Фахівці галузі свинарства стверджують, зокрема, що за останні 5 років у нашу країну імпортовано значну кількість голів племінних і товарних свиней. А отже, разом із ними на вітчизняні тваринницькі підприємства цієї галузі завезено й ряд хвороб тварин, які раніше в Україні не реєстрували.
Зрозуміло, що цією ситуацією стурбовані і виробничники, і спеціалісти ветеринарної медицини великих свинокомплексів, де впроваджуються промислові технології, вирощування тварин ведеться у замкненому циклі.
Щоб обговорити проблеми, з якими стикаються фахівці на місцях, за ініціативи корпорації «Тваринпром» і за активної підтримки Мінагрополітики та Державного комітету ветеринарної медицини днями проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні ветеринарні та зоотехнічні проблеми ведення промислового свинарства». Тож головні лікарі ветмедицини підприємств із виробництва свинини, а їх у Києві зібралось 168 осіб, отримали можливість поспілкуватися і поглибити свої знання. На зустріч до них приїхали науковці, практики, представники фірм-постачальників ветпрепаратів, приладів і інструментів, а також преміксів і кормових добавок з Росії, Німеччини, Австрії, Чехії, Бельгії, Іспанії.
Відкриваючи форум, генеральний директор корпорації «Тваринпром» Сергій Гнатюк представив усіх гостей і, зокрема, зазначив:
- Ми зібрали тут керівників ветслужб не лише господарств корпорації, а всіх свинокомплексів України, щоби привернути їхню увагу до проблем у галузі: це африканська чума свиней, хвороба Ауєскі, РРС тощо. Сьогодні глобальною проблемою
у ветеринарії є моніторинг нових хвороб свиней, особливо у племінних господарствах. Є хвороби, які широкому колу ветлікарів незнайомі. Тож ми дуже сподіваємося, що Державний комітет ветмедицини проведе такий потрібний всім моніторинг, розробить ефективні заходи щодо локалізації та ліквідації хвроб тварин і надасть нам відповідні рекомендації.
Такої ж думки дотримується і заступник міністра аграрної політики Анатолій Мирошніков. Він вважає, що спеціалісти свинокомплексів повинні спільними зусиллями виправити ситуацію із захворюванням поголів’я, яка може бути загрозливою для галузі в цілому.
- Адже останнім часом пожвавилась робота з відновлення старих ферм і комплексів, - підкреслив Анатолій Михайлович, - проводиться модернізація технологічного обладнання, налагоджується племінна робота. Цього року чисельність поголів’я свиней в сільгосппідприємствах зростає щомісяця на 50-60 тисяч, у т.ч. на підприємствах «Тваринпрому» на 9-10 тисяч. А відновлене промислове свинарство - це робочі місця для сільського населення, забезпечення внутрішнього ринку м’ясом вітчизняного виробництва, наповнення коштами місцевих та державного бюджетів. І дуже важливо, щоб ветеринарні спеціалісти наших свинарських підприємств були озброєні сучасними знаннями, ознайомлені з досягненнями ветеринарної і зоотехнічної науки України та ряду європейських країн.
Детально про стан ветеринарного благополуччя на свинокомплексах і фермах розповів присутнім перший заступник голови Держкомветмедицини Володимир Горжеєв. Щоправда, спочатку Володимир Михайлович виконав приємну місію: за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий снесок у розвиток ветеринарної медицини він вручив 12-тьом учасникам конференції трудові відзнаки і почесні грамоти комітету. А вже потім велику увагу приділив таким питанням як профілактична робота і діагностування хвороб свиней на класичну чуму; виконання комплексної програми заходів по оздоровленню господарств від хвороби Ауєскі та недопущення її виникненя; недопущення завезення на територію України африканської чуми свиней з Російської Федерації.
В принципі ветеринарні спеціалісти багато часу приділили цим хворобам, дізнавшись про ключові питання їх діагностики, профілактики, лікування, викорінення, а також обмеження в неблагополучних і умовно-благополучних господарствах.
Активно обмінялися думками головні ветлікарі у таких питаннях як технології штучного осіменіння свиноматок, методи відбору крові у свиней, нейтралізація токсинів у кормах, інноваційні підходи до дизінфекції приміщень тощо.
Надзвичано актуальною була доповідь С. Дудникова з Всеросійського науково-дослідного інституту захисту тварин (Росія) про ситацію в Росії і Європі по африканській чумі свиней.
Чимало нового дізнались присутні про діагностику інфекційних хвороб свиней: репродуктивно-респіраторний синдром (РРСС), хворобу Ауєскі, грип, актинобацильозну плевропневмонію (АПП), гемофільозний полісерозит, цирковірусні інфекцію, мікоплазмоз, парвовірус свиней та інші з повідомлень практичних ветелікарів з Іспанії.
Представники українських та іноземних фірм не лише професійно пояснили стан справ з багатьма хворобами свиней, а й відповіли на всі запитання, які виникли у ветлікарів під час конференції. Учасники конференції домовились про обмін інформацією щодо епізоотичного стану у галузі, профілактику і ліквідацію інфекційних захворювань свиней. Адже ці об’єднані зусилля допоможуть на місцях активно протистояти хворобам тварин, а головне – забезпечать збереження поголів’я та благополуччя ферм.
До речі, плідна фахова зустріч відбулась не лише завдяки корпорації «Тваринпром», а й давнім її партнерам – ТОВ НПВ «Біо-Тест-Лабораторія» (Україна), ТОВ «Байєр» (Німеччина) і ТОВ «Текро» (Чехія).
Наталія ЛЮПИН