Можна придбати найкраще насіння і вдосталь високоякісних добрив та засобів захисту. Можна заправити пальним новенький трактор. Виїхати в поле й все внести, все посіяти. Але результату, на який розраховували, ризикуєте й не дочекатися. Далеко не всі паростки проб’ються до сонячних променів, якщо насіння потрапило в ґрунт, який нагадує асфальт. І замість очікуваних прибутків жнивуватимете збитки…
Отже, перед тим як братися обробляти ґрунт, ще раз зверніть увагу на технічні характеристики й можливості навісного обладнання, що маєте. Справа в тім, що рослина рясно сходить і повноцінно розвивається, якщо щільність ґрунту не перевищує 1,3 г/см3.
Але ж звичайним плугом можна переорати й досягти вдвічі меншої щільності (0,65-0,7 г/см3). «Що ще треба?», - подумаєте ви.
Не поспішайте з висновками. Якщо ж у вас є дармова солярка і трактори без діла – оріть.
Але ж є інший простий метод, завдяки якому ви зможете вдвічі-втричі швидше обробити ґрунт і в стільки ж разів зекономити на паливно-мастильних засобах. Це глибоке розпушування.
Детальніше про техніку й технологію глибокого розпушування нам розповів генеральний директор ТОВ «Краснянське СП «Агромаш» Юрій Пономар.
- Юрію Васильовичу, окрім суто економічних, які ще переваги має глибоке розпушування у порівнянні з традиційною оранкою?
- На щільних ґрунтах або в специфічних умовах і випадках годяться обидва способи. Оранка або глибоке розпушування. Бо обидва вони забезпечують два етапи в розвитку рослин та відповідні вимоги до агрофізичних характеристик ґрунту. Передусім – створення у верхньому шарі (0-5 см) умов для проростання насіння (відповідного рівня вологи, температури, доступу повітря, захисту від ерозії, дрібногрудкуватої структури). А по-друге, – у нижніх шарах (10-35 см) створюються якнайкращі умови для розвитку кореневої системи та продуктивного її функціонування в процесі вегетації рослини.
Найпростіше зупинитися на оранці, але ж у багатьох випадках найкраще другого етапу досягати глибокорозпушувачами, а завдання поверхневого обробітку слід покласти на інші робочі органи, які є більш ефективними в такому випадку. Справа в тім, що плужний обробіток забезпечує надлишкове розущільнення в межах 0,65…0,7 г/см3. При цьому управляти процесом складно. Використання ж глибокорозпушувачів у порівнянні з плугами є більш ефективним – поріг їх розущільнення перебуває в межах 0,85…0,90 г/см3 і це є резервом не тільки скорочення витрат палива, економії ресурсів, але й екологічних переваг. При цьому також з’являється можливість, у випадку правильного вибору типу глибокорозпушувача (чизеля), управляти процесом розущільнення.
- Що ж робити з залишками рослинних решток, бур’янами, якщо не орати?
- Відповідь проста – використовувати чизель.
- Юрію Васильовичу, що саме спонукало очолюване Вами підприємство налагодити масове виробництво глибокорозпушувачів?
- Справа в тім, що і перед адміністрацією, і перед висококваліфікованими спеціалістами ТОВ «Краснянське СП «Агромаш» дійсно постала дилема: залишатися на ринку з традиційною серійною продукцією, що користується попитом, чи направити свої зусилля шляхом освоєння нових інноваційних знарядь. Добре розуміючись у тонкощах та сучасних технологіях обробітку ґрунту, ми замислилися й поставили за мету розробити та запровадити у виробництво глибокорозпушувачів, або чизелів. Оцінили різні можливі варіанти й конструкції і, як результат успішної взаємодії зі спеціалістами УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, нарешті була створена форма і досліджено технологічні принципи роботи «паркетного» глибокорозпушувача (чизеля).
