«АПК є одним із кращих секторів нашої економіки, - підкреслив директор Департаменту землеробства Мінагропроду України Олександр Демидов, відкриваючи цьогорічну виставку «Україна Аграрна - 2011». – В останні 3-5 років почало зростати валове виробництво продукції сільського господарства, ми все більше експортуєм агропродукції в різні куточкпи планети (до 60% експорту складає саме аграрна). І такі заходи, як виставки-ярмарки, допомагають виробникам якнайкраще продемонструвати результати своєї праці».
А ще Олександр Анатолійович передав учасникам і гостям церемонії відкриття «України Аграрної» вітання від міністра агропроду Миколи Присяжнюка, побажавши їм вдалої роботи, й нагадав, що досягнення наших аграріїв – це, перш за все, результат поєднання наполегливої праці виробничників і науковців. Особливо це стосується галузі рослинництва і її складових (садівництво, виноградарство, насінництво тощо). Адже лише мудрий, виважений, продуманий і сучасний підхід до сільгоспвиробництва може гарантувати досягнення, які мають нині українські селяни.
Цю думку підтримав і Роман Корінець, заступник директора Інституту розвитку аграрних ринків, зазначивши, що зараз недостатьо лише виробити продукцію, варто ще вміти її гарно презентувати. Тож Роман Ярославович висловив сподівання, що учасники нинішньої експозиції зможуть добре показати свою роботу, свої досягнення і обов’язково знайдуть нових клієнтів, партнерів, споживачів і активно розвиватимуться.
Далі, як годиться на таких заходах, почесні гості й організатори виставки перерізали смарагдового кольору стрічку, залишивши собі на згадку по невеличкому її шматочку, і вирушили оглядати експозицію. І хоча вона зайняла лише два павільони, подивитися тут було на що. Юрбилися відвідувачі біля стенду компанії «Мортадель», адже її вид діяльності – розведення і продаж племінних свиней та будівництво свинокомплексів під ключ. Чимало було зацікавлених і біля стенду Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС). Жодного відвідувача не обділило увагою підприємство «Тимирязівське» (тут вміють плекати горіхові сади!). Здивовані презентованою технологією промислового виробництва суниці, кияни і приїжджі не проходили повз стенд Миколи Дикуна, відомого знавця улюбленої всіми ягоди...
Багато зразків продукції, запчастин, міндобрив і насіння, а також елементів технологій, наукових розробок, спеціалізованої літератури, які знайшли своє місце в експозиціях «України Аграрної», стали у нагоді хліборобам, овочівникам, садоводам, городникам.
Анатолій Черняков, директор ТОВ «Тимирязівське»:
- Ми утворилися 3 березня 2003 року. Вирощували тільки зерно. А 6 років тому змінили спеціалізацію. Тепер займаємося виключно саджанцями грецького горіха. Якість плоду дає сорт, а якість врожаю – сад. Сортовиде дерево дасть господарю 40-50 кг горіхів за сезон. Це прекрасний показник. На жаль, в Україні держлісгосп висаджує «дичку», яка родить всього 8 кг горіхів. У нашій країні промислових горіхових садів практично немає, тоді як в Молдові їх – 2 тис. га і вони дають прибутку 47 млн. євро на рік!
Сад грецького горіха – це іпотека для наших дітей і правнуків. Я це не втомлююсь повторювати. Бо горіхове дерево росте 100-120-200 років. Крім корисних плодів воно ще виділяє йод, пари якого є надзвичайно лікувальними для щитоподібної залози людини. Тож садити на різного роду акціях потрібно не калини і тополі, а диво-дерево: грецький горіх. Я всіх на цій виставці переконую в цьому.
Ярослав Парій, заступник директора ВНІС:
- В цьому сезоні ми продавали гібриди соняшнику, які показали себе стабільно у виробництві. А ще передали у державне сортовипробування три нових гібриди цієї культури. Вони поки що не мають назви, а просто отримали номер. Та через 2 роки, думаю, ці гібриди вийдуть на ринок і доведуть свою високу врожайність та інші якості.
Ми презентували відвідувачам виставки насіння соняшнику, кукурудзи і цукрового буряку. До речі, цукровий буряк повертає собі популярність в Україні, стає рентабельною культурою, тож аграріям ми пропонуємо насіння наших найкращих гібридів - Аббатіса і Авторитетний. Щоправда, насіння соняшнику в нас уже майже не залишилось, а от цукрового буряку ще є. Якщо поквапитись, то ще можна встигнути його у нас купити.
Між іншим, за даними організатора, а ним став Національний комплекс «Експоцентр України» за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України і Національної академії аграрних наук України, у виставці-ярмарку взяли участь понад сто фірм і організацій з трьох країн світу: Росії, Туреччини та України. Зокрема, вітчизняний розділ представили підприємства НВФ ТОВ «Аеромех» (розробка, виробництво зерноочисного аеродинамічного сепаратора для очищення та калібрування насіння всіх агрокультур), ТОВ «Будмонтаж «Колос» (спеціалізований виробник сепараторів, транспортерів ковшових і скребкових, циклонів, вентиляторів, зернопроводів, запчастин до обладнання), фірма «Добриня» (мотоблоки та культиватори), ЗАТ Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» (міндобрива), ТОВ «Ютам» (проектування і розрахунки холодильних систем, промислове холодильне обладнання), ТОВ «Стоміль Санок Україна» (паси клинові для с/г техніки), ТОВ «Спецелеватормлинмаш» (норії Фадєєва, що не травмують зерно та насіння), машини для очистки і калібрування насіння зернових і технічних культур, пневмовібростоли для відбору насіння тощо) та інші компанії.
Національна академія аграрних наук представила 13 галузевих інститутів.
У рамках виставки відбувся «Агроекологічний форум - 2011», організаторами якого виступили Мінекології та природних ресурсів України, Інститут агроекології і економіки природокористування НААН України, ВГО «Асоціація агроекологів України», Житомирський національний агроекологічний університет. Ідею проведення форуму підтримало Посольство Королівства Нідерландів в Україні та Швейцарсько-український проект з розвитку органічної сертифікації.
Третій рік поспіль генеральним інформаційним партнером виставки став наш тижневик – «Аграрний тиждень. Україна».
Лариса ДАВИДОВА