Ці слова Ліни Костенко, нашої великої сучасниці, не залишать байдужими тих, хто живе на цій Землі і хоче бачити її чистою, світлою, а головне – придатною для життя. І якщо ми не примусимо задуматись над цим кожну людину, під загрозою опиниться існування людства взагалі.
Прагнення захистити, зберегти, збагатити рідну природу, очистити довкілля повинно стати справою кожного із нас. Але ні в якому разі це не має бути тільки черговими закликами. Педагогічний колектив Іллінецького аграрного коледжу чітко визначив для себе як один із пріоритетних напрямків роботи – екологічне виховання студентської молоді під таким девізом: «Ти – частинка Всесвіту, зроби його чистішим. Захистити природу – це справа твоїх рук». Адже готуючи таких спеціалістів як агрономи, фермери, технологи, працівники лісового господарства, ми розуміємо: саме вони покликані, в першу чергу, перейматися проблемами екології.
Тому проводиться кропітка, повсякденна робота з питань екологічного виховання, яка обов’язково направлена на досягнення конкретного результату. Ми прагнемо, щоб кожен студент вносив бодай невеличку частку в загальну справу збереження природи. Тож велику організаційну роботу проводить не лише викладацький склад, а й студентський парламент, студентський профком.
Роками складалися певні традиції, накопичувався відповідний досвід. Щороку студенти І-х курсів під керівництвом викладача екології Кравець Л.А. проводять екологічні акції по збереженню рослин і тварин, занесених до Червоної книги: «Не рубай ялинку», «Новорічна красуня», «Первоцвіт», «Птахи прилетіли».
Їх супроводжують виготовлені студентами композиції, яскраві змістовні плакати, пропонуються власні проекти по збереженню навколишнього середовища. Все це реально втілюється кожною академічною групою на закріплених територіях. Це дійсно гордість коледжу: прекрасні газони, вдало підібрані квіти, доглянуті насадження дерев.
Власними зусиллями ми створили розсадник для вирощування саджанців, з яких і буде закладено міні-дендропарк, завершено озеленення студентського містечка. Тісна співпраця налагоджена з державним підприємством Іллінецьке лісове господарство, спільно з яким наші студенти відновлюють щорічно лісові масиви на території планової суцільної вирубки лісу. Так, тільки у березні 2008 року вже висаджено 5600 саджанців на 3,6 гектарах.
Разом із органами місцевого самоврядування наш колектив дбає про охорону навколишнього середовища в місті Іллінці й на прилеглій території. Студенти коледжу вважають своїм обов’язком боротися за знищення стихійних сміттєзвалищ, розчищення забруднених джерел і струмків, прибирання берегів річки Соб.
Неодноразово екологічні проблеми висвітлювались у пресі, до цього залучалось Вінницьке державне телебачення. Багато тематичних виховних годин, диспутів, бесід також присвячуються цим проблемам. Наприкінці березня в усіх академічних групах проведена конкурсна екологічна година «Земля у нас на всіх одна». Радіємо з того, що всі студенти відповідально підійшли до підготовки цього заходу. Конкурсна комісія відзначила, що переважна більшість виховних годин була наповнена не лише творчістю та змістом, а й пронизана глибоким патріотизмом.
Велику пропагандистську роботу ведуть учасники спільного українсько-швейцарського проекту «БіоЛанУкраїна» по вирощуванню екологічно чистої продукції, розроблені сертифікати щодо її якості, а майбутні фермери вивчають як спеціалізацію дисципліну «Біовиробництво».
Групою викладачів коледжу укладений збірник «Досвід роботи природничо-математичної циклової комісії при викладанні дисциплін із застосуванням принципів і методів екологічного виховання», який був відзначений дипломом Міністерства аграрної політики України, Науково-методичним центром аграрної освіти за зайняте ІІІ місце в огляді - конкурсі на кращий методичний матеріал.
Продовженням нашої роботи в екологічному вихованні є активна підтримка педагогічним та студентським колективами коледжу акції, розпочатої з ініціативи аграрних освітніх закладів, «Україна – наш дім. Збережімо його!». Осторонь цієї благородної справи в навчальному закладі не стоїть ніхто. Кожна академічна група отримала від штабу по проведенню акції конкретне завдання, та особливо ми цінуємо власні ініціативи студентів. Гордимося, що лідирує тут студентський актив коледжу.
З ініціативи студентського парламенту і студентського профкому 9 квітня на території студмістечка старости і профорги груп висадили 100 ялинок, продовживши й удосконаливши цим закладені два роки тому ялинкові алеї біля студентських гуртожитків.
Без сумніву, всі ці напрацювання – наш спільний успіх. Але зроблено ще далеко не все. Попереду чимало добрих справ, які допоможуть зберегти наш рідний дім – Україну.
Впевнена, що до вирішення екологічних проблем
долучаться всі, кому не байдуже наше майбутнє.
Т.І. ПАЛІЙЧУК,
заступник директора з виховної роботи
Іллінецького державного аграрного коледжу