Справжнім відкриттям виставки «Тепличне господарство - 2011» стало державне підприємство «Екоантилід», вірніше, його продукція. Вже два роки ця компанія є єдиним в Україні вітчизняним виробником кальцієвої селітри, без якої не може обійтися жодне тепличне господарство.
Загалом ДП «Екоантилід» відоме в промисловій сфері вже понад два десятиліття, бо з 80-х років минулого століття займається виробництвом антиожеледного реагенту для українських аеропортів та забезпечує будівельну сферу нітратом кальцію.
Рішення вийти на аграрний ринок зі своєю продукцією в керівництва «Екоантилід» виникло невипадково. За словами заступника начальника відділу збуту Сергія Островського, саме агропромисловий комплекс України має неабиякий потенціал до нарощування виробництва, а тому потребуватиме більших об’ємів добрив.
- Два роки тому було вирішено, що нітрат кальцію, який є мінеральним добривом, окрім будівельної сфери можна постачати і на аграрний ринок, - розповідає Сергій Островський. - Тож керівництво підприємства не помилилося, і за досить короткий проміжок часу нам вдалося напрацювати зв’язки з найбільшими українськими тепличними комбінатами, які використовують це добриво.
Кальцієва селітра використовується для овочевих, технічних, зернових культур, а також для овочів і квітів. Корисність і необхідність внесення цих добрив пояснити дуже просто, якщо провести аналогію з потребою такого елементу як кальцій для людського організму. Приблизно так кальцій діє і на рослини, зміцнюючи мембрани клітин, укріплюючи кореневу систему та стебла. Вважається, що кальцію в ґрунті достатньо, але проблема в тому, що цей елемент знаходиться у важкодоступній для рослин формі. Тож запропонована підприємством кальцієва селітра насичує рослини цим необхідним мікроелементом, дозволяючи максимально його засвоювати. Крім того, до складу селітри входить ще й азот, який в поєднанні з кальцієм стимулює ріст рослин. А ще кальцієва селітра допомагає рослинам уникнути низки хвороб.
До речі, донедавна вітчизняні тепличники купували іноземну кальцієву селітру. І нині підприємство «Екоантилід» намагається зруйнувати стереотип, що продукти українського виробництва гірші за іноземні аналоги. Свідченням того, що наша кальцієва селітра нічим не поступається французькій чи норвезькій, є співпраця «Екоантилід» із найбільшими українськими тепличними господарствами – Уманським тепличним комбінатом, ТОВ «Кримтеплиця», Зміївською овочевою фабрикою (Харківщина) та ВАТ «Комбінат «Тепличний» (с. Калинівка Київської області).
Підприємства-партнери ДП «Екоантилід»:
1. Долинський теплично-овочевий комбінат (Івано-Франківська обл),
2. Броварський тепличний комбінат ВАТ ”Комбінат ”Тепличний” (Київська обл., Броварский р-н, с. Калинівка),
3. Уманський тепличний комбінат (Черкаська обл.),
4. Черкаський агротепличний комбінат (Черкаська обл.),
5. Тепличний комбінат «Надія» (Кіровоградська обл.),
6. ЗАТ ТМ Зміївська овочева фабрика (Харківська обл.),
7. ЗАТ «Тепличний» (Харківська обл.),
8. ЗАТ «Альянс» (Харківська овочева фабрика) (Харківська обл.),
9. ТОВ «Тепличний комбінат "Дніпровський" (м. Дніродзержинськ),
10. Дніпропетровський тепличний комбінат (Дніпропетровська обл.),
11. ТОВ «Альянс» (Дніпропетровська обл.),
12. Донецький тепличний комбінат (Донецька обл.),
13. ТОВ АФ Крапелька (Донецька обл.),
14. ТОВ «Тепличний комбінат «Перспектива» (Донецка обл.),
15. Енергодарський теплично-овочевий комбінат (Донецька обл.),
17. СТОВ "Кримтеплиця"(АР Крим).
