Коли зникають з аптечних вітрин вітаміни та імуномоделюючі препарати, саме час згадати: матінка-природа має необмежені запаси всього, що потрібно для людського здоров’я.
Мабуть, кожен із нас зустрічав людей, які виглядають значно молодше свого віку без будь яких SPA - процедур і модних салонів. Як би вони не пояснювали секрет своєї молодості, насправді у всіх він один – здоровий спосіб життя, зокрема - правильне харчування та вживання фітозасобів замість хімічних препаратів. Бо природа передбачила все необхідне для людини, навіть ліки від будь-якої недуги.
Вітамінна бомба
Про те, що шипшина багата вітаміном С, відомо всім. Та мало хто знає, що у цій ягоді його більше ніж у лимонах у 50 разів! У сезон застуд, інфекцій й авітамінозу кращого вітамінного підживлення нам не знайти. Неодмінно скористайтесь унікальними властивостями цієї рослини.
При гіповітамінозі, епідеміях вірусних захворювань, важких травмах, маткових, шлункових і гемороїдальних кровотечах, у післяопераційний період, при постійному перебуванні в зонах підвищеної радіації, а також для стимуляції імунних процесів готують такий чудодійний напій: плоди шипшини коричної (50 г), глоду (50 г), горобини звичайної (40 г), лісової малини (30 г), калини (20 г), вода (2 л). Приймати відвар по 30-40 мл 2-3 рази на добу за півгодини до їжі. Тривалість лікування лікар призначає індивідуально після обстеження, залежно від діагнозу. Плоди подрібнити (наприклад у млинку) і кип’ятити 10 хвилин. Після цього настояти 2 години.
Для лікування захворювань печінки, підшлункової залози, обмінних поліартритів, остеохондрозу - плоди шипшини коричної (50 г), кореневища пирію повзучого (50 г), коріння цикорію (40 г), листя м’яти перцевої (30 г), листя і квіти чебрецю садового (20 г), вода (2 л). Приймати відвар по 30-40 мл 3-4 рази на добу за півгодини до їжі. Курс лікування звичайно триває не менш як 1,5-2 роки з щоквартальними перервами на 10-15 днів. Можна також накладати примочки на хворі місця (при остеохондрозі, радикуліті, невриті) з гарячого проціженого відвару (2-3 рази на тиждень протягом 3-4 місяців).
При тріщинах сосків, пролежнях, бешисі, дерматозах, трофічних виразках - плоди шипшини коричної (50 г), насіння вівса посівного (50 г), плоди глоду колючого (20 г), листя і стебла м’яти перцевої (50 г), приймочки кукурудзи звичайної (30 г), кореневища пирію повзучого (150 г), артезіанська вода (3 л).
Відвар готується так само як і для внутрішнього вживання. Потім проціджується і додається у ванну (температура води 37-40°С). Приймати ці лікувальні ванни потрібно по 10-15 хв. 2-3 рази на тиждень. Курс лікування – 2-3 місяці.
До речі, фітотерапевти радять при приготуванні відварів заливати трави холодною(!) водою. Справа в тому, що при поступовому нагріванні на повільному вогні з сухої сировини вивільняється більше активних речовин, які переходять у відвар. А якщо відразу залити трави окропом, вони «віддадуть» менше вітамінів.
Часник – здоров’ю помічник
З давніх-давен наші предки вважали його лікарем від ста хвороб. Часник давали хворим, ним проганяли злих духів. Перевірено багатьма поколіннями: він чудово допомагає при атеросклерозі, застої жовчі, глистах. Та варто пам’ятати, що при виразці шлунку та дванадцятипалої кишки від такої терапії краще відмовитися. Також обережно потрібно його вживати при загостренні захворювань печінки та нирок.
Насамперед цінність часнику полягає у фітонцидах - рослинних антибіотиках, завдяки яким він може запобігати появі деяких застуд.
Також народний «антибіотик» багатий на селен - мікроелемент, який має дуже могутню антиоксидантну дію (не дає застоюватися в організмі токсинам). Завдяки цьому часник корисний навіть під час лікування онкозахворювань.
