У Всеукраїнському фізкультурно-спортивному товаристві «Колос» відбувся V звітно-виборчий з’їзд - неординарна подія в житті вітчизняного фізкультурно-спортивного та олімпійського руху.
У «Колосі», якому виповнюється 60 років, завжди дбають про спортивну інфраструктуру, роботу секцій і ДЮСШ, організовують свої спартакіади, турніри і змагання з олімпійських і неолімпійських видів спорту. Та делегати з’їзду мало говорили про здобутки і проблеми, а зосередили увагу на існуючих проблемах і прорахунках, шукали шляхи їх вирішення. Колосівські активісти знову обрали своїм керманичем добре знану людину в українському сільському фізкультурному русі - Анатолія Усенка.
- Анатолію Петровичу, звідки починаються витоки нашого «Колоса»?
- Перша колгоспна спартакіада відбулася ще далекого 1936 року. А за кілька днів після фінішу спартакіадних стартів команда юнаків і дівчат із села Комарово Приморського району Запорізької області здійснила нечуваний у ті часи велопробіг: подолали майже 10 тис. км від Комарового до Хабаровська. Це був справжній спортивний подвиг!
Ініціаторами створення товариства виступили фізкультурники с. Березівка Чернівецького району Вінниччини. Їх підтримала обласна газета «Вінницька правда». А 19 серпня 1950 року вийшла партійно-урядова постанова про утворення ФСТ «Колгоспник». Це дало солідний поштовх для розвитку сільської фізкультурної галузі – будувалися спортивні комплекси, стадіони, спортивні зали, ігрові майданчики, футбольні поля, басейни, стрілецькі тири. Почали проводити обласні, республіканські змагання. За 18 років товариство змінило назву на «Колос».
- Що являє собою сучасний «Колос»?
- У нас найрозгалуженіша структура серед усіх товариств України: успішно працюють 4219 фізкультурно-оздоровчих клубів, розташованих на території сільських і селищних рад, які діють на громадських засадах та офіційно зареєстровані.
Основа всього сільського фізкультурно-спортивного руху - 13620 колективів фізкультури сільгосппідприємств різних форм власності, установ, організацій та навчальних закладів системи АПК. Крім того, до системи «Колоса» входить 458 районних, 4 міських і 22 міжгосподарських фізкультурно-оздоровчих клубів (МФОК). Упродовж року на 16263-х спортивних спорудах, у т.ч. на 503-х стадіонах, проводяться різноманітні фізкультурно-оздоровчі заходи. А всього у розпорядженні сільських фізкультурників 6681 футбольне поле, 17 лижних баз, 35 плавальних басейнів, 1088 спортивних залів, 1487 приміщень для спортивних занять, 483 майданчики з тренажерним обладнанням, 179 стрілецьких тирів, в яких займається 107968 людей різного віку.
Золотий фонд «Колоса» - спортивні фахівці. Сьогодні у товаристві працює 4837 штатних тренерів. З них 323 - фахівці з фізкультурною освітою.
«Колос» має 288 дитячо-юнацьких шкіл, у т.ч. 12 ДЮСШ олімпійського резерву, де займається понад 86 тисяч талановитих хлопчиків і дівчаток. До їх послуг 40 олімпійських і 19 неолімпійських видів спорту. Навчально-тренувальний процес забезпечують 2587 фахівців.
- Чи відчуває сільська спортивна галузь України державну підтримку?
- Ми тісно співпрацюємо з обома нашими профільними міністерствами – Мінагрополітики та Мінсім’ямолодьспорту. Адже ми щорічно проводимо комплексні змагання за програмою Всеукраїнських сільських спортивних ігор серед 16 категорій сільського населення – від дошкільнят до ветеранів спорту. Традиційними стали Всеукраїнський футбольний фестиваль «Даруймо радість дітям!» та пошукові змагання «Хто ти, майбутній олімпієць?». Звичайно, виділених коштів не завжди вистачає. Тому віддаємо перевагу пріоритетним видам спорту. І все робимо, щоб якнайбільше охопити фізичною культурою майбутнє нашого села – дітей.
- Як сільські фізкультурники готуються відзначити 60-й день народження товариства?
- Центральна рада ФВСТ «Колос» разом із Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерством аграрної політики, Національним олімпійським комітетом України, іншими органами центральної та місцевої виконавчої влади підготувала й упродовж останнього часу впроваджує в життя на усіх рівнях (село, селище, район, область, галузі АПК та на загальнодержавному рівні) широку і багатогранну фізкультурно-спортивну програму відзначення цієї історичної події.
Одне з головних завдань - проведення масштабних, загальнодержавних заходів на усіх рівнях. Перш за все, серед учнів загальноосвітніх і дитячо-юнацьких спортивних шкіл товариства, студентів вищих навчальних закладів аграрної освіти усіх рівнів акредитації, працівників усіх галузей АПК (понад 400) та їхніх дітей., найкращі з яких вже
вибороли право представляти свої регіони на суперфінальних загальнодержавних змаганнях – Всеукраїнських сільських спортивних іграх 2010 року.
Так, 23 червня у с. Березівка (Вінниччина) біля Вічного вогню воїнам-визволителям сільськими атлетами запалено Олімпійський факел. Найкращі спортсмени, фізкультурники, ветерани війни, спорту і праці пронесуть цей священний вогонь через села і міста Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської і Херсонської областей до місця урочистого відкриття суперфінальної частини дитячих Всеукраїнських літніх сільських спортивних ігор-2010 – до Скадовська, де відбудуться змагання з 18 видів спорту серед сільських дітей, учнів сільських загальноосвітніх шкіл, дітей-сиріт, які навчаються в школах-інтернатах, що розташовані в сільських адміністративних районах. У заходах візьмуть участь майже чотири тисячі найталановитіших юних сільських спортсменів.
- На старти вийдуть дорослі сільські фізкультурники?
- Заплановано проведення супермасштабної зіркової естафети зі стартом одночасно в усіх селах і селищах та фінішем 24 серпня на київському Майдані Незалежності. У цей же період (19-24 серпня) відбуватиметься суперфінальна частина Всеукраїнських сільських спортивних ігор серед дорослих команд і окремих спортсменів сільських територіальних громад, агрофірм, фермерських господарств і сільгосппідприємств. Старти відбуватимуться на спортивних базах семи районів Київщини, а спортивно-художнє свято – 21 серпня на Бориспільському стадіоні «Колос».
Закриття сільських ігор-2010 відбудеться 25 вересня у Києві на базі Національного університету біоресурсів і природокористування.
Микола МОТОРНИЙ