Яка різниця між кальцієвою селітрою, виробленою на підприємстві «Екоантилід», і продуктом іноземного виробництва, - це зацікавило не лише нас, а й багатьох аграріїв. На переконання провідного спеціаліста відділу збуту компанії «Екоантилід» Максима Марченка, їхня кальцієва селітра відрізняється від іноземних аналогів насамперед тим, що продукт безводний, тобто містить мінімальний вміст вологи – лише 2%. Як правило, в іноземній кальцієвій селітрі цей показник становить 15-30%.
- Споживач, який купує наш продукт, не переплачує гроші за воду, - переконує Максим Марченко. – Ми виробляємо концентровану кальцієву селітру. До того ж, за хімічними показниками вона краща за закордонний продукт.
Ще один приємний фактор для сільгоспвиробників – ціна. Кальцієва селітра від підприємства «Екоантилід» на 30% дешевша за інші пропозиції на ринку міндобрив. Її вартість, що суттєво, не підвищувалася з минулого року. Тобто якби потрібно було коротко охарактеризувати продукт компанії, то це звучало би приблизно так: «Якісна кальцієва селітра від виробника за найсприятливішою ціною».
Людмила ЛЕБІДЬ
Наш коментар
В.В. Коваленко, керівник науково-дослідної роботи, завідувач кафедри
сільськогосподарських гідротехнічних меліорацій Дніпропетровського державного агроуніверситету:
- При ризикованому землеробстві, що завдає ударів нашому АПК, без зрошення важко сподіватися на позитивні результати. Тому надто актуальним є краплинний спосіб, особливо в закритому ґрунті (теплицях), бо поживний розчин можна подавати невеликими дозами безпосередньо до кореневої системи.
Запровадження фертигації (внесення добрив, що розчинені у воді) в «закритому ґрунті» має ряд переваг. Передусім, це стабільний мікроклімат, що дозволяє ефективніше використовувати добрива і потенціал рослини. По-друге, мінімізується вплив зовнішніх факторів (сонячна радіація). Ефективність фертигації зростає і на спеціально підготовлених ґрунтових сумішах, субстратах при гідропоніці.
На базі Дніпропетровського ДАУ ми провели експериментальні випробування кальцієвої селітри виробництва ДП «Екоантилід» на елементах системи краплинного зрошення при фертигації. Оцінювали надійність роботи елементів систем краплинного зрошення при тривалому застосуванні кальцієвої селітри виробництва «Екоантилід». Звернули увагу на фактичні показники надійності, параметри законів розподілу таких випадкових величин як час безперервної роботи, умови відновлення елементів систем краплинного зрошення, відповідність вимогам їх експлуатаційних характеристик при інтенсивному використанні добрив з фертигацією, розробку рекомендацій для технічної експлуатації системи.
Умови лабораторного експерименту були наближені до виробничих. Використали прискорений метод, що був реалізований при збільшенні навантаження в інтенсивніших, ніж в експлуатаційному режимі, умовах роботи. Визначили і кількісні характеристики в елементах системи зрошення, за якими розраховані числа надійності роботи експериментальної установки тощо.
До речі, виявили, що зменшення витрати в порівнянні з контролем (нормативними характеристиками) на закінчення експериментальних досліджень в середньому склало лише 7,5%. Змінний режим роботи систем краплинного зрошення за тиском (робочий тиск – 0,7 атм., періодичне нетривале збільшення тиску до 1,5-1,8 атм., тобто «продувка» тиском) дає змогу відновити нормативну витрату емітерів і крапельниць при фертигації кальцієвою селітрою.
Отже, лабораторні дослідження надійності роботи елементів системи краплинного зрошення показали: використання азотного добрива – кальцієвої селітри ДП «Екоантилід» при фертигації не знижує надійності роботи цих систем і рекомендоване для ефективного використання в тепличних господарствах, в гідропоніці та на відкритому ґрунті в овочівництві, садівництві, при вирощуванні квітів тощо.