В останній тиждень року в Міністерстві аграрної політики та продовольства України під головуванням міністра Миколи Присяжнюка відбулось засідання колегії міністерства. У конструктивній розмові зроблено підсумок здобутків у сільському господарстві країни, а також намічені шляхи розвитку агросектору на 2012 рік.
Перспективи тут, варто зазначити, оптимістичні, адже нині політика держави, позиція особисто Президента України Віктора Януковича як ніколи скеровані на допомогу аграрному сектору. Отже, селу і надалі розвиватись, міцніти, бути. Тим часом – про саму колегію.
Відкриваючи засідання, Микола Присяжнюк наголосив: «Для нас важливо підтримати особисті селянські господарства, тобто приватний сектор. Сьогодні така форма власності, як городи, займає площу майже 3 млн. гектарів. Наявність такої форми господарювання є великим позитивом для нашої країни та національною особливістю, яку треба обов’язково зберегти».
Втім, свого позитивного вирішення, підтримки держави, влади на місцях чекають й чимало інших не менш важливих проблем села і заради розквіту села. Тож на колегії обговорили підсумки роботи підприємств АПК за 11 місяців 2011 року, стан дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, збереження та використання держмайна, результати проведення внутрішньої контрольно-ревізійної роботи та усунення виявлених недоліків, стан розбудови оптових ринків сільгосппродукції в Україні та надання державної фінансової підтримки в період їх становлення у 2011-2012 роках, стан виконання робіт у сфері стандартизації та сертифікації агропродукції у 2009- 2011 роках і, звісно, стан виконання рішень попередньої колегії Мінагрополітики України.
Ось на чому акцентувалась увага. Говорячи про підсумки роботи агропідприємств за 11 місяців, Микола Присяжнюк підкреслив, що завдяки вжитим на державному рівні заходам вдалося зберегти позитивну динаміку виробництва сільгосппродукції. Зокрема, у січні – листопаді забезпечено приріст валової продукції, у порівнянні з відповідним періодом 2010 року, на 16,5%, у т.ч. у сільгосппідприємствах – на 20,4%, господарствах населення – на 13,4%. При цьому приріст виробництва відбувся, в першу чергу, за рахунок збільшення, проти відповідного періоду минулого року, валового збору зернових культур, соняшнику, цукрових буряків, картоплі, овочів, плодів і ягід. Обсяги виробництва валової продукції зросли у всіх регіонах. Тож упровадження системних реформ в агросекторі держави дало змогу стабілізувати ситуацію в галузі та створило необхідні передумови для її подальшого зростання.
«Разом із тим, - підкреслив Микола Присяжнюк, - можу сказати, що завдяки нашим зусиллям, спрямованим на стабілізацію та розвиток галузі тваринництва, призупинено негативні тенденції у цій галузі. У січні – листопаді 2011 року в усіх категоріях господарств зросли обсяги вирощування худоби та птиці на 2,6%, виробництва яєць – на 11,1 відсотка. Реалізація на забій худоби та птиці в живій масі збільшилася на 4,2% і склала 2,7 млн. тонн. Але на цьому нам не потрібно зупинятися. Ми повинні так працювати, щоб досягти суттєвого поліпшення ситуації у галузі. Сподіваюся, що нам це вдасться».
Реалії тут, дійсно, такі, що за словами має не забаритись діло. Зокрема, інформуючи про ситуацію в регіонах, це на конкретних фактах підтвердили директор Департаменту економічного розвитку і аграрного ринку Сергій Кваша та директор Департаменту тваринництва Андрій Гетя.
Під час розгляду другого питання порядку денного начальник Відділу внутрішнього аудиту Андрій Радченко у своїй доповіді наголосив, що питання дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, збереження та використання державного майна й усунення виявлених недоліків за результатами проведених контрольних заходів знаходиться на постійному контролі. Проте вжиті міністерством заходи не забезпечили у повному обсязі дотримання чинного законодавства, збереження цінностей, відшкодування збитків та своєчасної виплати заробітної плати. Отже, є над чим працювати.
Директор Департаменту економічного розвитку і аграрного ринку Сергій Кваша акцентував увагу присутніх на тому, шо формування розвинутої мережі оптової торгівлі, зокрема, оптових ринків агропродукції, передусім спрямоване на стабілізацію цін на сільськогосподарську і продовольчу продукцію, зменшення втрат як виробників і переробників, так і споживачів, підвищення ефективності виробництва. Завдяки реалізації діючого механізму надання державної фінансової підтримки створення оптових ринків сільгосппродукції значно активізовано роботу з реалізації відповідних проектів з їх будівництва, проте обсяг такої підтримки на перших етапах створення зазначених суб’єктів є недостатнім. Отже, спільно потрібно винайти шляхи позитивного вирішення зазначеного питання.
Перший заступник директора Департаменту економічного розвитку і аграрного ринку Сергій Петренко зазначив, що робота, виконана міністерством у напрямку гармонізації національних стандартів з міжнародними та європейськими у сфері сільського господарства та продовольства, є недостатньою, бо на даний час стан гармонізації у сфері сільського господарства та продовольства не відповідає реальним потребам держави. Заразом було розглянуто і висновки Рахункової палати з цього приводу.
Зважаючи на те, що всі доручення попередніх засідань колегії були виконані у повному обсязі й у визначені терміни, на колегії це питання прийняли у робочому порядку. Згідно із регламентом були розглянуті всі питання і, врахувавши внесені пропозиції та зауваження, прийняте відповідне рішення до дії на новий 2012 рік.
У цей же день на засіданні колегії ряд працівників отримали почесні нагороди, якими вони були відзначені відповідно до Указу Президента України від 18 листопада 2011 року за вагомі трудові досягнення, значний особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм.
Ольга МОРОЗОВА