Україна розпочала серйозну побудову мережі оптових ринків агропродукції. На цьому шляху вже досягнуто вагомих результатів. Нині працюють «Шувар» - у Львові, «Столичний» - у Києві, «Господар» - у Донецьку... Перелік оптових ринків, що будуються з урахуванням найкращого світового, насамперед, європейського досвіду, найближчим часом можна буде продовжити.
«Cтворення оптових ринків сільгосппродукції – лише перший і необхідний етап перебудови каналів товарообігу. Подальший їх розвиток, як елементу цілісної системи аграрної логістики, має бути скерований в інноваційному напрямі. Логістика – це, в першу чергу, комплекс процесів з організації раціонального просування товарів від виробника до споживача, які включають в себе і функціонування сфери обігу товарів, і формування запасів продукції, і створення інфраструктури ринку тощо. Тому оптові ринки повинні перерости в регіональні аграрні центри, де покупці й продавці зможуть не тільки продати чи купити продукцію, а й отримати повний спектр послуг: підготувати товар для продажу, провести розрахунки, отримати кредит, транспортні послуги, дізнатися про ціни на товари, отримати інформацію від дорадчих служб про нові технології». З таким поглядом профільного міністра Миколи Присяжнюка на проблему створення оптовиків важко не погодитися.
Ще донедавна ми тільки вчилися, переймали досвід у європейських фахівців: як будувати, як організувати роботу оптових ринків агропродукції. Аж ось вже колеги з Європи приїхали до нас вивчати український досвід.
Днями керівники оптових продовольчих ринків Польщі, Угорщини, Румунії, Хорватії, Боснії та Герцеговини, Албанії, а також України зібралися у Києві на оптовому ринку «Столичний». Що цікаво: зазначені ринки є членами Асоціації оптових ринків Центральної та Східної Європи (Central European Initiative Wholesale Markets Foundation, CEI WMF). Сама CEI WMF утворена у липні 1999-го за підтримки Європейського Банку Реконструкції і Розвитку (EBRD), Центральної Європейської Ініціативи (CEI), Продовольчої та Сільськогосподарської Організації (FAO) і Європейської економічної комісії ООН (UNECE).
Про український успіх на шляху розбудови оптовиків сільгосппродукції свідчить і той факт, що члени CEI WMF обрали головою Ради організації українця Романа Федишина, чий авторитет в Україні є незаперечним. Бо саме зі львівського оптового ринку «Шувар», створеного наполегливою працею Романа та його колег, починається історія оптовиків в Україні. До речі, вітчизняні ринки, що набули статусу оптового, теж об’єдналися в Асоціацію оптових ринків сільгосппродукції України і теж обрали своїм лідером Романа Федишина.
У Києві поважна команда фахівців зібралася вперше. І темою зібрання стала інтелектуальна логістика - інноваційні підходи у діяльності гуртових ринків. Адже основне призначення логістики - економити кошти, продукцію, час, площі, мінімізувати витрати і таке інше. Як прискорити швидкість і підвищити якість бізнес-процесів на оптових ринках? Як вибудувати раціональну інтегровану систему процесів? Як оптимізувати матеріальні, інформаційні потоки, каптал та досягти їх єдності задля підвищення ефективності функціонування ринків як аграрних маркетингових центрів задля розвитку сільського господарства? Це далеко не повний перелік запитань, відповіді на які шукали члени CEI WMF у Києві.
Побували вони і у Львові, на ринку "Шувар".
Важливим моментом форуму стало те, що наші оптові ринки сільгосппродукції «Столичний» та «Господар» стали членами CEI WMF.
У роботі форуму CEI WMF взяли участь заступник міністра агрополітики Сергій Мельник і заступник голови Львівської облдержадміністрації Іван Стефанишин. І це цілком зрозуміло. Адже, на думку аграрного міністра Миколи Присяжнюка, «вигоди держави від впровадження принципів такої інтелектуальної логістики є очевидними. Це підвищення ефективності сільгоспвиробництва, прозорість ринку, контроль за цінами, якість продуктів харчування, наповнення бюджету та оптимізація видатків, посилення конкуренції на споживчому ринку, швидке просування продукції до споживачів, створення нових робочих місць і, як наслідок, - підвищення рівня життя населення».
Асоціація оптових ринків
сільськогосподарської продукції України