В Головній державній інспекції захисту рослин за участю керівника цієї установи Сергія Довганя, заступника міністра аграрної політики Сергія Мельника та представників понад 20 фірм, які працюють на українському ринку засобів захисту рослин, відбулася нарада з питань забезпечення сільгоспвиробників засобами захисту рослин в 2009 році.
Як відомо, захист сільськогосподарських рослин від шкідливих організмів став обов'язковим елементом технологій інтенсивного землеробства. Раціональне використання засобів захисту від шкідників, хвороб і бур'янів зменшує, подекуди на 15-30% і більше, втрати врожаю, підвищує його якість. За словами Сергія Довганя, торік в Україні було захищено близько 31 млн. га посівів агрокультур, а цьогоріч ця цифра зросла до 37 млн. гектарів. Тому питання насичення ринку засобами захисту рослин наразі дуже актуальне. Адже відомо, що за сприятливого сполучення таких факторів як середовище, кормові ресурси й погодні умови, що впливають на фазову мінливість, темпи розвитку й загальний стан популяцій шкідливих організмів, спостерігається інтенсивне розмноження шкідників і розвиток патогенів та висока їх живучість. І щоб контролювати фітосанітарний стан, потрібно заздалегідь попіклуватися про належний захист посівів, аби потім агровиробникам не довелося вкладати додаткові кошти для збереження врожаїв. Питанням забезпечення аграріїв необхідними хімікатами безпосередньо опікується і Мінагрополітики, тому було вирішено зібрати постачальників і дистриб'юторів засобів захисту рослин, щоб обговорити існуючі проблеми у цій сфері та напрацювати алгоритм дій.
Як стверджує Сергій Довгань, одне з питань, яке турбувало трейдерів постачання засобів захисту, - введення 13% мита на ввезення імпортної продукції - вже вирішено. Інша проблема - прискорення процедури розмитнення - знаходиться на контролі відповідних служб. Не панікувати і спокійно працювати на ринку порадив постачальникам і дистриб'юторам ЗЗР заступник міністра Сергій Мельник. За його даними, Україна з липня експортувала майже 17 млн. т зерна, що свідчить про стабільну роботу АПК. «Структура посівних площ цьогоріч залишилася незмінною, - зазначив Сергій Іванович. - Насіннєвого матеріалу Україна має достатньо». Крім того, Міністерство аграрної політики України, запровадивши компенсації, вирішило підтримати вирошування таких культур як соя, льон і цукровий буряк.
Натомість представники фірм, які працюють на ринку засобів захисту рослин, прогнозують: цьогоріч багато великих іноземних компаній, які постачають хімпрепарати, змушені будуть залишити український ринок. Головною причиною, зокрема, є фінансова нестабільність в країні і постійно плаваючий курс валют. «Поставки в Україну скоротяться і, мабуть, можливий певний дефіцит продукції, - висловлює свої припущення комерційний директор компанії «Август-Україна» Костянтин Дудник. - Найбільший чинник, який впливає на розвиток ринку - це, звісно, часта зміна курсу долара. А як наслідок цього процесу - неможливість кредитування сільгоспвиробників. Неможливо надавати продукцію в кредит, якщо напевно не знаєш, що відбуватиметься з валютою найближчим часом».
Голова представництва компанії «ТерраВіта» Каріна Макарова запевнила, що хоча їх фірмі сільгоспвиробники заборгували ще за минулий рік, проте керівництво налаштоване й надалі співпрацювати з усіма клієнтами. Компанія навіть готова цьогоріч кредитувати аграріїв, але за умови наявності в тих застави. А от Євген Санін, заступник директора швейцарської компанії «Сингента», категорично проти таких практикумів. «Дистриб'ютори не збираються працювати з підприємствами, які вчасно не розраховуються за хімпрепарати, - зазначив Євген Вікторович. - В нинішній економічній ситуації надавати кредити компаніям невигідно».
Про великі, ще тогорічні, заборгованості сільгоспвиробників перед компаніями-постачальниками засобів захисту рослин говорять і представники компанії «Хімаргомаркетинг». «Постачальники стурбовані тим, що матимуть в цьому році велику кількість неоплачених рахунків, - зазначив голова Ради директорів підприємства Андрій Куфтарков. - Торік ми не мали прибутків, цього року очікується, що ситуація буде ще гіршою. Про прибутки нині взагалі не йдеться. Прогнозуємо, що багато компаній просто залишать український ринок».
Заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник не розділяє таких песимістичних настроїв трейдерів. «Існує цикл постачання хімпрепаратів, - запевняє Сергій Іванович. - Частину цих речовин вже закупили сільгоспвиробники. І поки що забезпечення аграріїв засобами захисту рослин відбувається за графіком». Проте, якщо постачальники і дистриб'ютори відчувають якийсь дискомфорт на ринку і мають проблеми, то працівники Мінагрополітики найближчим часом готові спільно з ними попрацювати над вдосконаленням методики і розв'язанням існуючих проблем.
На переконання Сергія Довганя, в країні діє ринок хімпрепаратів, який за асортиментом та обсягами може повною мірою задовольнити виробників рослинницької продукції. Фірми-постачальники пропонують свою продукцію, супроводжуючи її відповідними схемами їх поетапного використання. Якщо порівнювати цьогорічний графік забезпечення засобами захисту рослин з минулорічним, то різниця незначна, тобто процес проходить нормально. Болючим сьогодні залишається лише питання фальсифікату, адже за даними, якими володіє Сергій Васильович, кожен третій завезений в Україну хімпрепарат - підробка. Незадоволені присутністю на ринку фальсифікату і сірого імпорту й трейдери. Вони впевненні, що цією проблемою має опікуватися держава. Відтак спільним рішенням представники компаній, присутні на засіданні, пристали на пропозицію Сергія Довганя створити асоціацію, яка б відстоювала інтереси всіх учасників ринку засобів захисту рослин на урядовому рівні.
На нараді також був представлений «Прогноз фітосанітарного стану агроценозів України та надані рекомендації щодо захисту рослин в 2009 році». Спеціалісти Головної державної інспекції захисту рослин Міагрополітики України разом з науковцями інститутів і дослідних установ УААН, НАНУ, НУБіПУ щорічно розро***ють такий збірник . Наведеним матеріалом з прогнозу розвитку й поширення численних шкідливих комах і хвороб не переслідується мета налякати сільгоспвиробників різноманітністю природних ворогів основних агрокультур, а застерегти їх та уможливити максимальне збереження передбачуваних врожаїв. На думку керівника Головної державної інспекції захисту рослин, досягти цього можна шляхом жорсткого контролю за використанням усіх технологічних прийомів вирощування культур, включаючи фітосанітарний моніторинг, вибір ефективних засобів захисту, норм їх внесення на кожному полі.
У збірнику подані компоненти систем захисту понад 20 основних сільськогосподарських культур, вирощуваних у країні, з переліком дозволених до використання хімічних засобів захисту. Аналогічні прогнози в усіх областях розро***ються і надаються господарствам з урахуванням зональних особливостей агрокліматичних умов і найпоширеніших шкідливих організмів. Єдиним незмінним правилом для всіх областей є своєчасне проведення захисних заходів, які здатні відвести загрозу пошкодження, захворювання посівів сільськогосподарських рослин і забезпечити бажаний урожай.
Людмила ЛЕБІДЬ