Учасниками цьогорічної ХХІІІ Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку «Агро – 2011» стали близько трьох тисяч суб’єктів господарської діяльності АПК і наукового забезпечення галузі, прибуло чимало офіційних делегацій з країн близького і далекого зарубіжжя. Всі бажаючі змогли обговорити актуальні питання аграрної галузі, обмінятись досвідом, укласти взаємовигідні контракти та угоди.
Участі на виставці нашого навчального закладу – Уманського національного університету садівництва – передувала велика підготовча робота. Було створено виставкове обладнання і нові інформаційні стенди, зібрано спеціальні матеріали, підготовлено виставкові зразки продукції садівництва під керівництвом проректора з наукової та інноваційної діяльності, доцента В.В. Манзія. Дієву допомогу надавав і ректор університету, професор А.Ф. Головчук.
Приємно відзначити, що серед великої кількості суб’єктів виставки експозиція нашого ВНЗ не загубилась. Навпаки - відмічена однією з кращих за інформаційним та естетичним наповненням.
У підготовці експонатів виставки активну участь взяли практично всі кафедри університету. Так, кафедра плодівництва і виноградарства надала зразки садивного матеріалу, плодів яблуні, що зберігалися за використання новітньої технології Smart Fresh, а технології зберігання й переробки плодів та овочів - зразки некріплених плодово-ягідних вин, запатентованих плодоовочевих консервів, сухофруктів. Овочівники підготували зразки окремих рослин - томатів, баклажанів, огірків, перцю, селери, салатів, капусти, спаржі, а також уже готову продукцію – огірки та томати з плівкової теплиці. Зразки найцінніших листяних порід, які складають основу насаджень Лісостепової зони Правобережжя, представлені в лісовому масиві «Білогрудівка» ННВВ УНУС, підготували для виставки фахівці кафедри лісового господарства. Їхні колеги з кафедри генетики, селекції рослин та біотехнології - зразки високоякісного безвірусного садивного матеріалу ягідних культур і картоплі, гібриди основних зернових культур. Справжню колекцію декоративних рослин ми привезли з нашої навчально-дослідної оранжереї.
Вагомі здобутки університету за останні 2-3 роки в навчальній, науковій, методичній, інших видах діяльності були представлені в експозиції Уманського НУС монографіями, підручниками, посібниками, патентами, медалями, кубками, грамотами.
Чимало експонатів від ВНЗ демонструвалося на головній експозиції Департаменту науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Вже вкотре великий інтерес викликав майстер-клас «Школа садівника», який провели провідні фахівці-практики, доценти кафедри плодівництва і виноградарства В.В. Осадчий та В.П. Майборода. Цікавим доповненням до цього заходу стала дегустація плодів яблук, вирощених в ННВК Уманського НУС і збережених за використання новітньої технології післязбиральної обробки, а також некріплених плодово-ягідних вин, виготовлених за рецептурою кафедри переробки й зберігання плодів і овочів.
Що не менш важливо - у роботі «Агро - 2011» взяли участь й аматорські колективи багатьох навчальних закладів та організацій-експонентів виставки.
На високому професійному рівні концертну програму представила і творча молодь Уманського НУС. Увагу відвідувачів привернули аматори сцени – представники творчих колективів Центру культури і виховання: співаки-солісти, учасники народного ансамблю танцю профспілок України «Нивка», окремі виконавці, представники факультетів університету.
Упродовж роботи виставки на експозицію Уманського НУС завітало багато відвідувачів, серед яких були виробничники, фахівці-аграрії, науковці, студенти і школярі, випускники університету різних років, а також делегація викладачів і співробітників ВНЗ на чолі з ректором університету Анатолієм Головчуком.
А фінальним акцентом у роботі виставки стало підведення підсумків Міністерством аграрної політики та продовольства України. За успіхи в навчальній, науково-дослідній і виховній роботі, участь та представлення експозиції наш колектив нагороджено грамотами і дипломами, а за презентацію інноваційних технологій – одразу трьома золотими медалями:
- «За розробку і впровадження інноваційних технологій в садівництві»;
- «За розробку і впровадження екологічно-безпечних технологій з біологізації рослинництва»;
- «За розробку високоякісної продукції з натуральної сировини».
Ці відзнаки спонукають колектив й далі працювати творчо й натхненно заради підготовки висококваліфікованих спеціалістів для вітчизняного АПК і зокрема такої потрібної всім галузі як садівництво.
Віталій МАНЗІЙ,
проректор з наукової та інноваційної діяльності УНУС