Аграрний тиждень. Україна
» » Не схибити у виборі
» » Не схибити у виборі

  Не схибити у виборі  Сільськогосподарське виробництво вирізняється високим ступенем ризиків через вплив на нього погодних і кліматичних факторів, дію яких у багатьох випадках контролювати неможливо. Так само неможливо спрогнозувати ризики і в аграрному страхуванні. Через таку «непрогнозованість» українські аграрії не поспішають добровільно страхувати посіви. З іншого боку, в Україні все ще недостатньо фахівців та страхових компаній, здатних не тільки фінансово, а й кваліфіковано освоїти великі обсяги аграрного хеджування.

   

  Отримати чи знайти офіційні дані про обсяги і динаміку страхування фермерів та сільгосппідприємств неможливо. Адже частина аграріїв страхується за державною програмою, а інша, хоча і значно менша кількість сільгоспвиробників, - добровільно.

   

  Страхування від держави

  Такі природні небезпеки як посуха, град, паводок можуть призвести до дуже серйозних виробничих втрат. Тому в багатьох країнах саме держава активно втручається в ситуацію, намагаючись у такий спосіб зменшити проблеми, пов’язані з ризиками сільгоспвиробництва. В Україні агрострахування на державному рівні почали розвивати у 2005 р., передбачивши в бюджеті 54 млн. грн. на часткове здешевлення аграріям страхових премій. Така підтримка діяла чотири роки, і весь цей час обсяги страхування зростали.

  Пік державного субсидування припав на 2008 р., коли сільгоспвиробникам на зазначені цілі було виплачено майже 73 млн. гривень. Найбільша площа застрахованих посівів, зафіксована на той період, досягла 8% від загальної (2,36 млн. га у 2007 р.). Якби програма субсидування продовжувалась, то сьогодні в Україні могло би бути застраховано 10-15% посівних площ.

  З 2009 р. коштів на страхування агровиробництва держава не виділяла, тож цей ринок розвивався лише на добровільній основі. Але аграрії майже не страхуються за власні кошти. І справа не тільки в тому, що їх не вистачає. Велику роль у гальмуванні розвитку агрострахування, стверджують експерти, відіграє ціла низка чинників: недостатнє розуміння його важливості, відсутність належних страхових продуктів та спеціалістів з цих питань, складний механізм відшкодування збитків, взаємна недовіра між агровиробниками і страховими компаніями.

  9 лютого 2012 р. Верховна Рада прийняла Закон України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», який набрав чинності з 1 липня 2012 року. Цей закон спрямований на регулювання відносин у сфері страхування сільгосппродукції, що здійснюється за підтримкою держави: вона полягає у наданні агровиробнику грошей з держбюджету у вигляді субсидій для оплати частини страхового платежу (страхової премії), нарахованого за договором страхування. При цьому страховиками є юридичні особи – страхові компанії, що отримали відповідну ліцензію. Право страхування сільгосппродукції з державною підтримкою мають страховики, що відповідають вимогам Закону України «Про страхування», отримали ліцензію на здійснення відповідного виду страхування та є членами Аграрного страхового Пулу. Ця організація - єдине об’єднання страховиків, а участь страховиків у Пулі є умовою для здійснення страхування агропродукції за державної підтримки.

   

  Застрахуватися добровільно

  Крім 4 страхових компаній (СК), що входять в Аграрний страховий Пул, на ринку агрострахування працює ще як мінімум 12 компаній. Тож перед тим, як ви плануєте вибрати страхову компанію, варто знати про неї необхідну інформацію. Зокрема, звернути увагу на такі моменти:

  - репутація страхової компанії;

  - наявність свідоцтва про реєстрацію юридичної особи та свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, ліцензії на проведення обов’язкового страхування врожаю сільгоспкультур та/або страхування майна та правил страхування, зареєстрованих в Держфінпослуг;

  - досвід страхування сільськогосподарських ризиків;

  - місце страховика в загальному рейтингу компаній, що представлені на страховому ринку;

  - фінансові показники страхової компанії;

  - чи перестраховує компанія свої ризики і де вона це робить.

