Нардепи збираються вивести на чисту воду виробників молочної продукції, які підміняють її рослинними та жировими замінниками, забуваючи поінформувати про це населення. Законопроект за №2172 від 04.02.13 року про внесення змін до Закону України «Про молоко та молочні продукти» та інших законодавчих актів щодо посилення заходів боротьби з фальсифікацією молочних продуктів нині проходить свій останній етап у Комітеті Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин.
Ініціатори оригінального документу - нардепи сьомого скликання А. Деркач, Г. Смітюх, А. Пшонка, О. Голуб, Д. Шенцев та Є. Мураєв - вважають, що вітчизняне законодавство не в повній мірі врегульовує відносини між споживачем і продовольчим ринком.
Переробники дурять людей, підсовуючи їм продукти, вироблені з сировини немолочного походження. Замість молока вони містять харчові добавки, рослинні замінники, молочний жир, білок та лактозу. При цьому добре спрацьовує оманлива технологія, яка допомагає виробниками видавати штучне за натуральне.
Судіть самі: хіба можна не довіряти таким термінам як «молочний продукт», «сметанковий продукт», «сирний продукт», «кисломолочний продукт» та інші. Однак, саме вони створюють у споживача хибну уяву щодо натуральної сутності продукту. До того ж, на думку парламентарів, використання замінників молочної сировини переробними підприємствами призводить до скорочення обсягів виробництва молока сільгоспвиробниками.
Нардепи мають намір запровадити новий термін маркування молочних продуктів. Законопроектом пропонується ввести додаткові вимоги для пакування та маркування молочної сировини, молочних продуктів і молоковмісних продуктів, які б дозволяли кінцевому споживачу безперешкодно отримувати інформацію про товар, який він придбаває. Автори документу мають намір збільшити розмір етикетки штучного товару та відокремити його від натурального спеціальним місцем. Щоб люди чітко знали, де і що їм потрібно купувати.
Крім цього, законопроектом конкретизуються правові підстави щодо державного регулювання закупівельних цін на молоко. Він має унеможливити підміну понять та фальсифікацій молочної продукції.
Зі свого боку виробники вважають такі новації парламентарів передчасними. Генеральний директор Білоцерківського молочного комбінату Вадим Чагаровський застерігає, що одними лише адміністративними мірами встановлювати вміст жиру у молочних продуктах не можна. За його словами, поява молоковмісної продукції була продиктована низьким рівнем матеріальної забезпеченості вітчизняного споживача. Фахівець також зазначає, що молоковмісні продукти не можна називати ненатуральними. Адже молочний жир у них виробники замінюють на такий же натуральний, тільки рослинний. На відміну від політиків, Чагаровський впевнений: Україна, будучи членом ВТО, має затвердити технічний регламент з молоковмісних продуктів, у якому чітко зазначити всі вимоги по якості та безпеці.
На відміну від переробників, законодавчу ініціативу нардепів цілком підтримують селяни. Приміром, нещодавно у місцевому магазині селища Бабинці Бородянського району Київщини з’явилася нова молочна продукція, яка спонукала селян скупити в аптеках такі препарати як фталазол та активоване вугілля. Півсела очистилося без клізми за допомогою дешевої сметани та згущеного молока. Й досі цю сумнівну продукцію завозять до магазину у великих пластмасових ємностях. Сметана коштує 15 грн./кг, згущене молоко – 25. Звісно, ціна наполовину дешевша від ринкової. Хіба не спокусишся? А от продавчиня мусить годинами довбати таку сметану ложкою, бо вона, як добрячий холодець, піддається лише ножеві. Головне, що ніхто людям не пояснив вміст молочної продукції. Зрозуміли його, лише коли потруїлися. Однак на усі претензії споживачів у працівників торгівлі лише одна фраза: «Дешева рибка – погана юшка». Мовляв, де ви бачили натуральну сметану за такі гроші?
Якщо документ нардепів підтримають парламентарі, то люди прозріють. Чому ми маємо купувати кота у мішку та ризикувати своїм здоров’ям? Нехай продукція горе-експериментаторів матиме свою чітку назву і місце продажу!
Особисто я віддаю свою перевагу натуральній і бажаю купувати вітчизняне молоко і молочні продукти без консервантів та харчових добавок.
Наталя СОКУРЕНКО