Таку назву мала Всеукраїнська науково-практична конференція, що відбулася в Уманському національному університеті садівництва. Її організаторами виступили Навчально-науковий інститут післядипломної освіти НУБіП України й Інститут післядипломної освіти та дорадництва Уманського НУС.
Ректор Уманського НУС, доктор технічних наук, професор Анатолій Головчук, вітаючи гостей та учасників конференції, побажав усім плідної й активної роботи. Він зазначив, що в сучасних умовах господарювання ефективний розвиток сільських територій залежить саме від інтеграції освіти, науки і виробництва.
Ірина Синявська, радник міністра агрополітики, презентувала Концепцію Державної цільової програми сталого розвитку сільських територій України. Вона обґрунтувала основні напрями реалізації програми розвитку сільських територій на національному і регіональному рівнях. Неодноразово під час доповіді Ірина Максимівна наголошувала на кардинальній зміні підходів до фінансування програм соціально-економічного розвитку сільських населених пунктів. Сільська громада має виступати ініціатором залучення коштів у село і обов’язково брати участь у співфінансуванні проектів. Це дасть можливість не лише спрямувати кошти на відбудову сільських територій, а й посилити відповідальність кожного члена сільської територіальної громади за подальший стан функціонування об’єктів виробничої та соціальної інфраструктури. Перспективою успішного розвитку сільських територій є створення потужних обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів.
Марія Кулаєць, кандидат економічних наук, професор, заслужений економіст України, директор Навчально-наукового інституту післядипломної освіти НУБіП України представила пріоритетні напрями інноваційної діяльності сучасного навчального закладу на прикладі університету та свого ННІ як його структурного підрозділу. Марія Михайлівна поділилась практичним досвідом роботи з контингентом слухачів у закладах післядипломної освіти, окреслила перспективні напрями співпраці навчальних закладів з науковими установами і виробництвом.
Директор Інституту післядипломної освіти та дорадництва Уманського НУС, кандидат економічних наук, доцент Сергій Приліпко ознайомив учасників конференції з основними напрямами діяльності свого закладу. Він детально зупинився на питаннях підготовки сільськогосподарських дорадників і експертів-дорадників для потреб Черкаської області, проблемах функціонування дорадчих служб та шляхах їх вирішення. Прийнята Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Концепція формування державної системи сільськогосподарського дорадництва» від 31.10.2011 №1098 дає вагомі підстави для розробки заходів та створення повноцінних умов щодо початку ефективного функціонування сільськогосподарських дорадчих служб. Згідно з прийнятою цільовою обласною програмою «Село Черкащини - 2020» Уманський НУС відповідає за консультаційно-інформаційне забезпечення агропромислового виробництва та розвитку села Черкащини. Співпраця навчального закладу з виробництвом у свою чергу підкреслює значну роль Інституту післядипломної освіти та дорадництва у системі агроосвіти, адже нові науково-технічні розробки і досягнення агровиробник одержує безпосередньо на виробництві.
Досвідом упровадження інновацій у виробництво в Уманському НУС поділився проректор з наукової та інноваційної діяльності, кандидат сільгоспнаук, доцент Віталій Манзій. Учасники конференції ознайомилися з науковими школами Уманського НУС, тематикою науково-дослідних робіт, які виконуються кафедрами університету, інноваційними напрямами досліджень, їх фінансуванням, перспективними напрямами співпраці з вітчизняними і міжнародними установами і організаціями, залученими до спільного виконання наукових досліджень. Позитивним є той факт, що значна частина науково-технічних розробок знайшла впровадження в навчально-науковому виробничому комплексі університету.
Без якісної освіти наука і виробництво не можуть функціонувати повноцінно. Про проблеми трансформації аграрної освіти в Україні відповідно до вимог Болонського процесу та шляхи їх вирішення розповів завідувач кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін, доктор соціологічних наук, професор Анатолій Шатохін. Учасники конференції погодились, що аграрна освіта має свою специфіку при підготовці фахівців для АПК в аграрних ВНЗ. Оптимізація цих закладів і переліку спеціальностей є незворотнім процесом, однак при цьому необхідно враховувати місцезнаходження навчального закладу, його історію, матеріально-технічну базу, наукові школи, практичну базу підготовки студентів, склад колективу науково-педагогічних працівників тощо.
Оскільки у березні в університеті працювали курси підвищення кваліфікації викладачів за програмою «Інноваційна спрямованість педагогічної діяльності», які проводили досвідчені науково-педагогічні працівники ННІ післядипломної освіти НУБіП України, кульмінаційним моментом Всеукраїнської науково-практичної конференції стало вручення свідоцтв про підвищення кваліфікації. Їх отримали 120 викладачів НУС. Використання інноваційних форм і методів навчання слухачів на курсах підвищення кваліфікації дало змогу викладачам удосконалити свій фаховий і професійний рівень та ознайомитися з сучасними технологіями викладання дисциплін і організацією навчального процесу.
Сергій ПРИЛІПКО, директор Інституту
післядипломної освіти та дорадництва
Уманського НУС, кандидат економічних
наук, доцент