Ще в глибоку давнину китайські, тибетські та монгольські лікарі брали її до свого арсеналу. Цю ягоду називають північним ананасом, бо вона поєднує в собі кислинку лимона, солодкість апельсина та смак ананаса.
Обліпиху визнано одним з кращих природних джерел біологічно активних речовин. У час найгострішого авітамінозу та епідемій грипу потрібно згадати саме про неї...
Візитна картка
Гіллястий кущ або невелике дерево висотою 4-6 метрів. На смак зрілі ягоди терпкуваті, та після перших приморозків вони стають приємно слодко-кислими. Плоди вживають у свіжому вигляді для одержання соку, консервів, варення, киселю і желе. З лікувальною метою вживають олію.
Обліпиха - рослина невибаглива, майже не потребує догляду, хоча завжди обдаровує рясним врожаєм.
Довідково. У Стародавній Греції обліпиха була відома як лікувальний засіб для коней. З'їдаючи листя, тварини швидко набирали масу, їх вовна ставала блискучішою. Звідси і латинська назва «гіпофе» («гіпос» - кінь, «фаос» - блискучий). У природному стані в Україні обліпиха росте в дельті р. Дунаю, створюючи на піщаних землях густі зарості. Культивується нині в полезахисних смугах, у захисних насадженнях уздовж доріг, у садах і парках. Входить до числа кущових порід для групових насаджень при озелененні населених пунктів.
Обліпиха - і жінка, і чоловік...
Обліпиха - дерево непросте. Посаджені рядочком попід сіткою обліпихи-„жіночки" будуть довго зеленіти та розростатися. Проте плодів не дадуть. Поряд треба посадити "чоловіче" обліпихове дерево. Найкраще обліпиха-він почуває себе в оточенні кількох "жінок". Та й гіллясті колючі красуні будуть плодоносити за умови, що поряд росте "чоловік". Діти у сімейства обліпих дуже гарні - золотаво-жовті або жовтогарячі м'ясисті кістянки сидять на коротеньких плодоніжках, обліплюючи гілку навколо. Завдяки цьому і знайшли люди влучну назву - обліпиха.
Застосування в медицині
Плоди обліпихи - цінна полівітамінна сировина. Олія, одержана з них, діє як епітелізуючий, гранулюючий і болезаспокійливий засіб, її застосовують у гінекологічній практиці, для лікування опіків, відморожень, екзем, погано загоюваних зовнішніх виразок, виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, а також для зменшення регенеративних змін слизової оболонки стравоходу при променевій терапії раку. У свіжих достиглих плодах дикорослої алтайської обліпихи міститься жирна олія, вітаміни С і В, каротин, рибофлавін. В олії з плодів - до 300 мг % каротиноїдів, до 60 - каротину, до 160 мг % токоферолів, а в олії з насіння - 3,2 мг % каротину і до 120 - токоферолів. З кори виділений серотонін - речовина, що має протипухлинну дію. В плодах обліпихи виявлено також високий вміст вітамінів К, В1, В2, В9 (фолієвої кислоти, яка дуже потрібна всім, адже бере участь у виробленні червоних кров'яних тілець, гормонів росту і «гормонів щастя», а вагітним - найбільше).
Лікувальне використання
Застереження. До складу олії входять сильнодіючі речовини і у значних кількостях. Вживаючи її з лікувальною метою, обов'язково порадьтесь з лікарем.
Плоди мають велике харчове значення. З них готують желе, повидло, варення, пастилу, наливку, настоянку та варять кисіль. Звичайно, під час приготування більша частина вітамінів і поживних речовин втрачається, проте смак обліпихового джему словами не передати. Листя рослини містить 10% дубильних речовин, тому його можна застосовувати для дублення шкір.
Американські дослідники встановили, що їжа може втручатися в процес розвитку раку: або не допустити його, або затримати ріст і зменшити передракові новоутворення. За їхніми спостереженнями, порятувати від раку спроможні ті фрукти та овочі, що містять каротин. Тому вони закликають своїх пацієнтів їсти більше плодів, які мають яскравий жовтий, жовтогарячий колір. Обліпиха, крім каротину, містить й інші природні ліки від раку - вітаміни С та Е. Останнього, до речі, найбільше саме в ягодах, він перешкоджає старінню організму. Лікарі рекомендують у старшим людям вживати підвищену дозу вітаміну Е.
Відваром плодів обліпихи зміцнюють волосся, олію втирають у шкіру голови перед миттям. Аби шкіра обличчя стала чистою і пружною, протирають її тампоном, змоченим обліпиховою олією, легко масажують і залишають на 15 хв, далі змивають теплою мильною водою.
Приготування олії
Потрібно 1 кг вичавок обліпихи, 0,5 л олії (соняшникової, кукурудзяної, оливкової). Свіжі ягоди промити, підсушити на повітрі і вичавити з них сік (перетерти на ситі чи через соковичавницю). Жом висушити (температура не вища 60°С) у темному місці, подрібнити на млинку для кави, засипати в термос і залити підігрітою до 60°С олією. Настояти добу, злити олію, профільтрувати і поставити відстоюватися. Злити рідину з осаду у пляшечку з темного скла, щільно закрити, зберігати в холодильнику не більше року. Використану суміш можна залити олією ще раз і додавати як приправу до салатів.
Галина ІВАНЧЕНКО