринок.
Корисна і смачна продукція
Шампіньйони містять 87-90% води, що не зменшує їх харчову цінність. Це - низькокалорійний продукт (в 100 г міститься 25 ккал і при цьому практично відсутні жири). Холестерин у складі ліпідів печериць відсутній.
Вуглеводи складають майже 30% від сухої маси, п’ята частина їх припадає на глюкозу, фруктозу і сахарозу. В невеликій кількості міститься хітин. З макроелементів у шампіньйонах багато калію, фосфору, заліза. Містять вони і мікроелементи – цинк, бор, магній, молібден, селен, марганець, кальцій, йод тощо. Гриби є джерелом вітамінів В1, В6, В12.
- Основна маса населення навіть не здогадується, наскільки корисні печериці, - розповідає Михайло Ільчук. - В їх плодових тілах містяться речовини, що руйнують холестеринові бляшки і мають протипухлинну активність.
Печериця є також хорошим продуктом для низьковуглеводної дієти, бо складні вуглеводи та крохмаль не відразу засвоюються, а деякий час присутні у крові. Це дає тривале відчуття насиченості. І, головне, поступово й повністю використовуються для переробки в енергію, не перетворюючись на жир.
В 100 г шампіньйонів - 4% від рекомендованої добової норми споживання клітковини, яка перешкоджає накопиченню жирів і зменшує ризик захворювання на атеросклероз, а ще - зменшує токсичний вплив на організм хімічних добавок і барвників, присутніх у деяких продуктах.
- Але ж не всім можна їсти гриби?
- Так, їх не радять вживати дітям до 5 років і людям з проблемами травлення, а також тим, кому лікарі забороняють включати цей продукт у свій раціон. Правильно готувати культивовані печериці раджу так: гриб промити під проточною водою, подрібнити на шматочки потрібного розміру, викласти на пательню і смажити на невеликому вогні під кришкою. Печериця має пустити сік, який згодом повинен випаруватися (зняти кришку). Далі додаємо олію, сіль, при бажанні – цибулю, борошно та сметану. А коли гриби підсмажаться – 1 ст. ложку вершкового масла. Їжте на здоров’я!
Тетяна СОЛОВЕЙ