  Найважче оцінити фінансові показники страхової компанії. Для цього необхідно звернутися до таблиць рейтингів СК. Сьогодні, на жаль, не існує окремих рейтингів цих компаній по страхуванню сільськогосподарських ризиків, проте інформація, що висвітлюється у загальних рейтингах, допоможе дізнатися про обсяг їх фінансових можливостей.

  Головні два показники, які завжди присутні в таблицях рейтингів СК, – сума зібраних премій та обсяг виплат (відшкодування) у разі настання страхових випадків. Чим більшою є сума зібраних премій, тим краще. Цей показник характеризує обсяг страхового портфеля СК. Що він більший, то більш фінансово спроможною є страхова компанія, тобто тим більшою мірою вона може відповідати за своїми зобов’язаннями перед клієнтами.

  Крім цього, зверніть увагу на показник співвідношення суми зібраних премій та обсягу виплат страхової компанії. Межі, в яких може перебувати цей показник, залежать від рівня розвитку страхового ринку. Для більшості реально працюючих компаній в Україні рівень виплат складає від 40% до 60%.

  При укладанні договору страхування страховик має право запросити у страхувальника баланс або довідку про фінансовий стан, підтверджені аудитором (аудиторською фірмою).

  Обравши страхову компанію, потрібно визначитись - від яких ризиків страхуватись. Для цього слід проаналізувати ті ризики, які може мати саме ваше господарство. Якщо ви маєте багаторічний досвід вирощування відповідної культури, то добре знаєте, які природно-кліматичні ризики в даній місцевості є найбільш небезпечними для виробництва. Або ж можна звернутися за статистичною інформацією щодо вимерзання, посухи, злив у найближчу метеостанцію, обласний гідрометцентр або до досвідчених агрономів.

  Загалом ринок агрострахування розвивається, послуги страхування ризиків у АПК стають дедалі ефективнішими, кількість страхових продуктів збільшується. Завдання для сільгоспвиробника - розібратися в механізмах агрострахування, зробити правильний вибір, вивчити та обрати найбільш відповідні умови страхування та страховий продукт, чітко знати свої права та обов’язки і дотримуватися встановлених процедур при настанні страхового випадку.

   

   

  Альтернативний продукт(окрема колонка)

  Деякі міжнародні компанії виходять на ринок з індексними продуктами. Паралельно зі своїми традиційним товаром пропонують клієнтам страхування від погодних ризиків. Наприклад, компанія «Сингента» розробила наступний механізм страхування. Учасники, які застосовують технологію вирощування озимого ріпаку компанії «Сингента», автоматично стають учасниками «Страхування посівів озимого ріпаку на період перезимівлі», що дає їм можливість отримати відшкодування повної вартості застосованого насіння та ЗЗР у разі пошкодження посівів. Для участі у програмі потрібно придбати та використати пакет із 3-х видів товарів на загальну площу не менше 100 гектарів.

  «Ми провели опитування і з’ясували, що зі страхуванням в агросекторі сьогодні доволі великі проблеми, - зазначає менеджер з розвитку бізнесу компанії «Сингента» Роман Хрипко. - Сільгоспвиробників стримує великий пакет документів, який вимагають страхові компанії, а також ризик не отримати виплату. Тому в аграріїв до страхових компаній є великий рівень недовіри».

  За словами Романа Хрипка, страховий продукт від «Сингенти» сфокусований на трьох головних моментах. «По-перше, продукт простий з мінімальним пакетом документів. По-друге, він має бути надійним, тому ми дуже вимогливо підійшли до вибору постачальників послуг, - зазначає він. - По-третє, прозорість. Тому що ми використовуємо методику огляду посівів і кожен має методичку з рекомендаціями щодо страхового випадку».

