Саме стільки «другого хліба» вирощують в лісостеповій зоні на Вінниччині. А саме у фермерському господарстві «Єфрем», що в невеличкому селі Лісовому Барського району.
Принагідно зазначу, що назва агроформування за святим письмом власне й означає подвійне благословення чи подвійний врожай. Дивлячись на оброблені поля, на котрих під сонячними променями врунився гарний врожай, не ймеш віри: ще минулоріч тут буяли бур’яни мало не у людський зріст!..
Арбітражний керуючий віднайшов для доведеного штучно до банкрутства сільгосппідприємства настільки «ефективного» власника, що той на раз завантажив увесь більш-менш вартісний метал, у тім числі й справні агрегати, і здав на брухт. А із 60 тис. гривень заборгованості по зарплатах та паях, селянам виплатив лишень 20, решта ж невідомо куди зникла. Коли ж люди спохопилися, то від господарства залишилися лишень розбомблені ферми та жерсть й бачки, що не встиг здати в утиль новоявлений інвестор.
І тоді згадали лісовчани про свого земляка Івана Юкала, котрий той час мешкав у Вінниці, обіймав посаду комерційного директора й водночас займався вирощування елітної картоплі на земляному паї, успадкованому від покійного батька. Знали його як чоловіка порядного, працелюбного, виваженого, набожного й справедливого. То й попрохали взяти в оренду їх землі. Хоча на них було ще 5 претендентів, 97% селян без сумніву погодилися надати свої паї Івану Івановичу. Літні люди навіть почали збирати з пенсій по 100 гривень на солярку, аби він розпочав польові роботу.
Утім, добродій Юкало на пропозицію створити й очолити фермерське господарство погодився не одразу. Але й знехтувати такою високою довірою земляків Іван Іванович не зміг: не той у нього характер. На сьогодні у «Єфрема» - 660 га орної землі, половина з котрої вже обробляється, на передачу ж в оренду решти готуються документи. Тож незабаром освоєними будуть всі площі.
-- Найперше питання яке перед мною постало,-- говорить керівник,-- з’ясувати: яка ніша на аграрному ринку не заповнена, що сіяти, аби підприємство мало стабільний розвиток бодай на найближчі 5 років. Це й змусило прискіпливо вивчити коньюктуру ринку та врешті-решт віддати перевагу насіннєвому та продовольчому картоплярству за інтенсивними технологіями..
Не секрет що бульба – найбільш поширена культура. Понад 250 років тому її почали вирощувати в Україні. Сьогодні не можливо уявити жодної дачної ділянки, чи городу без неї. Не раз за неврожаїв зернових, картопля рятувала людей від голоду.
Коренеплід можна вирощувати в усіх грунтово-кліматичних зонах України; на піщаниках, чорноземах, суглинках та торф’яних землях. За відповідного добору сорту та догляду, скрізь можна одержати високий врожай бульби.
Відтак, усе починається з сорту, який має бути індивідуальним для кожного споживача. Отже, перше з чого я розпочав - з вивчення українського ринку насіння картоплі. Побував на загальнодержавних та міжнародних виставках, відвідав низку спеціалізованих господарств, які професійно займаються картоплярською справою щонайменше 5- 10 літ.
У першій рік на сортовипробувальній дільниці нашого підприємства було висаджено 30 сортів бульб вітчизняної й зарубіжної селекції. За результатами визначено десятку ліпших.
Я, як патріот рідної землі, вважав би за краще висаджувати на ланах український матеріал. Та, на жаль, за часту він не відповідає тим якісним параметрам, які зазначені в документах, до того ж 10-15% картоплин вражено вірусами.
Й хоча починали із висаджування вітчизняних сортів «Рожева Бородянська» та «Київський світанок», втім невдовзі сорти імпортні витіснили їх через ліпші врожайність, стійкість до хвороб, товарний вигляд.
Маючи певні напрацювання у царині менеджменту, Івану Івановичу Юкалу вдалося зав’язати тісні партнерські стосунки з найпотужнішим у Європі виробником елітної насіннєвої картоплі голландською фірмою «Агріко». Котра в Україні здебільшого відома завдяки сорту бульби «Санте», хоча має й цілу низку високоврожайних, особливо ранніх, сортів.
