Молочна сироватка містить багато калію. Взагалі ж його дефіцит в організмі спричиняє також швидку стомлюваність, зниження уваги, погіршення пам’яті, з’являється відчуття нерішучості й невпевненості, нетерпимість холоду, мозолі та багато інших неприємних симптомів.
Сироватка відновлює порушений водно-сольовий баланс в організмі, виводить із організму зайву рідину, а слідом за нею всі токсини, шлаки й зайвий холестерин. Її можна використовувати для боротьби з тягою до солодких продуктів, завдяки тому, що білок молочної сироватки легко засвоюється організмом (на відміну від протеїну молока) і швидко втамовує голод.
На основі сироватки готують дитяче харчування, бо за своїм білковим складом вона нагадує материнське молоко. Сироватка поліпшує роботу нирок і печінки, стимулює роботу кишечника, допомагає при ревматизмі, гіпертонії, поліпшує кровообіг і запобігає розвитку склерозу, зменшує запальні процеси на шкірі, слизових оболонках, у шлунку і кишечнику.
Сироватка в домашніх умовах
Сьогодні сироватку можна купити або приготувати в домашніх умовах. Поділюся двома досить простими способами.
1-й: поставити потрібну кількість молока в тепле місце й зачекати, доки воно перетвориться в кисляк. Потім його довести до кипіння (але не кип’ятити). Коли зверху молока утворяться згустки сиру, виключити газ і залишити на плиті до повного вистигання. Коли охолоне, процідити сироватку крізь марлю або дрібне сито. Сир, що залишився, використати для приготування різних страв.
2-й: на 1 л пастеризованого молока взяти 1 невеликий лимон. У молоко, що тільки починає закипати, додати сік лимона, швидко перемішати й відразу ж зняти з вогню. Молоко перетвориться на сир і сироватку, які потрібно буде відокремити за допомогою дрібного сита або марлі.
Ліки власними руками
На основі сироватки можна приготувати чимало лікувальних засобів, які не тільки не матимуть побічних ефектів, але й ефективно допоможуть справитися з недугами.
При бронхіті: відварити 1 ст. ложку пирію в 2 склянках сироватки. Приймати по 0,5 склянки 3-4 рази на день до їжі. При варикозі: 1 ч. ложку листя м’яти залити 100 мл окропу, настояти 20 хвилин, процідити, змішати з рівною кількістю сироватки. Пити 3-4 рази на день за 30 хвилин до їжі. Курс лікування - 2 тижні. При закрепах: змішати по 100 мл свіжовичавленого морквяного соку та сироватки. Пити вранці натщесерце до поліпшення стану. Для очищення кишечника: в 1 склянку сироватки додати 2 ч. ложки солі, розмішати і пити вранці натщесерце. Курс лікування - 2-3 тижні. Для зміцнення імунітету, при сечокам’яній хворобі корисно випивати протягом дня по 1 склянці сироватки.
Сироватка у кулінарії
Із сироватки можна приготувати надзвичайно смачні та ніжні заварні млинці. Для цього потрібно: сироватка - 1 л, борошно - 500 г, яйця - 5 шт., сіль - 1 ч. л., цукор - 2-6 ст. л., сода - 1 ч. л., соняшникова олія - 6 ст. л. або 90 мілілітрів.
Півлітри сироватки закип’ятити. Збити яйця з сіллю і цукром. Не припиняючи збивати, вливаємо киплячу сироватку. Яйця не згортаються, якщо збивати на великій швидкості і сироватку вливати тонкою цівкою. При цьому маса значно збільшується. Отож посуд візьміть об’ємний.
Соду погасити в сироватці, що залишилася. Потім у заварну суміш поступово додаємо борошно і сироватку з содою.
Тісто має бути досить рідке, як рослинна олія. Якщо густувате, то можна додати окріп. У готове тісто додати соняшникову олію. Випікати млинці на середньому вогні, змащувати маслом сковороду непотрібно, тільки перший раз. Наливаємо тоненько. Начинка будь-яка, на ваш смак.
Із сироватки готують і смачний кисіль. Для цього потрібно: сироватка - 1 склянка, сік будь-яких ягід - 2/5 склянки, цукор - 2 ст. л. крохмаль - 2 ч. ложки. Сироватку з’єднати з ягідним соком, покласти цукор, прокип’ятити. Ввести розведений холодною водою крохмаль, довести до кипіння. Розлити у вазочки або склянки, зверху посипати цукровим піском.
Смакуйте і будьте здорові!
Оксана ШАПОВАЛ