   

   

  Людмила ОГОРОДНІК

  Схожі новини
 • Розроблено умови страхування майбутнього врожаю озимих зернових
 • Удосконалено критерії відповідності страхових компаній
 • Держава допомагатиме аграріям страхувати кукурудзу, сою та цукровий буряк
 • В держбюджеті передбачено 70 млн грн на страхування озимої пшениці від втрат
 • Азаров не хоче компенсувати аграріям неврожаї

 • Додати комментар
  Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Не схибити у виборіСільськогосподарське виробництво вирізняється високим ступенем ризиків через вплив на нього погодних і кліматичних факторів, дію яких у багатьох випадках контролювати неможливо. Так само неможливо спрогнозувати ризики і в аграрному страхуванні. Через таку «непрогнозованість» українські аграрії не поспішають добровільно страхувати посіви. З іншого боку, в Україні все ще недостатньо фахівців та страхових компаній, здатних не тільки фінансово, а й кваліфіковано освоїти великі обсяги аграрного хеджування.

 

Отримати чи знайти офіційні дані про обсяги і динаміку страхування фермерів та сільгосппідприємств неможливо. Адже частина аграріїв страхується за державною програмою, а інша, хоча і значно менша кількість сільгоспвиробників, - добровільно.

 

Страхування від держави

Такі природні небезпеки як посуха, град, паводок можуть призвести до дуже серйозних виробничих втрат. Тому в багатьох країнах саме держава активно втручається в ситуацію, намагаючись у такий спосіб зменшити проблеми, пов’язані з ризиками сільгоспвиробництва. В Україні агрострахування на державному рівні почали розвивати у 2005 р., передбачивши в бюджеті 54 млн. грн. на часткове здешевлення аграріям страхових премій. Така підтримка діяла чотири роки, і весь цей час обсяги страхування зростали.

Пік державного субсидування припав на 2008 р., коли сільгоспвиробникам на зазначені цілі було виплачено майже 73 млн. гривень. Найбільша площа застрахованих посівів, зафіксована на той період, досягла 8% від загальної (2,36 млн. га у 2007 р.). Якби програма субсидування продовжувалась, то сьогодні в Україні могло би бути застраховано 10-15% посівних площ.

З 2009 р. коштів на страхування агровиробництва держава не виділяла, тож цей ринок розвивався лише на добровільній основі. Але аграрії майже не страхуються за власні кошти. І справа не тільки в тому, що їх не вистачає. Велику роль у гальмуванні розвитку агрострахування, стверджують експерти, відіграє ціла низка чинників: недостатнє розуміння його важливості, відсутність належних страхових продуктів та спеціалістів з цих питань, складний механізм відшкодування збитків, взаємна недовіра між агровиробниками і страховими компаніями.

9 лютого 2012 р. Верховна Рада прийняла Закон України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», який набрав чинності з 1 липня 2012 року. Цей закон спрямований на регулювання відносин у сфері страхування сільгосппродукції, що здійснюється за підтримкою держави: вона полягає у наданні агровиробнику грошей з держбюджету у вигляді субсидій для оплати частини страхового платежу (страхової премії), нарахованого за договором страхування. При цьому страховиками є юридичні особи – страхові компанії, що отримали відповідну ліцензію. Право страхування сільгосппродукції з державною підтримкою мають страховики, що відповідають вимогам Закону України «Про страхування», отримали ліцензію на здійснення відповідного виду страхування та є членами Аграрного страхового Пулу. Ця організація - єдине об’єднання страховиків, а участь страховиків у Пулі є умовою для здійснення страхування агропродукції за державної підтримки.

 

Застрахуватися добровільно

Крім 4 страхових компаній (СК), що входять в Аграрний страховий Пул, на ринку агрострахування працює ще як мінімум 12 компаній. Тож перед тим, як ви плануєте вибрати страхову компанію, варто знати про неї необхідну інформацію. Зокрема, звернути увагу на такі моменти:

- репутація страхової компанії;

- наявність свідоцтва про реєстрацію юридичної особи та свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, ліцензії на проведення обов’язкового страхування врожаю сільгоспкультур та/або страхування майна та правил страхування, зареєстрованих в Держфінпослуг;

- досвід страхування сільськогосподарських ризиків;

- місце страховика в загальному рейтингу компаній, що представлені на страховому ринку;

- фінансові показники страхової компанії;

- чи перестраховує компанія свої ризики і де вона це робить.