- Паркетний чизель? Дивно звучить. Що ж це за прилад такий?
- В основі конструкції робочого органу (лапи) цього знаряддя використано зігнуту стійку і долото, які утворюють ламану робочу поверхню у вигляді послідовно розміщених площин, кожна з яких має індивідуальну форму, розмір та орієнтацію в просторі.
Принцип роботи запропонованого глибокорозпушувача полягає в тому, що послідовно розміщені площини при взаємодії з ґрунтом утворюють результуючий вектор сил, що сприяє рівномірному і однорідному регульованому розпушенню ґрунту, забезпечує розгалужену мережу тріщин та максимальне збереження структурного стану. На мал. 1 зображено порівняльні схематичні дії зусиль і вигляд отриманої структури ґрунту при використанні чизелів з робочими органами (лапами) у вигляді прямолінійних стійок з долотом (а), криволінійних площин (б) та «паркетного» чизеля спільного українсько-французького виробництва (в).
Мал. 1 Порівняльні схематичні дії зусиль та вигляд отриманої структури ґрунту при використанні чизелів з різними робочими органами: а – у вигляді прямолінійних стійок; б – у вигляді криволінійних стійок; в – у вигляді «паркетного» чизеля спільного українсько-французького виробництва Agrisem – Краснянське СП «Агромаш».
- Чув, що ваше підприємство виготовляє чизелі спільно з іменитою французькою фірмою. Це так?
- Дійсно, ми налагодили взаємовигідну й плідну співпрацю з фірмою «Agrisem International» (Франція), що постачає на світовий ринок ґрунтообробні знаряддя, в робочих органах яких закладені близькі до наведених вище принципи роботи. А згодом ми налагодили й спільне виробництво кращих зразків глибокорозпушувачів та підписали першу угоду про довгострокове технічне співробітництво. До речі, за даними досліджень французьких наукових установ, чизель шириною 3 м на основі нового запропонованого робочого органу на 28% менше споживає палива порівняно з криволінійним робочим органом та на 38% – порівняно з оснащенням прямолінійною стійкою. Додатковими позитивами застосування чизеля є зменшене в 15 разів стікання води, в 25 разів покращена ерозійна стійкість та в 65 разів більша
екологічність, адже практично унеможливлене змивання гербіцидів.
- І де вже можна було побачити українсько-французький глибокорозпушувач?
- Модель чизеля спільного виробництва ЧГ-40, як перший спільний крок, ми демонстрували на загальновідомій і наймасштабнішій Міжнародній виставці «Агро-2010», на Міжнародній виставці-ярмарку технологій, техніки та насіння «День поля 2010», що проводилась в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, і в Селекційно-генетичному інституті – Національному центрі насінництва та сортовивчення (м. Одеса). Цю розробку ми презентували й на нараді-семінарі керівників регіональних структур Аграрного Союзу України (м. Севастополь). Відтак коло замовників значно зросло.
В. В. Погорілий , заступник директора Українського науково-дослідного інституту прогнозування і випробування техніки й технологій для сільськогосподарського виробництва ім. Л. Погорілого:
- Результати використання глибокорозпушувачів у господарських умовах ТОВ «Краснянське СП «Агромаш» показують, що витрати палива чизеля з 6-ма лапами при роботі з трактором К-701 при обробітку на глибину 30 см складають 16 л на один гектар. А врожаї озимих на важких глинистих ґрунтах при застосуванні ЧГ-40 сягали 50 ц/га.
Л. П. Шустік , кандидат технічних наук:
- Робота над новими знаряддями лише набирає розмаху. Є впевненість, що найближчим часом спільними діями українсько-французьких виробників і вітчизняних науковців товаровиробнику буде запропоновано системний підхід у масовому впровадженні мульчувальних та консервувальних технологій обробітку ґрунту, а також ресурсозберігаючих технологій сівби сільськогосподарських культур.
Підготував Юрій МАЛАЙ