На Волині відбулась чергова зустріч партнерів проекту «Покращення навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг» в Україні. Він реалізується у рамках Програми Добросусідства «Польща-Білорусь-Україна» ІНТЕРРЕГ ІІІА/Тасіс ПКС.
Мета проекту − ліквідація загрози забруднення ґрунтів і вод басейну річки Західний Буг. Партнерами проекту є Волинська облдержадміністрація, обласна громадська організація «Чисте довкілля», Секретаріат Української частини Еврорегіону Буг, головне управління агропромислового розвитку ОДА, Державне управління охорони навколишнього середовища Волинської області, Західно-Бузьке басейнове управління водних ресурсів та воєвода Люблінського воєводства.
Учасників робочої зустрічі та гостей конференції привітав голова облдержадміністрації Микола Романюк. У своєму виступі він проаналізував проведену в області роботу у рамках реалізації вищеназваного спільного проекту та наголосив, що завдяки проекту в області є реальні результати. «Це успішний проект. Він дуже важливий як української, так і для польської сторін», − зазначив Микола Ярославович. 250 тонн заплановано утилізувати з басейну річки Західний Буг.
Голова облдержадміністрації зупинився й на питанні фінансування: «У минулому році на реалізацію проекту «Покращення навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг» виділялись кошти як з обласного, так і з районних бюджетів. Цьогоріч також передбачені кошти у сумі 1,5 мільйона гривень».
«Облдержадміністрація направила лист в профільне міністерство з проханням виділити ресурси на ці цілі. Якщо область отримає їх, то ми цьогоріч звільнимо нашу території від отрутохімікатів. Волинь буде першою в Україні», − підкреслив Микола Романюк.
Голова облдержадміністрації зауважив, що реалізації в області міжнародного екологічного проекту є одним із особистих його пріоритетів. «Це питання під моїм особистим контролем. Надіюсь, що цьогоріч, ми успішно його завершимо та розпочнемо працювати над іншими проектами, зокрема, важливим я вбачаю проект, який спрямований на розчищення та впорядкування меліоративних каналів на Волині», – резюмував Микола Ярославович.
Він висловив вдячність представникам польської сторони: «Завдяки вашій допомозі та сприянню, ми втілили цей проект в життя. Я сподіваюсь, що ми й надалі будемо співпрацювати».
Начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Анатолій Аршулік повідомив, що іще 5 років тому в області налічувалося близько 800 тонн непридатних пестицидів, з яких 200 – рідких. «Добрива зберігалися безсистемно у 250 місцях і становили велику небезпеку. Ми звезли їх усі до 12 спеціалізованих складів, із яких 6 – уже утилізовано. Проводиться планомірна робота з тим, щоб повністю звільнити Волинь від непридатних пестицидів», − поінформував Анатолій Аршулік.
Анатолій Аполлонович подякував голові облдержадміністрації за сприяння у реалізації екологічного проекту. Микола Романюк запевнив усіх присутніх, що обласна влада й надалі підтримуватиме реалізацію важливих для нашого краю проектів: «Ми готові до співпраці. У першу чергу ми будемо працювати над екологічними проектами».
Сторони обговорили проблеми та намітили плани реалізації проекту «Покращення навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг».
Координатор проекту, директор Волинського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість» Микола Зінчук виступив з інформацією про ліквідацію екологічних небезпек пов’язаних з непридатними отрутохімікатами в транскордонному регіоні.
Довідково. Четвертий рік поспіль в області здійснюється організаційна робота з утилізації непридатних хімічних засобів захисту рослин. Кількість складів, де зберігаються непридатні отрутохімікати, за останніх два роки скоротилась з 66 недосконалих, безсистемних, до 6 централізованих.
Утилізовано 504 тонни непридатних отрутохімікатів: у 2006 році - 70 тонн, в 2007 – 60 тонн і в 2008 – 184 тонни. А з початку цього року уже знищено 239 тонн. На ці цілі у 2006-му з районних бюджетів було виділено 119 тисяч гривень, з обласного – 920 тисяч гривень.
У 2007-му за кошти обласного і районного бюджетів утилізовано 60 тонн непридатних отрутохімікатів з Маневицького, Ківерцівського, Луцького та Горохівського районів (з Маневицького і Ківерцівського районів отрутохімікати вивезено повністю).
В 2008 році утилізовано 184 тонни непридатних отрутохімікатів за кошти Євросоюзу, обласного та районних бюджетів. Так, із обласного бюджету на знищення непридатних отрутохімікатів було виділено 841,5 тисяч гривень, Володимир-Волинському, Горохівському, Ковельському, Луцькому і Рожищенському районам.
З початку цього року уже утилізовано 239 тонн отрутохімікатів з Горохівського, Іваничівського, Ковельського, Луцького, Любешівського, Рожищенського, Локачинського та Старовижівського районів за кошти Євросоюзу, обласного та районних бюджетів.
У п’яти прикордонних районах (Іваничівському, Володимир-Волинському, Локачинському, Любомльському, Турійському) роботи з ліквідації непридатних отрутохімікатів виконуються за Програмою «TACIS Добросусідство: Польща – Білорусь – Україна у рамках проекту «Покращення навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг». Він реалізується в 2008-2009 роках. Станом на 01.10.09 утилізовано 252 тонни непридатних отрутохімікатів з Володимир-Волинського, Турійського, Любомльського, Іваничівського та Локачинського районів басейну річки Західний Буг.
Головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації та структурними підрозділами в даний час проводиться по “Програмі прикордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2007-2013 роки” підготовка наступних агроекологічних проектів:
1. Запровадження екологічно-збалансованого використання земель у басейні річки Західний Буг.
2. Ліквідація екологічних небезпек, пов’язаних з непридатними отрутохімікатами в транскордонному регіоні.
3. Розвиток інфраструктури аграрного ринку в транскордонному регіоні.
4. Інвентаризація та моніторинг основних джерел забруднення поверхневих та підземних вод на прикордонній ділянці басейну річки Західний Буг.
5. Модернізація внутрішньогосподарської меліоративної мережі на принципах багатофункціонального розвитку територій в басейні річки Західний Буг.
6. Розробка та реалізація стратегії протипаводкового захисту в транскордонному регіоні.
7. Оздоровлення неблагополучних транскордонних територій від збудників сибірки та інших небезпечних ґрунтових інфекцій і карантинних організмів.
8. Розвиток водноканалізаційного господарства приміських та рекреаційних територій.
9. Еко-Тур. Розвиток активного туризму в сільській місцевості транскордонного регіону.
10. Еко-шанс. Розвиток екологічного виробництва в транскордонному регіоні.
11. Захід-Агро-Шанс. Програмні засади розвитку транскордонних територій через комплекс спеціалізованих семінарів та навчальних візитів.
Начальник головного управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації, Анатолій Аршулік.
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше