Думаєтe, про сьогоднішні настрої аграріїв нe знають ні в уряді, ні в парламeнті, ні в прeзидeнтській адміністрації?.. Знають прeчудово, бо профільні асоціації чи не щодня шлють у ці інстанції листи. З красномовними фактами, аналізом ситуації, а головне, з конкретними пропозиціями – що і як варто зробити, щоби агросектор не на словах, а на ділі став локомотивом економіки.
Принаймні на цьому наголосили організатори ділового сніданку в київському офісі компанії AgroGeneration, завіривши присутніх представників мас-медіа у тому, що для діалогу з владою використовують усі можливі способи. Зокрема, оприлюднення своїх думок, позицій і аргументів через пресу.
Скажімо, Олександр Бакуменко -народний депутат України, заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин – констатував, що за попередню сесію аграрний комітет розглянув 72 законопроекти, які безпосередньо стосуються АПК, і 42 з них рекомендував до розгляду у сесійній залі, ще 8 пройшли друге читання.
«Перш за все, нам вдалося відстояти принципові позиції в законах, які стосуються сімейно-фермерських господарств, проведення земельних торгів, децентралізації, питань оподаткування, - підкреслив нардеп. – Взяти хоча би відумерлу спадщину. За деякими даними, зараз в країні «гуляє» майже 1,5 млн га землі умерлих власників земельних паїв. Що робити з цими наділами? Наша позиція – земля має бути передана у власність громади.
Водночас ми передаємо місцевим громадам всі повноваження по управлінню землею (законопроект №4355), ліквідовуючи таким чином елемент корупції. Лише громада зможе розпоряджатися своєю землею (виключно через аукціони), тож і отримані податки від використання земельних ресурсів залишатимуться на місцевому рівні».
Восени депутати повернуться до обговорення ще одного складного питання – розпаювання земель державних господарств. Зрозуміло, обговорення в парламенті буде жвавим, але й фаховим, вважає Бакуменко. І сподівається, що парламент прийме виважене рішення на користь селян.
Ще одна дискусійна тема – оподаткування. На думку нардепа, спецрежим оподаткування аграріїв варто залишити. І позиція аграрного комітету в цьому проста й зрозуміла: агросектор має право розраховувати на підтримку держави. Адже з одного боку потрібно збалансувати доходи і витрати бюджету та перестати красти на всіх рівнях, а з іншого – зробити підтримку АПК прозорою.
«Ми можемо і повинні навчитися жити без підтримки МВФ, - переконує Олександр Бакуменко. – Останній транш країна отримала 11 місяців тому. І що? Живемо й працюємо».
«Наша країна маєпотужнийагропромисловийпотенціал івеличезніперспективи розвитку сільського господарства. Та,як показав досвід, ми провели реформування на ринкових засадах аграрних і земельних відносин, а вітчизняне сільське господарство все ще в кризовому стані, - підкреслив Вадим Бодаєв, голова Ради Федерації роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України. – Ряд проблем – обіг землі, подолання корупції, рейдерство, оподаткування тощо – вимагають негайного вирішення. Бо ми скоро дійдемо до натурального виробництва! Потрібно чимшвидше запустити економіку, припинити займатися популізмом і серйозно розвивати АПК як стратегічний проект розвитку України».
Погоджується з колегами і Джон Шморгун, президент компанії AgroGeneration. Працюючи на нашій землі, Джон на собі відчув усі проблеми «українських» умов для бізнесу. А тому не з чужих слів знає: наше суспільство безнадійно хворе на корупцію.
«Сьогодні аграрій платить з одного гектару 2,5-4 тис. грн податків, - констатує пан Шморгун. – В цій складовій – і витрати на утримання соціальної сфери села. Без аграріїв садки, школи, клуби припинять існування. Водночас ми платимо шалені гроші за паливо, акциз з якого має йти на ремонт доріг. А де ці дороги і ремонти? На жаль, в агросекторі процвітає так званий чорний ринок. Податки платять не всі фермери, або ж відраховують до бюджету копійки.
Натомість всі і кожен мусять усвідомити: прозоро податки повинні платити всі. І перед державою всі мають бути рівними, інакше ми не побудуємо міцної держави і успішного села».
Аграрний сектор національної економіки, завдяки якому в державі формуються величезні грошові потоки, водночас залишається «обділеним» інвестиціями, торгівлею та фінансовими ресурсами і по суті працює на інші галузі та сфери національної економіки, виснажуючи власний природно-екологічний, ресурсо-виробничий і людський потенціали, вважає Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
«Цифри просто псують настрій, - каже експерт. – Нині в тіньовому обробітку перебуває майже 10 млн га землі. А отже, в кишенях спритних ділків щороку осідає приблизно 1 млрд доларів! В той же час у порівнянні з минулими роками на 10% упало виробництво всієї агропродукції. І особливо тваринницької. Зокрема, курятини на 20%, яєць – на 40. Агросектор потребує масштабного капіталовкладення. Бо ми фактично виживаємо лише тому, що АПК отримав такі вкладення ще у 2013 році (263 млн грн при курсі 8 грн/$)».
А ще Тарас Висоцький застерігає: 2017-й буде досить складним для аграріїв, якщо ситуація не зміниться. Бо наявні ресурси агропідприємств надзвичайно обмежені.
До слова, за даними ЗМІ, експерти погіршили прогноз зростання економіки України за підсумками 2016 року на 0,1 п.п., або до 1%. Щоправда, при цьому поліпшили прогнози на 2017 і 2018 роки - до 2,9% і 3,6% відповідно. Але хіба це для нас ріст?
Євгенія ІВАНОВА