Останніми роками Полтавщина лідирує у державі за врожайністю зернових культур, на що не могли звернути увагу інвестори. Нині на теренах регіону активно будуються елеваторні комплекси, а відома компанія «Нібулон» з Миколаєва цими днями ввела в експлуатацію поки що перший на Полтавщині річковий термінал.
Розташований він на березі Дніпра, у стелищі Градизьк Глобинського району. І може одночасно вміщувати у своїх сховищах 42, 6 тис тонн зерна. Заслуговує на увагу і те, що об’єкт збудовано всього за 3 місяці, а планові витрати на будівництво склали 100 мільйонів гривень. Річковий термінал є частиною багатомільйонного інвестиційного проекту, який ТОВ СП «Нібулон» реалізує в Україні з минулого року.
Програма проекту, як відомо, передбачає будівництво 50 несамохідних та самохідних суден змішаного («ріка-море») плавання, дедвейтом більше 150 тис. тонн; в тому числі і будівництво 14 морських річкових буксирів. Реалізувавши свій задум, «Нібулон» дасть могутній поштовх до відродження судноплавства по Дніпру.
Реалізація проекту іде повним ходом. Активно триває будівництво флоту. До слова, нині флот компанії налічує 24 несамохідних судна.
Також уже придбано 3 буксири – один річковий та два прибережного плавання.
16 квітня між ВАТ «Вадан Ярдс Океан» та ТОВ СП «Нібулон» була укладена угода на будівництво 6 буксирів із 14 запланованих.
Що стосується будівництва елеваторів, то воно включає зведення 8 елеваторів, 4 з яких – річкові термінали. До 1 липня плановий загальний обсяг елеваторних ємностей компанії становитиме 1,5 млн. тонн. У тому числі 600 тис. тонн збудованих у рамках інвестиційного проекту.
Інвестиційна ініціатива «Нібулона» вже отримала гідну оцінку як на регіональному, так і на загальнодержавному рівні. 27 лютого за підсумками програми «Людина року 2009», «Громадянином року» у номінації «Інвестиційно-інноваційний проект року» стали два Герої України – генеральний директор ТОВ СП «Нібулон» О.О. Вадатурський, та генеральний директор ВАТ «Вадан Ярдс Океан» М.П. Романчук.
А в березні «Нібулон» переміг у номінації «Інвестиція року» у програмі «Людина року 2009».
Важливо, що компанія з Миколаєва реалізує свій проект за сприяння міжнародних партнерів. Наразі освоєно 20 млн. євро кредиту від
Уряду Данії для придбання елеваторного обладнання. Додатково виділено ще 20 млн. євро.
Незважаючи на світову фінансову економічну кризу, компанія отримує фінансову підтримку від таких міжнародних поважних фінансових установ як МБРР та ЄБРР за програмами розвитку експорту та енергозберігаючих проектів, виділяються кошти на удосконалення логістики в Україні. Для будівництва буксирів Уряд Голландії також надав гарантію на виділення коштів. Загальна сума кредитування становить 130 млн. дол. США.
З компанією співпрацюють великі вітчизняні та закордонні банки.
Починаючи з 2006 року, фокус інтересів ТОВ СП «Нібулон» перемістився і на Полтавщину. Спершу в Решетилівському районі почав працювати елеватор цієї компанії із загальним об’ємом ємностей для зберігання зерна 37,5 тис. тонн. За 2009-2010 маркетинговий рік на елеваторі прийнято близько 130 тис. тонн зернових та олійних культур. Це один із найкращих результатів у всій Полтавській області.
У минулому році ТОВ СП «Нібулон» розпочало реалізацію нового інвестиційного проекту вартістю 72 млн. дол. США.
Реалізація проекту в області проходить високими темпами. З осені минулого року тут почало функціонувати відразу два комплекси з приймання, зберігання і відвантаження зернових та олійних культур у м. Глобиному та селищі Ромодан Миргородського району. Сьогодні ці два елеватори активно працюють, прийнявши вже майже 60 тис. тонн сільгосппродукції.
