«НЕОБХІДНО ПРИСКОРЕННЯ ТЕРМІНУ ВИПУСКУ РЕЄСТРУ».
В інспекцію представлено проектно-кошторисну документацію на створення виноградних насаджень на площі 6,3 тис. га, у тому числі 32,6 га маточних насад-жень. На зрошенні планується посадити 1,7 тис. га. Торік фактично посаджено близько 5,0 тис. га. Водночас заборгованість за проектно-кошторисну документацію за 2006 рік становить близько 1 млн. грн. Така ситуація в подальшому може призвести до скорочення обсягів проектування та якості їх виконання.
Для забезпечення новостворених виноградних насад-жень необхідно отримати близько 16,5 млн. саджанців.
Не відповідає вимогам і вирощений сортимент. Як приклад візьмемо одне з найкращих підприємств АФ р-п «Білозерський», який виростив 2,3 млн. саджанців. З них – 13 технічних сортів, 1 столовий. Майже половину становлять такі сорти, як Каберне Совіньйон, Сапераві Сєвєрний, Мерло, Шардоне та Трамінер Розовий.
Прогалина закривається ввозом із-за кордону. Якщо в попередніх роках Інспекція брала участь у процедурі ввозу, то в минулому та поточному – ні.
Державний Реєстр сортів рослин України є одним із головних документів, що регулює використання сортів, та гарантом економічності їх використання. Тому-то необхідно вирішити питання з прискорення терміну випуску Реєстру (або відомостей про зміни у сортименті багаторічних культур), зниження його вартості за рахунок об'єднання з Каталогом сортів рослин, придатних для поширення на території України. Це дасть змогу отримати його усім розсадницьким підприємствам і проектним установам, що відповідатиме нормам, встановленим статтею 19 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал».
У Реєстрі подається перелік сортів плодових і ягідних культур по зонах Полісся, Лісостепу і Степу, що не може бути допустимим через значні відмінності ґрунту та природно-кліматичних умов у межах таких об'ємних зон.
З огляду на положення чинного Закону «Про насіння і садивний матеріал» потребує визначення перелік перспективних сортів стосовно багаторічних культур. Сорти багаторічних культур, якщо вони заносяться лише до переліку перспективних (термін дії якого 1 рік), не можуть бути рекомендовані до розмноження. Недоречними є також і позначки у Реєстрі стосовно сортів винограду, які дозволяють їх використання лише один рік.
Враховуючи світову практику покращення сортів, необхідності проведення масової, клонової селекції з метою збереження та поліпшення якості сортів, слід прискорити прийняття методики державної реєстрації клонів сортів багаторічних культур. Якщо ж це є проблемним питанням, то Інспекція готова взяти на себе реєстрацію клонів, так, як це проводиться в Молдові.
На сьогодні в Україні вже розроблені і випробувані схеми і методи контролю за якістю садивного матеріалу – як сортового, так і карантинного. Ці методики повністю відповідають вимогам чинних норм у розвинених країнах світу. Необхідно лише їх запровадити і жорстко контролювати їх виконання.
Це, насамперед, схема сертифікації садивного матеріалу на всіх стадіях виробництва – починаючи з відбору і реєстрації вихідних клонів і до отримання сертифікованих саджанців.