Сьогодні практично в усіх тваринницьких господарствах України нарікають на високу вартість послуг з ідентифікації худоби. Зокрема, керівники агропідприємств і спеціалізованих господарств, посилаючись на документи профільного міністерства і ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин», кажуть, що тариф на ідентифікацію кожної голови ВРХ, свиней, коней буде збільшено.
Пояснити ситуацію навколо ідентифікації ми попросили Ігоря Івановича Ботика, директора держпідприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». І ось якими міркуваннями він поділився.
- Ігоре Івановичу, навіщо взагалі потрібна ідентифікація тварин?
- Перш за все, для покращення епізоотичного стану на території України і забезпечення задоволення потреб споживачів у відповідній продукції. Щоби люди купували якісні й безпечні продукти харчування і потрібна ідентифікація тварин.
Цієї процедури потребує і виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ (приведення нашого законодавства до вимог законодавства ЄС). І ми матимемо централізовану базу даних, яка допоможе фахівцям в оперативному доступі до інформації про тварин або групи тварин (їх видової і породної належності, статево-вікового складу, стану здоров’я тощо).
- Чи відрізняються вимоги до ідентифікації в залежності від виду худоби (ВРХ, вівці, кози, свині, коні)?
- Один із основних способів ідентифікації - прикріплення бирки на вухо тварини з нанесеним на ній ідентифікаційним номером. Альтернативні методи - татуювання та чипування. Вимоги ж до ідентифікації відрізняються в залежності від видів сільгосптварин.
Велика рогата худоба, наприклад, ідентифікується за допомогою двох бирок єдиного зразка, які кріпляться на кожне вухо тварини і не знімаються протягом усього її життя. Кожна тварина, що народилася в господарстві, повинна бути ідентифікована двома бирками не пізніше семи днів від моменту її народження, але раніше, ніж тварина залишить господарство.
Для ідентифікації племінних свиней також потрібні дві спеціальні бирки, які теж кріпляться на кожне вухо тварини при її переведенні до основного стада, але не пізніше, ніж тварина залишить господарство в разі продажу. Товарні свині повинні бути ідентифіковані номером господарства або татуюванням до їх вибуття з нього за допомогою бирок/бирки відповідного зразка для ідентифікації товарних свиней. Для ідентифікації свиней у господарствах населення використовують бирки з індивідуальним номером: прикріплюються на вухо тварини перед її вибуттям із господарства.
Вівці та кози ідентифікуються за допомогою двох бирок єдиного зразка, що прикріплюють на кожне вухо тварини і не знімають протягом усього її життя. Кожна тварина, що народилася в господарстві, повинна бути ідентифікована не пізніше семи днів після її народження, але раніше, ніж вона залишить господарство.
Коней ідентифікують за допомогою графічного та письмового опису відмітин і прикмет із присвоєнням ідентифікаційного номера, оформленням та видачею паспорта коня. За бажанням, власник може замовити додатковий елемент ідентифікації, такий як вживлення електронного мікрочипу.
- Чи розглядається питання зменшення плати за ідентифікацію тварини? Особливо в господарствах населення.
- Це залежить від багатьох факторів. Як від собівартості засобів ідентифікації, так і від складності самого процесу ідентифікації тварини та інших процесів, що забезпечують функціонування системи й збереження інформації. На даний момент відпрацьований процес ідентифікації ВРХ дозволив зменшити її вартість у господарствах населення з 60 грн./голова до 24,80 грн., у юридичних – з 48 грн./голова до 42 гривень. А от ідентифікація товарних свиней у господарствах юридичних осіб повністю залежить від ціни вибраного власником татуювального пристрою, що є у вільному продажу. Питання ціни завжди залежить від складності процесів, які постійно вдосконалюються та спрощуються.
- На Ваш погляд, чи можливо, щоб держава хоча би на 2-3 роки взяла на себе функції фінансування ідентифікації, зробивши таким чином своєрідну дотацію у розвиток тваринництва?
- Зараз це питання є дуже актуальним. Хоча в країнах Європейського Союзу власник сплачує за послуги з ідентифікації тварин самостійно, політика нашої країни направлена на підтримку сільгоспвиробника. Звісно, якщо є така можливість. Так, 20 лютого 2013 року на засіданні уряду погоджено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин», в якому запропоновано передбачити з держбюджету компенсацію вартості робіт та послуг з ідентифікації і реєстрації тварин, що утримуються і розводяться у господарствах населення. Гадаю, це полегшить процес ідентифікації на селі та ліквідує масове невдоволення з боку селян.
- Про нюанси повинні знати фахівці чи власники худоби?
- Знання процесів ідентифікації, в першу чергу, потрібне власнику. Адже нині він має змогу отримати бюджетні кошти, передбачені для виконання держпрограми підтримки виробників продукції тваринництва. Але за умови, що тварини ідентифіковані та зареєстровані в Єдиному державному реєстрі тварин.
А знання процесів ідентифікації і реєстрації різних видів сільгосптварин надасть можливість фахівцям галузі тваринництва підвищити свій кваліфікаційний рівень.
Олександра ГАГАРІНА
Довідково. Кабмін погодив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин». Документ передбачає обов’язкову ідентифікацію худоби селянами, які займаються розведенням та утриманням тварин для власного споживання, повідомляють в Мінагрополітики.
Згідно із законопроектом запроваджується групова ідентифікація товарних свиней у господарствах юридичних осіб. За невиконання положень закону на селян чи посадових осіб накладатимуть штрафи, наприклад, за утримання неідентифікованих тварин, неподання реєстраційних документів вчасно, забій та переміщення неідентифікованих тварин тощо.
«Штраф для громадян становитиме від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для посадових осіб - від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів. Зміни дозволять забезпечити простежуваність переміщення тварин і продуктів тваринного походження, що позитивно вплине на епізоотичну ситуацію у країні», - кажуть у відомстві.
А ще змінами передбачена компенсація послуг з ідентифікації та реєстрації тварин, що утримуються та розводяться фізичними особами, які не є підприємцями, для забезпечення ідентифікації і реєстрації ВРХ.