Аграрний тиждень. Україна
» » СОРТИ МАЮТЬ БУТИ ЧИСТІ
» » СОРТИ МАЮТЬ БУТИ ЧИСТІ

    СОРТИ МАЮТЬ БУТИ ЧИСТІ


    Нарада. Нещодавно у Департаменті садівництва, виноградарства і хмелярства відбулася нарада, на якій аграрії підбили підсумки роботи галузі за минулий рік і розглянули перспективи та завдання на рік поточний. Серед основних питань – атестація підприємств і якість посадкового матеріалу.

    СУЧАСНИЙ СТАН ГАЛУЗІ. Учасники зібрання зазначили, що розвиток плодівництва і виноградарства, темпи відтворення площ під насадженнями, отримання високоякісної продукції значною мірою обумовлені рівнем виробництва садивного матеріалу, його якості та відповідності конкретним природно-кліматичним умовам. Головна роль у регулюванні породно-сортового складу багаторічних насаджень належить розсадникам. Тому основним напрямом діяльності працівників системи Української державної помологічно-ампелографічної інспекції є недопущення розповсюдження сортів, непридатних для промислового використання в Україні, саджанців низьких товарних якостей, а також контроль за походженням і відповідністю садивного матеріалу тощо.
    Торік працівники інспекції провели відповідну роботу задля поліпшення технологій вирощування садивного матеріалу та дотримання нормативних документів у вирощуванні та реалізації саджанців. Проведено курси з підготовки апробаторів, здійснено експертизу проектів та контроль за закладанням багаторічних насаджень. За звітний період фахівці провели більш як 400 перевірок розсадницьких підприємств України та зробили експертизу понад 370 проектів щодо створення багаторічних насаджень.


    ДОВІДКОВО: Паспорт на право вирощування та реалізації садивного матеріалу має 155 підприємств, з яких 72 приватних та фермерських, 43 – товариства різних форм власності, 11 колективних, решта має державну форму власності. На курсах навчалися представники 113 підприємств, які мають зазначений паспорт.
    За даними актів вирощено 28,5 млн. шт. саджанців, із них:
    – плодових саджанців 6,6 млн. шт.
    – ягідних 2,5 млн. шт.
    – суниці 8,5 млн. шт.
    – інших 0,6 млн. шт.
    – винограду 10,3 млн. шт.
    Очікуваний вихід саджанців хмелю, вирощених у 2006 р., становить 0,6 млн. шт.

    За даними інспекції, вирощуванням садивного матеріалу в Україні займається всього 230 різних за формою суб'єктів розсадництва. Серед них є чимало організацій, які налагодили виробництво садивного матеріалу з дотриманням високої технологічної дисципліни. Вирощені ними саджанці можуть конкурувати на європейському рівні. На думку керівників інспекції, це – ВАТ «Придунайський» на Одещині, ЗАТ «Одеський коньячний завод», АФ «Білозерський» Херсонської області, ДП «Голанд Плант Україна» на Закарпатті, низка підприємств Чернівецької області з плодових культур, ПСП «Шевченківське» (суниця) та СГ ТОВ «Тарасівське» (плодові культури) на Київщині.
    На нараді висловлено думку, що атестацію розсадницьких підприємств проводити щорічно недоцільно. Програма розвитку багаторічних культур не ідентична програмі розвитку насінництва. Якщо атестацію підприємств, які займаються насінництвом, необхідно здійснювати щорічно, то розсадницьких – раз на 5 років.
    На сьогодні 75 господарств не мають паспортів на право вирощування та реалізації садивного матеріалу. Значна частина підприємств вирощує саджанці за спрощеними технологіями. Вирощений ними садивний матеріал не відповідає галузевим стандартам якості, має невідоме походження, а перелік сортів не узгоджений із Реєстром сортів рослин України. Торік працівники інспекції провели вибіркову перевірку 71 реалізатора садивного матеріалу на ринках, спеціалізованих виставках та інших місцях збуту. З'ясувалося, що 50% саджанців реалізується з підсушеною кореневою системою, до 45% становлять саджанці сортів, які не занесені до Реєстру сортів України у регіонах, де їх збували. Достовірність сортів, через відсутність сортових свідоцтв, встановити було неможливо.
    За матеріалами актів апробації в Україні вирощується 30% саджанців плодових культур, майже 25% – ягідних кущових і близько 15% – суниці нерайонованих сортів. Найбільшу кількість саджанців вирощують: плодових культур – у Львівській (55,9%), Київській (51,6%), Вінницькій областях (51%), ягідних кущових – в Одеській (100%), Донецькій (84%), Запорізькій (75%) та суниці – у Харківській (87%), Донецькій (49,3%), Черкаській (44,1%) областях.
    Подібна ситуація і у виноградному розсадництві, де в окремих господарствах досі вирощується значна частина нерайонованих сортів. Приділяється недостатньо уваги проведенню апробації багаторічних насаджень, особливо маточно-живцевих та маточно-насіннєвих. 2006 року було проведено 11 курсів з апробації, але відвідуваність їх становила лише 74%, та й ставлення до навчання залишає бажати кращого.
    Також відмічено, що заборгованість за проектно-кошторисну документацію 2006 року становить близько 1 млн. грн. Учасники наради зазначили, що така ситуація у подальшому може призвести до скорочення обсягів проектування та якості виконання робіт, відставання проектно-кошторисної документації. Доповідачі повідомили, що розробку проектно-кошторисної документації на створення багаторічних насаджень веде 16 підприємств, зі зрошення багаторічних насаджень – 11, але тільки 5 із них справляються з поставленим завданням.
    Ухвалено рішення про термінове проведення переатестації проектних організацій. Інспекцією також подано до Держстандарту пропозиції і вже сформовано згідно з ними 14 ДСТУ щодо термінології, технології вирощування та розмноження садивного матеріалу багаторічних культур, проектування їх створення та зрошення. Стандарти проектування розробляються вперше в СНД.

