Не секрет, що наша країна ще відчуває дефіцит м’яса, особливо свинини.
Тваринницькі господарства після аграрних реформ повністю не відновили роботу. Свинарство стало збитковим через тривалий диcпаритет цін між свининою і кормами та промисловими товарами, які використовуються в галузі.
Першими почали відновлювати промислове свинарство підприємства корпорації “Тваринпром”. За останні 3-4 роки стан справ в них покращився, пожвавилася робота з відновлення промислових свинокомплексів і ферм з виробництва свинини. В реконструкцію виробничих об’єктів вкладаються інвестиції зарубіжних і вітчизняних інвесторів. Використовувалися також кредитні ресурси та кошти держбюджету, які виділялися на підтримку селеції у свинарстві та доплат за реалізованих на забій кондиційних свиней.
Завдяки цим заходам підприємства корпорації щорічно на 12-16% збільшують поголів’я свиней, вирощування і реалізацію м’ясопереробним підприємствам кондиційних свиней. Ми ставимо перед собою великі завдання: найближчим часом подвоїти виробництво свинини, чисельність поголів’я свиней довести до 15 млн. голів (зараз налічується 7,1 млн.).
Для досягнення цієї мети Україна має хорошу племінну базу. Породи свиней велика біла, ландрас, дюрок, п’єтрен, що розводяться в племзаводах і племрепродукторах, здатні забезпечити високу продуктивність молодняку в межах 600-700 г при затратах кормів 3,5-4,0 ц кормових одиниць. За таких умов свинина буде якісна, а галузь прибуткова. Маємо прогресивні технології вирощування свиней, забезпечені висококваліфікованими спеціалістами і кадрами операторів
промислового свинарства. У нас є необхідна матеріально-технічна база, достатня кількість фуражного зерна і білкових
компонентів. Зараз робиться все, щоб використати цей потенціал для виробництва м’яса.
Водночас маємо прикрий факт: у поточному році темпи розвитку промислового свинарства уповільнилися, економічний стан галузі став погіршуватися. У січні закупівельна ціна на кондиційних свиней для забою знизилася проти січня 2009 року на 15%. Бюджетна дотація за кондиційних свиней, реалізованих м’ясопереробним підприємствам, нашим виробникам відмовлена.
Щоб прискорити темпи розвитку свинарства, наповнити внутрішній ринок свининою власного виробництва, потрібно розв’язати питання підтримки виробників свинини, а саме:
- для реконструкції ферм і комплексів поновити виділення пільгових довгострокових кредитів терміном на 3-4 роки;
- надати можливість великотоварним виробникам свинини купувати вітчизняне технологічне обладнання для свинарства за фінансовим лізингом (здешевленням вартості на 30% за рахунок бюджетних коштів);
- обмежити імпорт м’яса, особливо низькосортної свинини;
- відновити доплати з бюджету за реалізованих на забій кондиційних свиней;
- передбачити у Аграрному фонді і держрезерві запаси фуражного зерна для потреб промислового свинарства для підприємств, які не мають земельних угідь;
- відновити роботу раніше діючих контрольно-випробувальних станцій для проведення оцінки маточного поголів’я за якістю потомства та виділяти їм кошти з державного і місцевих бюджетів.
Вирішивши ці питання, ми зможемо прискорити темпи розвитку свинарства як пріоритетної галузі у наповненні вітчизняного ринку м’яса і створенні міцної продовольчої безпеки.
Сергій ГНАТЮК, генеральний директор корпорації “Тваринпром”, член Аграрного союзу України, член Політради Аграрної партії України