Разом із сільгосппродукцією рослинництва та тваринництва, технікою і обладнанням, засобами захисту рослин і мінеральними добривами, що в широкому спектрі були представлені на ХХІ Міжнародній агропромисловій виставці-ярмарку «Агро-2009», «Центрдержродючість» була єдиною організацією, яка висвітлювала питання якісного стану ґрунтів України та його динаміки.
В цілому, зацікавити й спонукати аграріїв до впровадження заходів із збереження родючості ґрунтів непросто. Досвід роботи Центрдержродючості та регіональних центрів «Облдержродючість» показує: досить незначний відсоток сучасних аграріїв розуміють глибину значення поняття «родючість ґрунтів» та її складових.
Тож привернути увагу власників землі до збереження основної властивості ґрунту - родючості - складно. У більшості випадків негативні зміни у ґрунті спочатку відбуваються непомітно для людського ока. Та й сам ґрунт, будучи природно-історичним тілом, не «голосить» про ту шкоду, яку йому завдають. Отже, якщо цього не помічати й про це не говорити, не інформувати населення про можливі наслідки споживацького й нераціонального використання ґрунтів, ми можемо втратити ті родючі чорноземи, якими так відома і так пишається Україна.
Проте, приємно відзначити, що у агровиставковому комплексі «Чубинське» протягом 4-х днів роботи «Агро-2009», відвідувачів, які підходили з цікавістю та запитаннями до експозиції «Центрдержродючість», побувало чимало. Найбільший інтерес викликала карта ґрунтів України з картограмами потенційної родючості ґрунтів, вмісту гумусу, рухомого фосфору, обмінного калію і реакції ґрунтового розчину.
Відвідувачів цікавило: наскільки родючими є ґрунти того регіону, де вони проживають чи мають земельну ділянку. Це і представники Автономної Республіки Крим, і таких областей як Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Черкаська і, звичайно, Київська.
Хоча нині збереженню і відтворенню ґрунтів у практиці сільськогосподарського виробництва відводиться надзвичайно мало уваги, зацікавленості відвідувачів виставки питаннями родючості ґрунтів не бракувало. Типове запитання фермерів і дачників «Як дізнатися про якісний стан ґрунтів моєї ділянки?» без відповіді не залишалося, адже саме «Центрдержродючість», яка об'єднує 25 регіональних центрів «Облдержродючість» з досвідом роботи більше 40 років, надає послуги з агрохімічного обстеження ґрунтів і рекомендації щодо поліпшення їх якісного стану. Багато хто з відвідувачів мав бажання придбати карту ґрунтів свого регіону.
Не менше уваги звернули відвідувачі й на науково-методичну літературу регіональних центрів «Облдержродючості», що стосувалася якісного стану ґрунтів. На стенді були представлені різні рекомендації з вирощування сільськогосподарських культур, їх удобрення, застосування хімічних меліорантів, ґрунтозахисних технологій, а також монографії та брошури щодо агрохімічного та еколого-агрохімічного стану ґрунтів, оптимізації родючості ґрунтів при вирощуванні сільгоспкультур, балансу елементів живлення та інші. Втім, найбільший попит мали рекомендації по внесенню добрив під основні агрокультури. Скільки і чого треба внести, щоб отримати високий і якісний урожай - це питання цікавить селянина перш за все.
В експозиції «Центрдержродючість» були представлені й новітні ГІС-технології та їх застосування в агрохімічній паспортизації ґрунтів. Це використання GPS-приймачів для фіксування точок відбору зразків ґрунту, створення електронних карт і картосхем тощо.
Хочеться вірити, що ті зусилля, які були докладені фахівцями «Центрдержродючості» для участі у «Агро-2009» і оформленні експозиції, спілкування, яке мали співробітники з відвідувачами, дадуть свій позитивний результат.
Напевне, це не будуть масштаби країни, та навіть якщо декілька фермерів почнуть звертати свою увагу на збереження родючості ґрунтів, ми вважатимемо, що цьогорічна наша участь у виставковому заході Мінагрополітики вдалася.
Валерій ГРЕКОВ,
кандидат с.-г. наук,
директор Державного технологічного
центру охорони родючості ґрунтів