    ЗАВДАННЯ НА 2007 РІК. Аграрії дійшли висновку, що необхідно посилити увагу до проведення апробації маточних насаджень і садивного матеріалу плодово-ягідних культур і винограду. Наголосили, що справа апробації має стати загальнодержавною. Адже неодмінною умовою досягнення суттєвого підвищення продуктивності садів, ягідників і виноградників, поліпшення якості й рентабельності відповідної продукції є кваліфікований підбір сортів для молодих насаджень, дотримання чистоти сортименту, використання для закладки лише високоякісних саджанців. Усі названі складові успіху, на думку аграріїв, можна забезпечити лише за умови належного проведення апробації.
    Зазначено, що для наведення ладу в Україні з вирощуванням та реалізацією садивного матеріалу необхідно провести повну інвентаризацію, реєстрацію і паспортизацію всіх розсадників та приватних підприємців, поліпшити підготовку відповідних спеціалістів і вимагати проведення апробації у кожному господарстві. Перш ніж видати розсаднику паспорт, слід ретельно перевіряти господарство на забезпеченість фахівцями, освоєння сівозмін, дотримання технології вирощування та державних стандартів у виробництві садивного матеріалу, а також на наявність маточних насаджень.
    У разі виявлення порушень якнайшвидше втручатися у систему вирощування садивного матеріалу плодових і ягідних культур, винограду і хмелю, контролювати якість саджанців і дотримання державних стандартів на всіх стадіях виробництва.

    ДО ТЕМИ: Що робити...
    Учасниками зібрання ухвалено рішення про:
    1) розробку єдиного Державного кадастру багаторічних насаджень України (З роки – до 2 млн. грн.);
    2) створення єдиного «Регламенту» всіх процесів виробництва селекційних категорій садивного матеріалу і діяльності всіх структур, які здійснюють ці процеси (2 роки – 100 тис. грн.);
    3) для стимулювання поширення садивного матеріалу високих категорій передбачити компенсування ціни за саджанець, виходячи із середньої його вартості 15 грн. (зарубіжний коштує 5,8 євро, а сертифікований саджанець горіха волоського в Молдові – 15,5 євро);
    4) з метою прозорості використання коштів, поліпшення якості садивного матеріалу створити базові підприємства, надавши їм право виробництва та розмноження базового садивного матеріалу, отриманого від науково-дослідних установ;
    5) для контролю за вирощуванням садивного матеріалу, який іде на забезпечення потреб приватного сектору, створити при Інспекції реєстр дрібних виробників, тим самим урегулювавши їхній правовий статус;
    6) створити при заступникові міністра, який курує галузь, експертну раду для вивчення техніко-економічних обґрунтувань створення багаторічних насаджень та інших виробничих питань, повернутися до видачі додатків до паспорта на право виробництва і реалізації садивного матеріалу.

