Під час цього форуму відчувалося, що Україна не околиця (як деякі сусіди намагаються нас представити), а саме центр Європи. І не від доброї волі Вашингтона чи Москви залежить виживання людства, а насамперед - від хлібної Русі Київської.
Про це красномовно засвідчив представницький ІІ Міжнародний аграрно-інвестиційний форум, що відбувся в стольному граді Києві за сприяння Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ). Керівники аграрних відомств багатьох країн ЄС, СНД, Азії, Африки взяли активну участь у цій непересічній події, що була присвячена всесвітній продовольчій безпеці, викликам та інвестиційним можливостям для сільськогосподарського сектору.
Алекс Ліссітса, президент УКАБ, після короткого вступного слова, запросив до мікрофона міністра агропроду України Миколу Присяжнюка, який одразу підкреслив, що перед нашою державою сьогодні постало завдання не просто в стислі терміни досягти продовольчого самозабезпечення, а й зробити вагомий внесок у гарантування продовольчих потреб зростаючої світової спільноти. І Україна, за словами міністра, впевнено рухається в зазначеному напрямі. Так, якщо у 2000-2005 роках середній річний показник урожаю зерна коливався в межах 25-30 млн. т, то за результатами останніх років ми просунулися до 40-50 млн. т зерна. Збір олійних культур зріс з 4 до 10 млн. тонн.
«Але наведені показники ще далекі від наших потенційних можливостей, - наголосив Микола Присяжнюк. - Для повноцінної реалізації перспектив агропромислового комплексу України необхідно створити привабливі умови для залучення іноземних інвестицій. Ми це усвідомлюємо і сповнені рішучості налагодити в українському сільськогосподарському просторі ідеальний клімат для інвесторів». Далі міністр агропроду України уточнив, що очолюване ним відомство системно працює над зниженням ризиків аграрного виробництва. Так, вже розроблена і найближчим часом запроваджуватиметься концепція розвитку аграрного страхування. Підписано меморандум з Чиказькою товарною біржею, завдяки якому буде створено ефективний ф’ючерсний ринок сільгосппродукції. «Якщо ж узагалі оцінити зроблені й заплановані за півтора року кроки, - запевнив Микола Присяжнюк, - то їх можна порівняти з масштабом усього попереднього майже двадцятирічного реформування АПК України». За словами міністра, така політика вже знаходить розуміння з боку інвесторів. Зокрема, вкладення в основний капітал у 2010 році, у порівнянні з позаминулорічним показником, зросли на понад 30%, а прямі іноземні інвестиції на більш як 5%. «І в умовах, коли світова економіка потерпає від рецидивів кризи, стабільна й прогнозована ситуація в Україні дає непогані можливості для інвесторів. Відтак, вітчизняний аграрний сектор як ніколи раніше стає привабливішим з точки зору середньострокових і довгострокових інвестицій. А Україна, поряд із Росією й Бразилією, визнається світовим співтовариством як країна, здатна найбільшою мірою підвищити продуктивність і ефективність сільськогосподарського виробництва», - підсумував Микола Присяжнюк.
Директор Інвестиційного центру ООН з питань продовольства та сільського господарства (ФАО) Чарльз Рименшнайдер під час свого виступу підкреслив: “Я дуже радий, що уряд України організовує такі масштабні зустрічі задля того, щоби якнайшвидше вирішити проблему нестачі продовольства в світі. І ви ставите перед собою шляхетні цілі - шляхом підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва за кілька років подвоїти сьогоднішні досягнення. Світ бажає якнайшвидшої реалізації ваших планів”.
Цікавим досвідом з оподаткування поділився Яніс Дуклавс, міністр землеробства Латвійської республіки. Виявляється, що в цій невеличкій країні ЄС всі, хто не використовує землю задля виробництва продовольства, платять вдвічі більші податки, аніж сільгоспвиробники. Це стосується й тих, хто переймається вирощуванням енергетичних культур.
Казіс Старкявічус, міністр сільського господарства Литви, розповідав, як його країні вдалося експортувати 50% виробленого молока на ринки ЄС та Росії, і це при тому, що переважну більшість молока в Литві продукують невеличкі фермерські та сімейні господарства. Детальніше про розвиток тваринництва в Литовській республіці та про досвід земельної реформи ви матимете змогу дізнатися з інтерв’ю, що його пан Старкявічус дав нашому кореспонденту. Але про це в наступних номерах «Аграрного тижня. Україна».
Цікаво, що по завершенню виступу міністра сільського господарства Литви, Алекс Ліссітса зазначив, що українським аграріям поки й не сняться такі прямі дотації, які отримують литовські сільські господарі. А це 120 євро на гектар, щороку….
Міністр сільського господарства і водних ресурсів Королівства Саудівська Аравія Фахд Бен Абдулрахман Бен Сулейман Балгунаїм обіцяв максимально сприяти залученню інвестицій від своєї країни в аграрний сектор України і висловив високу оцінку організаторам форуму.
Відкриттям для автора цих рядків став виступ міністра тваринництва та рибальства Судану пана Файсала Хассана Ібрагіма. Виявляється, на природних пасовищах цієї унікальної країни випасаються понад 100 мільйонів голів великої й дрібної худоби. Шкода, що Україна так безнадійно відстала від цієї держави Центральної Африки. Про досвід Судану ми окремо розповімо в наступних номерах.
Не обминули трибуни Міжнародного аграрно-інвестиційного форуму й керівник сільськогосподарського відомства Естонської республіки Хелір-Валдор Сеедер, державний секретар Міністерства землеробства та розвитку сільських територій Угорської Республіки В. Немет Жолт, голова Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Григорій Калетнік, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко, заступники аграрних міністрів Республіки Білорусь, Республіки Болгарія, Російської Федерації, а також заступник голови Міжурядової ради країн СНД. По завершенні форуму міністр агропроду України Микола Присяжнюк подякував колегам з трьох континентів світу й підкреслив: «Найголовніше, що ми повинні винести з зустрічі - це глибоке усвідомлення того, що наші країни несуть солідарну відповідальність за забезпечення світової продовольчої безпеки». А також Микола Володимирович висловив переконання, що такі Форуми з великої літери стануть в Україні доброю традицією.