Якщо ви проаналізуєте результати роботи тваринницької галузі за вісім місяців поточного року, то передсвідчитесь: галузь поступово відроджується. І це відбувається у досить кризовий період в аграрному секторі країни.
Добре відомо, що у такій галузі як тваринництво досягти швидкого розвитку неможливо. Той незначний поступ, який нині відбувається, є результатом кількох чинників. І не останню роль тут відіграє державна підтримка. А ще - прагнення бізнесу інвестувати у галузь, активно впроваджувати сучасні технології й отримувати якісну конкурентоспроможну продукцію. Ось чому, навіть не зважаючи на кризові явища в економіці держави, виробництво валової продукції тваринництва має тенденцію до зростання: за 8 місяців воно збільшилось, у порівнянні з відповідним періодом 2008 року, на 3,1 відсотка.
Якщо деталізувати, то збільшення відбулось, перш за все, за рахунок зростання виробництва валової продукції сільгосппідприємств (+9,6%) при одночасному зменшенні в господарствах населення (-1,0%). Статистика свідчить, що зростання реалізації на забій худоби та птиці, виробництва молока, яєць, вовни, збільшення поголів'я свиней, овець і кіз, птиці в агропідприємствах спостерігається, як проти минулого року, так і в порівнянні з початком 2009 року. Підвищилась також продуктивність худоби, зросли обсяги вирощування худоби та птиці на 12,0%, а це перевищує їх реалізацію на забій на 10,9 відсотка.
Водночас, варто відверто зазначити: ситуація в галузі молочного скотарства залишається складною. Констатується подальше зменшення поголів'я корів, що, у свою чергу, негативно позначається на обсягах виробництва молока. Нинішнього року в усіх категоріях господарств його вироблено на 83,1 тис. т (1,0 %) менше, ніж у відповідному періоді 2008 року. Чисельність поголів'я ВРХ проти відповідного періоду минулого року скоротилась на 210,0 тис. голів (4,6%), у т.ч. корів - на 179,6 тис. голів (6%). Хоча слід зазначити, що з початку року поголів'я ВРХ збільшилось на 573,6 тис. голів (11,3%), у т.ч. корів - на 9,4 тис. голів (0,3%).
Не секрет, що основними причинами, які призводять до зменшення чисельності корів, є нестабільна цінова ситуація на ринку продукції тваринництва, затримка з розрахунками за поставлену сировину та готову продукцію, а також значне зростання імпорту за низькими цінами.
Зважаючи на ситуацію, що склалася з поголів'ям худоби, та на обмеженість видатків загального фонду держбюджету поточного року на підтримку виробництва продукції тваринництва, міністерство визначило пріоритетним напрямом фінансову підтримку виробництва продукції та нарощування поголів'я великої рогатої худоби.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" за КПКВ 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва" передбачено із загального фонду для виплати бюджетної тваринницької дотації лише 388,0 млн. грн., з яких 165,3 млн. грн. - для погашення кредиторської заборгованості перед сільгоспвиробниками, яка утворилась у листопаді 2008 року та зареєстрована в органах Державного казначейства. Решта коштів (222,7 млн. грн.) розподілена відповідно до наказу Мінагрополітики України від 26 серпня 2009 року №610. Крім того, вищевказаним наказом зі Стабілізаційного фонду передбачено 20,0 млн. гривень.
Довідково. Кошти стабфонду передбачені на:
- вирощений та проданий на забій і переробку суб'єктам господарювання, які мають власні (орендовані) переробні потужності, або забитий та перероблений у власних (орендованих) переробних цехах молодняк ВРХ - 20 000,0 тис. грн. (Сабілізаційний фонд);
- екологічно чисте молоко власного виробництва, продане молокопереробним підприємствам для виготовлення продуктів дитячого харчування на молочній основі - 13 206,4 тис. гривень;
- вовну - 10 000,0 тис. гивень;
- приріст поголів'я корів молочного, м'ясного та комбінованого напряму продуктивності - 86 455,8 тис. гривень;
- закуплені племінні нетелі або племінні корови молочного, м'ясного та комбінованого напряму продуктивності - 25 200,0 тис. гривень;
- поголів'я телиць, закуплених у фізичних осіб (населення) для вирощування - 5 000,0 тис. гривень;
- поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності - 29 000,0 тис. гривень;
- наявне та прирощене поголівя вівцематок і ярок - 23636,2 тис. гривень;
- племінні бджолині сім'ї - 200,0 тис. гривень;
- кредиторська заборгованість - 165 302,6 тис. гривень;
- проведення ідентифікації та реєстрації поголів'я ВРХ - 30 000,0 тис. гривень.
Крім того, для підтримки сільгоспвиробників Урядом прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2009 року №463 (зі змінами) "Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів та підтримки окремих проектів в агропромисловому комплексі", якою передбачено кошти в сумі 190000,0 тис. грн. для надання бюджетної дотації за вирощений і проданий молодняк великої рогатої худоби у 2009 році та 86655,0 тис. грн. - для виплати дотації агровиробникам за листопад-грудень 2008 року.
На 11 вересня поточного року сільгоспвиробникам спрямовано із загального фонду держбюджету 305 583,9 тис. грн. і 20 000,0 тис. грн. - зі Стабілізаційного фонду.
Варо зазначити також, що, не зважаючи на досить непросту ситуацію в галузі, вона повністю забезпечує платоспроможний попит внутрішнього споживчого ринку продукцією тваринного походження.
За матеріалами
Департаменту ринків тваринництва
підготувала Ольга Іванова