Поступово африканські страусові ферми з'явилися у Бородянському, Рокитнянському, Яготинському, Бориспільському та інших районах Київщини. І якщо хтось буде переконувати, що тримає їх лише заради екзотики, не вірте: птахи приносять господарю немалий прибуток.
Міняю корову на птаха
Поки що таких об'яв, мабуть, ніхто не зустрічав. Проте вже у недалекій перспективі вони обов'язково з'являться. Ось лише одна, але суттєва перевага на користь заморського прибульця: за рік від корови можна отримати одне теля і за період відгодівлі мати у заліку до 300 кг м'яса. Одна мама-страусиха може знести 50-70 яєць, а значить, 30-40 пташенят за 42 дні поповнять родину. Підрахувати нескладно, що у сумі набереться небагато-немало, а 900 кг (дорослі птахи важать 120-160 кг).
Ще один, не менш вагомий аргумент на користь колишніх африканських «аборигенів»: з ними значно менше проблем, бо вони не хворіють на інфекційні хвороби, які можуть знищити поголів'я за кілька днів.
У світі вже не одне десятиліття поспіль розведенням прибуткової птиці займаються все більше країн. Серед європейських лідерів - Італія, незначно відстають у Канаді, Ізраїлі, Польщі, Бельгії. З останньої країни і завезли 9 років тому 36 голів дорослих птахів у с. Ясногородка Київської області. Звісно, ризик був великий. Та й першим завжди непросто, адже одна справа прочитати літературу, де все розкладено науковцями по полицях, а інша - щодня доглядати новоселів. Особливо складним був період першої зимівлі: всі хвилювалися, чи не злякаються птахи мінусових температур.
Далі нові випробування: в умовах неволі птахи яйця не висиджують. Це у природі вони чудові батьки - самець сам обирає місце для гнізда, висиджує яйця щоночі. Вранці його змінює самочка.
Перше поповнення у Ясногородці з'явилося на світ у інкубаторі Київського зоопарку. Спостерігати за цими цікавими птахами можна годинами. Люблять вони й нові знайомства, а тому, побачивши здалеку відвідувачів "Долини страусів", наввипередки мчать назустріч. Побіжить хтось перший і вже решту нічим не утримати. Екскурсантів вони довго розглядають. Особливо довго зупиняють погляд на мобільних телефонах, прикрасах, ручках, фотоапаратах: люблять усе яскраве і блискуче, немов сороки.
Екскурсовод Тереза Грибок за роки своєї роботи на фермі пригадує не один кумедний випадок, що стався тут. Особливо спритно довгошиї мешканці входять у контакт з дітьми і при найменшій нагоді демонструють фокуси типу "було твоє, а стало моє".
Одна любов на все життя
Мабуть, не всі знають, що віднедавна у Європі страусів утримують замість сторожових собак. Сплять вони лише 40 хвилин на добу і жодного злодія не просплять. Порушнику території від удару ногою довго не здоровитиметься.
А ще ці веселі птахи створюють сім'ю один раз і назавжди. І хоча має самець 3-4 дружини, проте є у нього улюблена, якій особлива турбота й увага.
Апетити у цих птахів "вовчі": що поробиш, люблять вони поїсти. Хоча можуть кілька днів обійтися без їжі і води, при нормальних умовах за день можуть проковтнути до 4 кг кормів. Серед улюблених страв - кропива, яку можуть їсти хоч і тричі на день, люцерна, конюшина, морква, капуста, зерно.
Коли пролив над фермою густий дощ, то розлякав малечу, а дорослим подарував хвилини насолоди. І хоча витримують страуси від -50 градусів до +50, проте екстрим їм не до вподоби. Їх ніхто не назве ледарями: не забудуть упродовж дня про кілька кілометрів кросу, кілька хвилин виділять для зарядки. І які тільки рухи не виконують ногами!
Усі на дискотеку
Танцюють страуси охоче і з ясельного віку знають усі елементи циганочки і вальсу. Уже у п'ять днів від народження малеча вправно махає крильцями, кружляє, повертає у різні боки шию. У них це виходить водночас по-дитячому і трохи кумедно, а от коли за справу береться "професіонал" Гоша - відірвати погляд від дійства неможливо. Жаль, триває цей виступ недовго. Бувають і усілякі конфузи: захопиться «танцюрист» справою, закрутиться і падає на землю із запамороченою головою.
На цьому концертна програма не завершується: є тут і «хор» хлопчиків, до якого записують усіх, без винятку, голосистих солістів.
Підтримують дружні виступи часто і сусіди: найбільше чути віслюка. І як тільки-но він заведе своєї, йому підспівують вівці й кози. Їхні дружні «бе» і «ме» доповнює хрюкання в'єтнамських і диких свиней, а там і голосисті качки, фазани, цесарки, павичі додають свого колориту.
А ще тут свої послуги пропонує екзотичне двогорбе таксі, яке не треба замовляти по телефону і довго чекати. Скажіть просто «Соня», і доглянута верблюдиха - до ваших послуг. Чекають у тіні на відпочиваючих велосипеди і квадроцикли. А може, не треба шуму, а босоніж по зеленому густому трав'яному килиму навпростець у ресторан. Звісно, тут запропонують екзотичні страви. І все це приправлять свіжим повітрям, гарним настроєм, посмішками, цікавими екскурсіями і атракціонами.
Богдан ЛЯХОВЕЦЬ