    Оксана ШАПОВАЛ





    Схожі новини
  • Держсільгоспінспекція проаналізовала стан розсадницьких культур
  • Держсільгоспінспекція: Львівщина готується виростити більше 700 тис. шт. садивного матеріалу
  • Сливу на Львівщині доповнив абрикос, персик і вишня
  • Діяльність порушників законодавства призупинено
  • КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ Юрій ГУДЗІЙ, начальник Української помологічно-ампелографічної інспекції:

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

СОРТИ МАЮТЬ БУТИ ЧИСТІ


Нарада. Нещодавно у Департаменті садівництва, виноградарства і хмелярства відбулася нарада, на якій аграрії підбили підсумки роботи галузі за минулий рік і розглянули перспективи та завдання на рік поточний. Серед основних питань – атестація підприємств і якість посадкового матеріалу.

СУЧАСНИЙ СТАН ГАЛУЗІ. Учасники зібрання зазначили, що розвиток плодівництва і виноградарства, темпи відтворення площ під насадженнями, отримання високоякісної продукції значною мірою обумовлені рівнем виробництва садивного матеріалу, його якості та відповідності конкретним природно-кліматичним умовам. Головна роль у регулюванні породно-сортового складу багаторічних насаджень належить розсадникам. Тому основним напрямом діяльності працівників системи Української державної помологічно-ампелографічної інспекції є недопущення розповсюдження сортів, непридатних для промислового використання в Україні, саджанців низьких товарних якостей, а також контроль за походженням і відповідністю садивного матеріалу тощо.
Торік працівники інспекції провели відповідну роботу задля поліпшення технологій вирощування садивного матеріалу та дотримання нормативних документів у вирощуванні та реалізації саджанців. Проведено курси з підготовки апробаторів, здійснено експертизу проектів та контроль за закладанням багаторічних насаджень. За звітний період фахівці провели більш як 400 перевірок розсадницьких підприємств України та зробили експертизу понад 370 проектів щодо створення багаторічних насаджень.


ДОВІДКОВО: Паспорт на право вирощування та реалізації садивного матеріалу має 155 підприємств, з яких 72 приватних та фермерських, 43 – товариства різних форм власності, 11 колективних, решта має державну форму власності. На курсах навчалися представники 113 підприємств, які мають зазначений паспорт.
За даними актів вирощено 28,5 млн. шт. саджанців, із них:
– плодових саджанців 6,6 млн. шт.
– ягідних 2,5 млн. шт.
– суниці 8,5 млн. шт.
– інших 0,6 млн. шт.
– винограду 10,3 млн. шт.
Очікуваний вихід саджанців хмелю, вирощених у 2006 р., становить 0,6 млн. шт.

За даними інспекції, вирощуванням садивного матеріалу в Україні займається всього 230 різних за формою суб'єктів розсадництва. Серед них є чимало організацій, які налагодили виробництво садивного матеріалу з дотриманням високої технологічної дисципліни. Вирощені ними саджанці можуть конкурувати на європейському рівні. На думку керівників інспекції, це – ВАТ «Придунайський» на Одещині, ЗАТ «Одеський коньячний завод», АФ «Білозерський» Херсонської області, ДП «Голанд Плант Україна» на Закарпатті, низка підприємств Чернівецької області з плодових культур, ПСП «Шевченківське» (суниця) та СГ ТОВ «Тарасівське» (плодові культури) на Київщині.
На нараді висловлено думку, що атестацію розсадницьких підприємств проводити щорічно недоцільно. Програма розвитку багаторічних культур не ідентична програмі розвитку насінництва. Якщо атестацію підприємств, які займаються насінництвом, необхідно здійснювати щорічно, то розсадницьких – раз на 5 років.
На сьогодні 75 господарств не мають паспортів на право вирощування та реалізації садивного матеріалу. Значна частина підприємств вирощує саджанці за спрощеними технологіями. Вирощений ними садивний матеріал не відповідає галузевим стандартам якості, має невідоме походження, а перелік сортів не узгоджений із Реєстром сортів рослин України. Торік працівники інспекції провели вибіркову перевірку 71 реалізатора садивного матеріалу на ринках, спеціалізованих виставках та інших місцях збуту. З'ясувалося, що 50% саджанців реалізується з підсушеною кореневою системою, до 45% становлять саджанці сортів, які не занесені до Реєстру сортів України у регіонах, де їх збували. Достовірність сортів, через відсутність сортових свідоцтв, встановити було неможливо.
За матеріалами актів апробації в Україні вирощується 30% саджанців плодових культур, майже 25% – ягідних кущових і близько 15% – суниці нерайонованих сортів. Найбільшу кількість саджанців вирощують: плодових культур – у Львівській (55,9%), Київській (51,6%), Вінницькій областях (51%), ягідних кущових – в Одеській (100%), Донецькій (84%), Запорізькій (75%) та суниці – у Харківській (87%), Донецькій (49,3%), Черкаській (44,1%) областях.
Подібна ситуація і у виноградному розсадництві, де в окремих господарствах досі вирощується значна частина нерайонованих сортів. Приділяється недостатньо уваги проведенню апробації багаторічних насаджень, особливо маточно-живцевих та маточно-насіннєвих. 2006 року було проведено 11 курсів з апробації, але відвідуваність їх становила лише 74%, та й ставлення до навчання залишає бажати кращого.
Також відмічено, що заборгованість за проектно-кошторисну документацію 2006 року становить близько 1 млн. грн. Учасники наради зазначили, що така ситуація у подальшому може призвести до скорочення обсягів проектування та якості виконання робіт, відставання проектно-кошторисної документації. Доповідачі повідомили, що розробку проектно-кошторисної документації на створення багаторічних насаджень веде 16 підприємств, зі зрошення багаторічних насаджень – 11, але тільки 5 із них справляються з поставленим завданням.
Ухвалено рішення про термінове проведення переатестації проектних організацій. Інспекцією також подано до Держстандарту пропозиції і вже сформовано згідно з ними 14 ДСТУ щодо термінології, технології вирощування та розмноження садивного матеріалу багаторічних культур, проектування їх створення та зрошення. Стандарти проектування розробляються вперше в СНД.

