Ринок мінеральних добрив
20 February, Розділ Агрополітика, переглядів 9 255
На 20 лютого для проведення весняно-літніх польових робіт під урожай нинішнього року сільгоспвиробники заявили 775 тис. т мінеральних добрив у поживних речовинах (на 68 тис. т більше проти 2008 року). Враховуючи залишки минулого року, їх накопичено 318 тис. т (на 100 тис. т менше, ніж торік).
Відставання пояснюється недостатнім попитом наприкінці 2008 року і на початку нинішнього на вирощену сільськогосподарську продукцію, а отже - відсутністю необхідних коштів у товаровиробників для закупівлі добрив.
У лютому поточного року активізувався ринок зерна, тож темпи заготівлі добрив зростають.
Потрібно відмітити, що заводи-виробники добрив відчули наслідки світової фінансової кризи: різко впали ціни міндобрива на світовому ринку, призупинився експорт продукції, виросли ціни на природний газ, заповнились склади підприємств готовою продукцією. Заводам довелося скорочувати обсяги виробництва.
Водночас, вітчизняні хімічні підприємства, розуміючи нагальну потребу в їхній продукції, почали підвищувати ціни на мінеральну поживу... для вітчизняного споживача. Якщо в грудні 2008 року аміачну селітру можна було купити за 1400-1500 грн./т, то в січні цього року за неї треба було платити вже 2000 грн., а в лютому - 2250 гривень.
Враховуючи таку ситуацію, Уряд доручив Мінекономіки, Мінагрополітики, іншим міністерствам і відомствам разом з хімічними підприємствами і сільськогосподарськими виробниками розробити заходи зі стабілізації цін. Серед заходів, які, підкреслимо, напрацьовано спільно, передбачалось відшкодувати хімічним підприємствам податок на додану вартість за експортовану хімічну продукцію, внесення норми до законопроекту «Про заходи державної підтримки та стимулювання розвитку мінеральних добрив в Україні» щодо спеціальної процедури відшкодування податку на додану вартість виробникам мінеральних добрив, що використовують природний газ як технологічну сировину, а також введення ввізного мита на добрива, що імпортуються тощо.
Для закріплення результату і на підтвердження згоди переговорних сторін було підготовлено «Декларацію про наміри між уповноваженими представниками сільгосптоваровиробників та вітчизняних хімічних підприємств щодо поставок мінеральних добрив під час проведення весняно-польових робіт 2009 року». Документом передбачався такий граничний рівень оптово-роздрібних цін, з урахуванням ПДВ, на І півріччя 2009 року: аміачна селітра - 2100 грн./т, карбамід - 2550 грн./т, нітроамофоска (15:15:15) - 4400 грн./т, суперфосфат - 2400 грн./т, амофос - 4900 грн./тонна.
На жаль, керівники хімічних підприємств відмовились підписати декларацію, посилаючись на збитковість виробництва.
Довідково. У січні аміачна селітра вітчизняного виробництва експортувалась за ціною 190-195 дол. США за 1 тонну, або по 1775-1800 грн./т з урахуванням ПДВ. Не дивлячись на зростання цін на природний газ, що є сировиною для виробництва азотних добрив, до 2390 грн. за 1000 куб. м. з ПДВ, газова складова у собівартості аміачної селітри становить 1460 грн. на 1 тонну. Це свідчить про те, що в запропонованій декларації ціни не є збитковими для хімічних підприємств.
За прогнозами фахівців і враховуючи світову кризу, торішнього рівня цін на мінеральні добрива на світовому ринку у цьому році не буде. Зниження очікується в межах 20-30% проти 2008 року.
Враховуючи вищенаведене та захищаючи інтереси сільгоспвиробника, доцільно було б: - на переговори щодо цін на добрива запрошувати власників хімічних заводів, адже найманий директор заводу не уповноважений самостійно приймати такі рішення; - не вводити ставок ввізного мита на добрива, що імпортуються в Україну; - не допустити, щоб ціни на добрива, які споживаються в Україні, перевищували експортні.
Тож взагалі потрібно, перш за все, захищати інтереси вітчизняних виробників як промислової, так і сільськогосподарської продукції. Тому Уряд, Мінагрополітики і Мінпромполітики в даний час відпрацьовують заходи, які б дозволили зробити виробництво мінеральних добрив незбитковим для промисловців. І головне - щоб добрива максимально були використані на українській ниві для отримання високого врожаю якісної та відносно недорогої сільськогосподарської продукції.
Анатолій ПЕДОС,
голова національної асоціації
«Укрсільгоспхімія»
Схожі новини
АМКУ запевняє, що Фірташ знизить ціни на добриваПРО РИНОК МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВЗабезпечення міндобривамиРинок мінеральних добривХарківщина. Забезпеченість господарств області мінеральними добривами – 97%