Тепличне господарство в інших країнах вважається однією з найефективніших і найрентабельніших галузей сільського господарства. В Україні ж ця галузь вже доволі тривалий час розвивається. І гальмують цей процес високі тарифи на газ, використання подекуди застарілих технологій та неналежна увага держави до проблем тепличників.
На 1 січня 2012 року в Україні, за даними асоціації «Теплиці України», нараховувалось до 300 га скляних теплиць, більшість яких зосереджено у великих тепличних комбінатах, і близько 2300-2500 га плівкових теплиць фермерського і присадибного типу. Їхнє річне споживання природного газу - від 130 до 200 млн. м3.
За словами директора Департаменту землеробства Міністерства аграрної політики та продовольства України Олександра Демидова, сьогодні практично в усіх теплицях під склом проведена реконструкція за рахунок власних заощаджень тепличних господарств і застосування інвестицій. Впроваджено системи крапельного зрошування, клімат-контролю, системи подачі (відбору та підкормки) СО2, змінено системи обігрівання теплиць, впроваджено енергозберігаючі екрани, установки для накопичення теплової енергії (ККД 95-97%), комп’ютерне управління технологічними процесами та використано високопродуктивний насіннєвий матеріал.
На думку Олександра Андрійовича, головною проблемою в тепличній галузі нині є питання, пов’язані зі збільшенням за останні три роки вартості матеріальних ресурсів і послуг для їх функціонування. «Основним негативним чинником є збільшення ціни на природний газ із 2659 грн. за 1000 м3 на 1 січня 2010 до 4735 грн. на 1 січня 2012, в тому числі його транспортування із 146 до 363 грн., внаслідок чого середня собівартість овочів у поточному році може зрости на 40%», - прогнозує Олександр Демидов.
Свої прогнози озвучує і асоціація «Український клуб аграрного бізнесу». Там зазначають, що, починаючи з 2011 року, спостерігається зниження виробництва тепличних помідорів до 171 тис. т (авт. – порівняно з понад 175 тис. т у 2010 р.), а в 2012 р. може скоротитися взагалі до 150 тис. тонн. «Українські споживачі щороку навесні з нетерпінням чекають появи на ринку українських тепличних помідорів, які замінюють імпортні турецькі, іспанські чи голландські. Та, схоже, цього року вітчизняні помідори за привабливою ціною буде знайти важче, бо імпортні - дешевші, - стверджують експерти УКАБ. - Головна проблема полягає у скороченні площ під тепличними помідорами. Причина - підвищення цін на газ, який є однією з основних статей витрат у виробництві тепличних овочів».
Чи є якась альтернатива газу? За словами Олександра Демидова, реальної альтернативи енергопостачання природному газу наразі немає. «Можливе застосування в обігріві вугілля, але для цього потрібно будувати нові котельні та теплиці, в яких потрібно передбачати конструкції для миття скла 2-3 рази на рік», - говорить він. І ж знову таки, все залежить від фінансових можливостей тепличних підприємств.
В Мінагрополітики щодо подальшої долі тепличного господарства України налаштовані оптимістично і наголошують, що у 2011 році вперше за роки незалежності України у держбюджеті було передбачено 60 млн. грн. на часткове відшкодування вартості будівництва нових тепличних комплексів. Ці кошти могли б забезпечити подальший розвиток галузі овочівництва закритого та відкритого ґрунту, переробної галузі та сприяти збереженню і збільшенню тепличних господарств, що працюють за світовими стандартами та забезпечують впровадження енергозберігаючих технологій.
Та, на жаль, через брак фінансування не всі підприємства отримали «живі» кошти за будівництво.
«У 2012 році передбачено 31,53 млн. грн. на покриття кредиторської заборгованості за минулий рік, - зазначає Олександр Демидов. - Відповідно до Порядку використання коштів, що спрямовуються на часткове відшкодування вартості будівництва нових тепличних комплексів, затвердженого Постановою Уряду від 02.03.2011 №305, передбачено на конкурсній основі часткове відшкодування до 50% вартості (без урахування ПДВ) будівництва нових тепличних комплексів з упровадженням сучасних енергозберігаючих технологій суб’єктам господарювання, які у поточному році завершили будівництво та ввели в експлуатацію нові тепличні комплекси для овочів, що вирощуються у закритому ґрунті, розсади овочевих культур та грибів».
Всі ж, хто працює в тепличному бізнесі, щоразу наголошують: допомога держави не те що для розвитку, а збереження тепличної галузі в Україні, просто кричуще необхідна. За нинішньої ціни на газ не всі тепличні господарства здатні працювати, частина скорочує виробництво, інші ж переходять на вирощування менш затратних овочів, шукаючи шляхи економії.
Проблема тепличників, здавалося б, усім зрозуміла, про неї багато говорять і пишуть. Але відповіді на запитання «Як зробити українські теплиці менш залежними від ціни на газ та привабливішими для інвестицій?» - ніхто не знає.
Людмила ЛЕБІДЬ