ЗАВДАННЯ НА 2007 РІК. Аграрії дійшли висновку, що необхідно посилити увагу до проведення апробації маточних насаджень і садивного матеріалу плодово-ягідних культур і винограду. Наголосили, що справа апробації має стати загальнодержавною. Адже неодмінною умовою досягнення суттєвого підвищення продуктивності садів, ягідників і виноградників, поліпшення якості й рентабельності відповідної продукції є кваліфікований підбір сортів для молодих насаджень, дотримання чистоти сортименту, використання для закладки лише високоякісних саджанців. Усі названі складові успіху, на думку аграріїв, можна забезпечити лише за умови належного проведення апробації.
Зазначено, що для наведення ладу в Україні з вирощуванням та реалізацією садивного матеріалу необхідно провести повну інвентаризацію, реєстрацію і паспортизацію всіх розсадників та приватних підприємців, поліпшити підготовку відповідних спеціалістів і вимагати проведення апробації у кожному господарстві. Перш ніж видати розсаднику паспорт, слід ретельно перевіряти господарство на забезпеченість фахівцями, освоєння сівозмін, дотримання технології вирощування та державних стандартів у виробництві садивного матеріалу, а також на наявність маточних насаджень.
У разі виявлення порушень якнайшвидше втручатися у систему вирощування садивного матеріалу плодових і ягідних культур, винограду і хмелю, контролювати якість саджанців і дотримання державних стандартів на всіх стадіях виробництва.

ДО ТЕМИ: Що робити...
Учасниками зібрання ухвалено рішення про:
1) розробку єдиного Державного кадастру багаторічних насаджень України (З роки – до 2 млн. грн.);
2) створення єдиного «Регламенту» всіх процесів виробництва селекційних категорій садивного матеріалу і діяльності всіх структур, які здійснюють ці процеси (2 роки – 100 тис. грн.);
3) для стимулювання поширення садивного матеріалу високих категорій передбачити компенсування ціни за саджанець, виходячи із середньої його вартості 15 грн. (зарубіжний коштує 5,8 євро, а сертифікований саджанець горіха волоського в Молдові – 15,5 євро);
4) з метою прозорості використання коштів, поліпшення якості садивного матеріалу створити базові підприємства, надавши їм право виробництва та розмноження базового садивного матеріалу, отриманого від науково-дослідних установ;
5) для контролю за вирощуванням садивного матеріалу, який іде на забезпечення потреб приватного сектору, створити при Інспекції реєстр дрібних виробників, тим самим урегулювавши їхній правовий статус;
6) створити при заступникові міністра, який курує галузь, експертну раду для вивчення техніко-економічних обґрунтувань створення багаторічних насаджень та інших виробничих питань, повернутися до видачі додатків до паспорта на право виробництва і реалізації садивного матеріалу.

Оксана ШАПОВАЛ





Схожі новини
  • Держсільгоспінспекція проаналізовала стан розсадницьких культур
  • Держсільгоспінспекція: Львівщина готується виростити більше 700 тис. шт. садивного матеріалу
  • Сливу на Львівщині доповнив абрикос, персик і вишня
  • Діяльність порушників законодавства призупинено
  • КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ Юрій ГУДЗІЙ, начальник Української помологічно-ампелографічної інспекції:

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.