Також аграрії з Барщини плідно співпрацюють з німецьким оригінатором-вирощувачем «Європлан», нідерландськими «Ейжбісі» та «Ден Хартинг». Саме ультраранньому сорту останнього «Мінерва» й віддано 50% із цьогорічного 60-ти гектарного картопляного лану господарства. Особливість сорту - термін дозрівання сягає всього 38-42 днів. Урожайність становить 280 ц/га – на сороковий день після сходів і 550-600 ц/га – під кінець дозрівання (55-60 днів).
Названий зверх ранній сорт формує коренеплоди з самого початку росту, коли в грунті є достатня кількість вологи залишеної з осінньо-зимового періоду, і встигає сформувати врожай до масового спалаху фітофтори та інших захворювань. Висока рентабельність ранньої картоплі «Мінерва» обумовлена високою її ціною на ринку як ранньої продукції, а при літній висадці (як це практикується у Лісовому) можливістю мати другий врожай якісного добірного насіння. Означений сорт пройшов виробниче випробування на півдні України у Миколаївській та Херсонських областях і в центральному регіоні на Вінниччині, відповідно на чорноземних, суглинистих і піщаних грунтах.
Друге місце на полях фермерського господарства посідає «Бєларосса» (25%). Решта ж висаджуються залежно від попиту на ринку та замовлень, у їх числі й вітчизняні сорти «Легенда», «Лілея», «Промінь».
Перед літньою посадкою свіжозібрану картоплю обробляють яровізатором, до складу якого входять: бурштинова кислота, гиббереллин, роданистий калій, тиомочевина (для швидшого пробудження вічок бульб). Через тиждень після висадження – обробляють фрезою КФГ – 2,8 (для формування гребенів і знищення бур’янів).
Немає у фермерського господарства «Єфрем» й проблеми зі збутом продукції. Насіння картоплі першої репродукції охоче купують агроформування Вінниччини та інших регіонів держави. Причому Іван Юкало намагається мати справу не с крутими «козачками», у яких пальці розчепірені віялом, а з тими трударями, котрі як і він, потом і кров’ю піднімали свої господарства з нічого.
-- Мої клієнти, не є моїми конкурентами, - мовить Іван Іванович,-- я з ними щиро ділюся всіма відомими мені секретами. Намагаюся працювати так, щоб наша співпраця базувалася на довірі, була взаємовигідною ти тривала не один рік.
Цьогоріч у агроформуванні запрацює лінія з сортування та пакування картоплі у мішки-сітки ємністю 20-30 кг. На місці двох занедбаних тваринницьких ферм постануть сучасні бульбосховища. Тобто буде повністю забезпечено виробничий цикл поле-споживач.
Окрім справ суто виробничих, не забувають Іван Юкало та його однодумці про соціальний розвиток села. Турбота про людей тут є одним із наріжних каменів. Особливо це стосується інвалідів, сиріт, одиноких старих громадян, багатодітних родин. Їм першочергово надається поміч: транспорт, кошти, продукти харчування.
За активної участі фермерського господарства наведено лад на цвинтарі. На черзі - організація вивезення сміття й освітлення вулиць. Єфремівцями закуплено нові парти для місцевої школи, а невдовзі у конторі господарства буде встановлено ксерокс, послугами котрого, за символічну плату, зможе скористатися кожен сельчанин. Це позбавить людей від зайвої витрати часу та грошей на поїдки до райцентру аби зробити копію потрібного документу.
Цікавий факт, 90% власників паїв офіційно дозволили Івану Івановичу представляти їх інтереси. Тобто будь-які збори без нього неправомочні, і будь-яке питання він може вирішити фактично одноосібно. Втім цього не робить, а йде за порадою до людей, котрі віддали в його руки свої долі.
Федір БЕЖНАР,
фото автора.
На знімках: голова фермерського господарства «Єфрем» Іван Юкало під час контрольного копання картоплі; 20 червня 2007 року, збирання першого врожаю бульб сорту «Міневра» на 38 день після з’яви сходів.