Неймовірна спека, яка завітала до нас цього літа, не радує навіть найзапекліших любителів літнього сонечка. Як захиститися від нього? Спробуємо розібратись…
Необхідно дотримуватися простих, але ефективних порад. Коли виходите на вулицю, не надягайте чорні речі – чим темніший одяг, тим спекотніше в ньому. Як відомо, тепловіддачу тіла зменшує і тісний, закритий синтетичний одяг. Тож одягайтеся у речі з натуральних тканин (найкраще шовк, льон, бавовна), взувайтеся у туфлі, сандалі з відкритим носком, босоніжки, забудьте про краватки, паски. Краще прикрити голову від прямих сонячних променів легкими капелюхами чи хустками.
Лікарі радять певні обмеження в їжі та напоях. Так, жирна їжа і солодке, перетравлюючись, дають тілу тепло, а в спеку воно нам не потрібне. Після солоних страв дуже хочеться пити, отже споживайте якомога менше солі. Віддайте перевагу фруктам і овочам.
Найстрашніше для організму у спеку – зневоднення. Запам’ятайте: при температурі повітря вище 26 градусів кожну годину у ваш організм повинна надходити склянка води! Не вгамовуйте спрагу кавою, вона викликає приплив тепла і обезводнює організм. Не варто захоплюватися солодкою газованою водою чи молоком - від них ще більше хочеться пити.
Бажано випивати до 2,5 літрів рідини на день. Це може бути мінеральна вода, соки, компоти. Добре підтримає нас зелений чай. Не пийте відразу багато прохолодної води – ефект охолодження швидко мине. Пийте якомога довше невеликими ковтками.
Допоможе прохолодний чи контрастний душ або ванна. Голову у спеку варто мити шампунем з екстрактом м’яти або евкаліпта. Вони містять ефірні олії, які створюють відчуття прохолоди.
На відпочинку чудово допомагає головний убір з намоченої в прохолодній воді марлі. Можна її покласти і на плечі.
Лікарі рекомендують
Насамперед варто знизити споживання солі й збільшити кількість рослинної олії – вона містить вітамін Е, допомагаючи боротися зі спекою на клітинному рівні. З’ївши салат, ви створите в шлунку водне депо. Лідери з утримання води – огірки, помідори, капуста, сливи і ягоди з твердою шкірочкою (черешня, вишня). До числа страв-рятівників належать: окрошка на будь-якому квасі; холодний борщ; болгарське блюдо «таратор» – окрошка без ковбаси, але з помідорами на рідкому кефірі; холодний суп із зелені з картоплею.
Серед напоїв, покликаних допомогти пережити спеку, на першому місці - чиста вода. Пийте її злегка охолодженою. Занадто охолоджені напої довше затримуються в шлунку і збуджують потові залози. Для більшої користі можна «облагородити» воду цедрою цитрусових, відваром м’яти. Також добре втамовує спрагу сухе біле вино, розведене навпіл мінералкою.
Відмовтеся від сигарет, солодкого лимонаду, алкоголю та м’яса. Бо нікотин звужує кровоносні судини і викликає підвищення артеріального тиску (він і так у спеку підвищений). Цукор у лимонаді теж може підвищити тиск. Спиртні напої, крім сухого вина, надовго затримуються в організмі, створюючи підвищене навантаження на серце. А переварювання м’яса, особливо жирного, викликає тривалий приплив тепла, тобто якраз те, що в спеку потрібно найменше.
Квас-рятівник
Знатним приборкувачем спраги вважається квас. Перша письмова згадка про улюблений нами напій відноситься ще до 989 року, коли київський князь Володимир запровадив християнство. Отже, напій відомий понад тисячу років! Його варили в монастирях і солдатських казармах, у госпіталях і лікарнях, в поміщицьких садибах і селянських хатах. Багатовіковий досвід показав: напій знімає втому і підвищує працездатність.
Сьогодні квас можна купити в магазині. Та краще готувати на свій смак вдома. Щоразу новий. Ділюся кількома традиційними і новими рецептами освіжаючого напою.
Квас «Темний». Цукор – 1 кг, лимонна кислота – 10 г, дріжджі (краще звичайні хлібні) – 20 г, вода – 10 л, ванілін за смаком (чайна ложка і менше), столова ложка рису.
Цукор (250 г) розжарюють у сковороді (краще, щоб трішки підгорів) і заливають разом з іншими інгредієнтами (решта цукру, лимонна кислота, розчинені в теплій воді дріжджі, ванілін, рис) 10-ма літрами теплої води. Все це переброжує 12-15 годин. Напій готовий.
Квас «Світлий». Житні сухарі або скориночки житнього хліба (1/5 від об’єму місткості) залити чистою холодною водою. Додати сухі дріжджі (на 1 літр - на кінчику ножа) і цукор (на 1 літр 5 шматочків). Закрити місткість і кілька разів перевернути, змішуючи інгредієнти. Не закриваючи щільно кришку, щоб не перешкоджати доступу повітря, залишити на добу або дві для бродіння.
Перебродившу суміш процідити і розлити по пляшках з додаванням по 2 шматочки цукру на кожні 0,5 л (або за смаком). Пити охолодженим.
Квас із ревеню. До відвару з ревеню додати дріжджі, дати постояти добу в теплому місці, розлити в пляшки, закупорити, поставити на 3 дні в холодне місце. На 0,5 л води — 100 г ревеню, 50 г цукру, 3 г дріжджів.
Квас банановий. 2-3 кг дуже м’яких (перезрілих) бананів розмішайте в 5 л теплої води, додайте 20 г дріжджів і залиште у теплому місці на добу. Зніміть піну і обережно процідіть. Дайте відстоятися і знову процідіть. Якщо вистачить терпіння, процедіть і втретє. Розлийте по пляшках, добре закупорте, поставте в холодне місце. Через 1-2 дні квас готовий.
Квас із фруктових соків. До 10 л кип’яченої гарячої води додайте 1 л будь-якого фруктового соку і 1 кг цукру. Коли вода добре охолоне, всипте в неї 20 г звичайних хлібних дріжджів, поставте у тепле місце для бродіння. На початку активного бродіння розлийте квас по пляшках і щільно закупорте. Через 2-3 дні квас буде готовий до вживання.
Пийте з насолодою та користю!
Оксана ШАПОВАЛ