Найважче оцінити фінансові показники страхової компанії. Для цього необхідно звернутися до таблиць рейтингів СК. Сьогодні, на жаль, не існує окремих рейтингів цих компаній по страхуванню сільськогосподарських ризиків, проте інформація, що висвітлюється у загальних рейтингах, допоможе дізнатися про обсяг їх фінансових можливостей.

Головні два показники, які завжди присутні в таблицях рейтингів СК, – сума зібраних премій та обсяг виплат (відшкодування) у разі настання страхових випадків. Чим більшою є сума зібраних премій, тим краще. Цей показник характеризує обсяг страхового портфеля СК. Що він більший, то більш фінансово спроможною є страхова компанія, тобто тим більшою мірою вона може відповідати за своїми зобов’язаннями перед клієнтами.

Крім цього, зверніть увагу на показник співвідношення суми зібраних премій та обсягу виплат страхової компанії. Межі, в яких може перебувати цей показник, залежать від рівня розвитку страхового ринку. Для більшості реально працюючих компаній в Україні рівень виплат складає від 40% до 60%.

При укладанні договору страхування страховик має право запросити у страхувальника баланс або довідку про фінансовий стан, підтверджені аудитором (аудиторською фірмою).

Обравши страхову компанію, потрібно визначитись - від яких ризиків страхуватись. Для цього слід проаналізувати ті ризики, які може мати саме ваше господарство. Якщо ви маєте багаторічний досвід вирощування відповідної культури, то добре знаєте, які природно-кліматичні ризики в даній місцевості є найбільш небезпечними для виробництва. Або ж можна звернутися за статистичною інформацією щодо вимерзання, посухи, злив у найближчу метеостанцію, обласний гідрометцентр або до досвідчених агрономів.

Загалом ринок агрострахування розвивається, послуги страхування ризиків у АПК стають дедалі ефективнішими, кількість страхових продуктів збільшується. Завдання для сільгоспвиробника - розібратися в механізмах агрострахування, зробити правильний вибір, вивчити та обрати найбільш відповідні умови страхування та страховий продукт, чітко знати свої права та обов’язки і дотримуватися встановлених процедур при настанні страхового випадку.

 

 

Альтернативний продукт(окрема колонка)

Деякі міжнародні компанії виходять на ринок з індексними продуктами. Паралельно зі своїми традиційним товаром пропонують клієнтам страхування від погодних ризиків. Наприклад, компанія «Сингента» розробила наступний механізм страхування. Учасники, які застосовують технологію вирощування озимого ріпаку компанії «Сингента», автоматично стають учасниками «Страхування посівів озимого ріпаку на період перезимівлі», що дає їм можливість отримати відшкодування повної вартості застосованого насіння та ЗЗР у разі пошкодження посівів. Для участі у програмі потрібно придбати та використати пакет із 3-х видів товарів на загальну площу не менше 100 гектарів.

«Ми провели опитування і з’ясували, що зі страхуванням в агросекторі сьогодні доволі великі проблеми, - зазначає менеджер з розвитку бізнесу компанії «Сингента» Роман Хрипко. - Сільгоспвиробників стримує великий пакет документів, який вимагають страхові компанії, а також ризик не отримати виплату. Тому в аграріїв до страхових компаній є великий рівень недовіри».

За словами Романа Хрипка, страховий продукт від «Сингенти» сфокусований на трьох головних моментах. «По-перше, продукт простий з мінімальним пакетом документів. По-друге, він має бути надійним, тому ми дуже вимогливо підійшли до вибору постачальників послуг, - зазначає він. - По-третє, прозорість. Тому що ми використовуємо методику огляду посівів і кожен має методичку з рекомендаціями щодо страхового випадку».

 

 

Людмила ОГОРОДНІК

Схожі новини
 • Розроблено умови страхування майбутнього врожаю озимих зернових
 • Удосконалено критерії відповідності страхових компаній
 • Держава допомагатиме аграріям страхувати кукурудзу, сою та цукровий буряк
 • В держбюджеті передбачено 70 млн грн на страхування озимої пшениці від втрат
 • Азаров не хоче компенсувати аграріям неврожаї

 • Додати комментар
  Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.