Часник - могутній засіб від атеросклерозу. Добре допомагає виводити холестерин настоянка з нього. Візьміть 400 г часнику, подрібніть його у соковижималці, змішайте сік 1:1 з горілкою. Настоюйте годинку і потім починайте вживання - за годину до їжі, змішуючи настоянку з молоком або знежиреним кефіром. Для першого тижня прийому дозування складає 4-5 крапель на склянку молочного. В день потрібного вживати ліки 3-4 рази. З другого тижня можна вживати його по 7-8 крапель, з третьою — по 10-12. Такі чищення бажано проводити 3-4 рази на рік усім, кому за 60 років: як правило, атеросклероз до цього віку вже вражає кожного.
Від застою жовчі фітотерапевти рекомендують вживати горілчану настоянку часнику, але ні в якому разі не суміщаючи її з молочними продуктами. Підліткам спиртну настоянку потрібно замінити прийомом суміші товченого часнику зі здором (перекрученим салом) або з вершковим маслом у пропорції 0,5 зубчика на 1 ст. ложку.
При застуді потрібно розмішати товчений зубчик часнику з соняшниковою олією. Візьміть цієї суміші на кінчику ножа і змащуйте нею обидві ніздрі усередині 4-5 разів на день. Запах доведеться потерпіти, зате простуда пройде швидше. Для профілактики застуд у приміщенні можна залишити пару товчених зубчиків у блюдечку на відкритому місці. Вони, хоч і створять специфічний аромат, але проженуть бактерії.
Щоб позбутися наривів, фурункулів і вугрів потрібно з цієї ж суміші робити компреси 2 рази на день — вранці і на ніч. Це пришвидшить їх загоєння.
Хороший помічник часник і в боротьбі з глистами. Розмішайте у півлітрі молока 1 ч. л. товченого часнику. Випивайте раз на день, за годину до їжі, впродовж тижня. Паразити не терплять запаху часнику, тож покидають організм.
«Шведська гіркота» українського походження
З незапам’ятних часів вирощують на українській землі такий специфічний овоч як редька. Хоча її смакові якості до вподоби далеко не кожному, та за надзвичайно багатий вміст вітамінів і мінералів редьку називають вітамінною скарбницею.
Ще видатний римський вчений і письменник Пліній Старший запевняв: редька розчиняє камені в нирках, зупиняє кровохаркання, надзвичайно корисна для шлунку, а в поєднанні з медом є чудовими ліками від багатьох хвороб.
Варто згадати редьку й сьогодні. Адже головним захисником нашого організму від різноманітних вірусів є імунна система. А редька як жоден інший овоч зміцнює захисні сили та підвищує імунітет. Серед усіх овочів вона на першому місці за вмістом солей калію, магнію та кальцію, є в ній залізо і фосфор. Солі, які містяться у редьці,очищають організм від отруйних продуктів обміну.
Клітковина її посилює перистальтику, що дуже корисно при закрепах. Редька виводить холестерин, зайву рідину та солі. Однак при гострих захворюваннях шлунку та кишковика протипоказана.
Зазвичай вживають редьку у сирому вигляді. Та у великих кількостях їсти її не варто, щоб не подразнювати слизову оболонку шлунку. Достатньо 30-40 грамів на день. Заправляють салат із натертої редьки олією, майонезом, сметаною, а щоб пом’якшити смак, додають натерту моркву.
До речі, в 100 гр редьки - 0,6 мл заліза, 13 – фосфору, 22 – магнію, 35 –кальцію, і просто рекордна кількість калію – 357 мл (у чорній – 1199 мл).
Вживаючи редьку регулярно, можна не боятися ні авітамінозу, ні ослаблення імунітету, а отже - і вірусів. Тож, як в народі мовиться - не такий страшний чорт (вірус), як його малюють. Варто тільки звернутися до найкращої в світі аптеки, яка з любов’ю подарує все необхідне для нашого здоров’я та довголіття.
Оксана ШАПОВАЛ