На території Волинської області в системі водозбору річки Західний Буг розміщено 8 централізованих складів, заборонених і непридатних до використання отрутохімікатів (пестицидів), що накопичені ще в період Радянського Союзу.
До речі, загальна кількість непридатних для використання пестицидів у басейні річки Західний Буг Волинської області становить 251 тонну!
На жаль, рівень зберігання й охорони деяких складів сьогодні недостатній, що підвищує ймовірність небезпечного впливу отрутохімікатів на людей і середовище, що їх оточує.
До того ж, склади розміщені, як правило, у верхній частині схилів. У випадку неправильного зберігання отрути, внаслідок поверхневого стоку отрутохімікати можуть концентруватися в долинах річок і надходити у ґрунтові води й притоки річки Західний Буг.
Спеціалісти Волинського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість» провели обстеження ґрунтів і вод навколо складів заборонених отрутохімікатів. Результат - виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій в 5-20 разів, що є реальною екологічною загрозою в транскордонному регіоні.
Тому в межах виконання Програми Добросуспільства Польща-Білорусь-Україна INTERREG IIIA/Tacis CBC «Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2007-2013 роки» польською стороною була укладена угода на виконання проекту в Україні «Покращання навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг».
Партнерами проекту є 8 організацій: Волинська обласна державна адміністрація; Воєвода Люблінського воєводства; Волинська обласна громадська організація «Чисте довкілля»; Секретаріат Української частини Єврорегіону Буг; Головне управління агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації; Державне управління охорони навколишнього природного середовища Волинської області; Західно-Бузьке басейнове управління водних ресурсів; Волинський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість».
Загальна мета проекту - ліквідація загрози забруднення ґрунтів і вод басейну річки Західний Буг. Досягнення цієї благородної мети планується здійснити шляхом утилізації накопичених запасів і подальшої фіторемедіації (очищення) земель, прилеглих до складів з отрутохімікатами.
Технологічна схема реалізації проекту включає в себе 2 етапи:
1. Реалізація жорсткої частини проекту.
2. Реалізація м'якої частини проекту.
Етапи реалізації жорсткої частини проекту
Етапи реалізації м'якої частини проекту
Вдало реалізований проект дозволить покращити екологічний стан навколишнього природного середовища басейну річки Західний Буг, підвищити поінформованість цільових груп, що призведе до розширення спільних можливостей розвитку зеленого туризму, рекреації, виробництва екологічно чистої продукції, а також розвитку заповідного фонду, що підвищить можливість всіх цільових груп Програми Добросуспільства.
Тому у червні в Шацькому районі Волинської області відбулася Друга робоча зустріч з питань виконання вищезазначеного проекту. В форумі взяли участь партнери від України, Польщі та Білорусі.
З привітальним словом до учасників конференції звернулися начальник Головного управління агропромислового розвитку Волинської області Аршулік А.А., директор Волинського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість» Зінчук М.І., директор Шацького національного парку Найда В.С., експерт технічного секретаріату Єврокомісії Станіслав Якинюк.
Про хід виконання проекту «Покращання навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг» детально поінформував присутніх директор Волинського центру «Облдержродючість» Микола Зінчук.
Також були заслухані доповіді «Екологічний стан озерних екосистем Волинської області», «Припинення деградації ґрунтів на прикордонній території шляхом відновлення їх потенційної родючості - залісненням та залуженням», «Відновлення та використання меліорованих систем і внутрішньогосподарської мережі в аграрному секторі економіки в басейнах річок Західний Буг та Прип'ять», «Біологічна система захисту рослин на прикордонній території», «Фіторемідіація території навколо складів непридатних отрутохімікатів та шляхи покращання екологічного стану території басейну річки Західний Буг» та інші.
В ході конференції з польською стороною були обговорені майбутні проекти, які виконуватимуться у межах Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2007-2013 роки.
Дуже хочеться вірити, що населення не тільки транскордонних територій, а й всієї України усвідомить важливість утилізації отрутохімікатів та недопущення їх накопичення. Адже наша спільна планетарна мета - забезпечити наших майбутніх нащадків чистим навколишнім середовищем. Тож ми завжди повинні пам'ятати: Земля - це наша Батьківщина, і святий обов'язок кожного з нас - не згубити її, а допомагати родити рясні врожаї, оберігаючи й зберігаючи її родючість.
Л.В. ДАЦЬКО, кандидат с.-г. наук
заступник директора - завідувач
відділу „Центрдержродючість"