Варто зазначити, що всі підприємства ТОВ СП «Нібулон» оснащені новітнім обладнанням. Компанія-інвестор наслідує принципи соціальної відповідальності бізнесу. Тут платять високу заробітну плату своїм працівникам. Створюють їм належні побутові умови. Про все це говорилося на церемонії відкриття першого річкового терміналу у Градизьку, у якій взяв участь Віце-прем’єр міністр України Віктор Слаута. Він висловив сподівання, що 29 числа у Миколаєві буде зданий у експлуатацію 8 перших зерновозів, як пообіцялося.
«Якщо строки будуть витримані, то не виключено, що попри свою зайнятість, потиснути вам руку приїде сам Президент України, або разом з Прем’єр-міністром». Приблизно так сказав він керівникові компанії Герою України Олексію Вадатурському.
Віктор Слаута поінформував полтавчан про те, що нинішній термінал є сімнадцятим, а всього компанія планує спорудити їх 57. Побудованих в Україні елеваторів вистачить, щоб зберігати в них 3 млн. тонн збіжжя.
««Нібулон» не вкладав би грошей у цей проект, якби були якісь ризики. Це свідчить про те, що Україна і українське село усе впевненіше заявляють про себе» - пояснив він людям.
За словами Віце-прем’єр-міністра, наша держава виробляє 3 млн. тонн олії за маркетинговий рік! І 2 млн. тонн поставляє на світові ринки. Цьогоріч Україна посіяла майже 3 млн. гектарів кукурудзи. Стільки кукурудзи держава на сіяла за всю свою історію. Якщо буде врожайність на рівні минулорічної, а це 15 млн. тонн зерна, то 10-12 млн. тонн його також буде поставлено на світові ринки.
Україна нині вирощує прогнозовані врожаї, використовує сучасні технології.
Бачачи успіхи України, представники країн-конкурентів намагаються загальмувати її впевнений поступ. То іспанці знайшли у нашій олії дизельне пальне, то німці виявили діоксан в українській фуражній кукурудзі. Все це шито білими нитками, і Мінагрополітики авторитетно довело це.
«Тепер обов’язок влади – відродити українське село, подбати про те, щоб людям хотілося там жити й працювати. І ми обов’язково зробимо це», - заявив урядовець.
Віктор Слаута дав високу оцінку інвестиційному проекту ТОВ СП «Нібулон», спрямованому на відродження Дніпра як судноплавної артерії України. Назвавши його «найунікальнішим, або одним із найунікальніших у державі». Він сказав, що «Уряд такому бізнесу, таким інвестиціям завжди буде підставляти реальне плече». Бо аграрний бізнес буває всякий. Хтось купує зерно у фермерів і реалізує його в Одесі, а в даному випадку маємо капіталізацію свого виробництва. «Це навіки, це для наступних поколінь і для розвитку України як аграрної держави», - зазначив Віктор Андрійович. Позитивним є і той момент, що «пан Вадатурський і компанія не завантажують маленький бюджет нашої країни, де є ще низькі пенсії, зарплати – багато проблем на цьому бідному бюджеті… Пан Вадатурський і компанія відступились і використовують гранти, фонди, гроші європейського банку реконструкції і розвитку. Це – клас!».
На думку віце-прем’єр-міністра, компанію «Нібулон» треба підтримати і в питанні розчищення русла Дніпра: «Цей проект має бути розглянутий Урядом більш глобально».
Він спрогнозував розвиток зернового ринку на найближчу перспективу: «Міжнародні експерти держав БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай) дали прогноз на 5 років. Згідно з ним, валове виробництво сільськогосподарської продукції в Україні зросте на 29%. Але це тільки початок. Утворено агентство з інвестицій, на яке покладаються неабиякі надії. Сільгоспвиробники отримали доступ до кредитів. Що в кінцевому підсумку працює на зміцнення вітчизняної економіки».
Віктор Слаута вручив ключі від автомобіля швидкої допомоги для Градизької райлікарні та сертифікат на комп’ютерне обладнання для Градизької ЗОШ.
Олександр ДОЛИНА