Крок уперед зроблено в галузі свинарства. Незабаром українські виробники м’яса свинини зможуть оцінювати тварин в Україні. Ініціаторами впровадження цього методу стала Українська корпорація по виробництву м’яса на промисловій основі «Тваринпром» та Інститут свинарства ім. О.В. Квасницького НААН.
За підтримки Мінагрополітики бізнес і наука об’єдналися, аби розробити програму, що дозволить наблизитись українському свинарству до світових стандартів. За словами генерального директора Української корпорації «Тваринпром» Сергія Гнатюка, на вітчизняних підприємствах тварин для відтворення оцінювали шляхом бонітування, в той час як в інших країнах критерієм відбору була індексна оцінка племінних тварин. Хочемо, щоб наші племінні свині проходили таку процедуру теж.
Чим особлива ця методика та які етапи її впровадження – нам розповів ініціатор програми індексної оцінки тварин в Україні Сергій Гнатюк:
- Взагалі методика індексної оцінки тварин передбачає, що кожній тварині за різними показниками нараховуються бали. Селекціонери складають перелік параметрів, наприклад, відтворення, відгодівельні якості, плодовитість і багато інших. Зібрати усіх селекціонерів, щоб напрацювати єдиний перелік параметрів, надто важко. А порода дюрок не дуже масова, і майже всі підприємства, які нею займаються, входять до корпорації «Тваринпром». Тому працювати саме з цією породою на початковому етапі легше. Вона компактна і невелика, але кнурці широко використовуються в гібридизації і міжпородному схрещуванні. Можу сказати, що підприємства, які займаються промисловим свинарством, не обійдуться без породи дюрок, адже м'ясо цих свиней ніжне і соковите.
- Скільки підприємств буде залучено на початковому етапі програми?
- Якщо говорити взагалі про структуру програми, то її розробку і контрольно-випробувальну станцію нам надає Інститут свинарства. Є ще таке підприємство «Обрій», яке має виробничий відділ, що займається програмним забезпеченням племінної роботи в стадах господарств. Наразі всі підприємства працюють за їх програмою «Акцент». Отож роботу по індексній оцінці тварин проводитиме комп’ютерна програма. Залучили шість господарств, які спеціалізуються на породі дюрок. Це - ТОВ «ПІГ-Фарм», ПАТ «Племзавод «Степной», ПрАТ «Агропромислова компанія», ТОВ «Гранум», СВК «Миг-Сервіс-Агро», ТОВ «Фрідом Фарм Бекон», ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Валява». Саме з цих підприємств плануємо брати тварин на апробацію та контрольну відгодівлю.
- Які завдання маєте на даному етапі в процесі реалізації програми?
- Потрібно зібрати інформацію про тварин за багато попередніх років. Чим більшим буде ареал попередників тварин, тим точнішою - оцінка.
Також найближчим часом плануємо зібрати спеціалістів шести підприємств для навчання, запропонуємо привезти вимірювальне обладнання, що використовується у племінній справі, з яким вони працюють, щоб ці прилади перевірити. Все це займе багато часу.
- Тож це тільки початок великої справи?
- Можна сказати, що так. Плануємо після породи дюрок розробити програму для інших порід. Бо в цьому справді є потреба. Великі промислові компанії, які займаються виробництвом м’яса свинини, зацікавлені в високопродуктивних кнурах, аби мати більшу віддачу. Коли працюватиме програма, то кожна тварина, вирощена в племзаводах країни, йтиме на відтворення, маючи бальну оцінку. З часом ми вийдемо на той рівень, коли кожна племінна тварина матиме свій індекс племінної цінності.
Андрій Атаманов, директор ТОВ «ПІГ-Фарм»:
- Наше підприємство одне з шести, яке приєдналося до пропозиції корпорації «Тваринпром». Особисто я вірю в цю справу. Індексація дає точну оцінку тварин для відтворення. До цього часу ми користувалися індексацією, але для нас цю роботу робили іспанці. Так склалося, що вітчизняна наука певний час не розвивалася, тому використовували іноземні технології та досвід. Але сподіваюся, що у нас вийде не гірше. Навіть цікаво, як програма буде діяти і як її запровадять в Україні.