1 грудня в Києві відбулась зустріч представників державного та приватного секторів українського зернового ринку. Організаторами круглого столу виступили Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) та Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) за підтримки Міністерства аграрної політики України.
Головна мета круглого столу - презентація методології прогнозування попиту та пропозиції зерна в Україні ключовими представниками української зернової промисловості та державними чиновниками. Тож учасники наради провели конструктивну дискусію з питань аграрної політики у сфері виробництва і торгівлі зерном. Зокрема, заступник міністра аграрної політики Віктор Бойко підкреслив, що державні інституції та приватний бізнес повинні зробити все, щоби гармонізувати існуючі в Україні методики балансу виробництва і пропозицій зерна з міжнародними. При цьому, зрозуміло, враховувати світовий досвід складання балансів і коньюнктуру зернових ринків.
Його підтримав директор аграрного департаменту ЄБРР Жиль Мететталь. Він зауважив, що «якісне прогнозування розвитку ринку вкрай необхідне для процесу прийняття рішень. Прогнози виробництва і споживання зерна потрібні для оцінки можливих цінових змін, отримання картини балансу пропозиції і попиту на регіональному та національному рівнях. А така інформація робить галузь виробництва зерна більш привабливою для потенційних інвесторів».
До речі, методологія, розроблена в рамках спільного проекту ФАО та ЄБРР, дасть можливість Уряду України складати зернові баланси виробництва, пропозиції і втрати по найважливішим зерновим культурам. Методологія допоможе найбільш точно охарактеризувати перспективи врожаю, скоротити до мінімуму інформаційну асиметрію і забезпечити якісною ринковою інформацією. Особливо важливо це для прогнозування врожаю, внутрішнього споживання і запасів зернових, тоді Уряд, сільгоспвиробники, фінансові структури і переробники зможуть прийняти правильні рішення.
«Подальший розвиток діалогу між суб'єктами приватного сектора та регуляторами зернового ринку в Україні навряд чи буде можливим без точних і достовірних балансів попиту та пропозиції зерна», - заявив економіст ФАО Дмитро Приходько.
Протягом останніх років ФАО та ЄБРР беруть активну участь у розвитку українського ринку зерна. Перший круглий стіл був проведений у квітні 2009 р. в Києві. ФАО/ЄБРР тоді представили доповідь за проектом розробленої методології. Діалог з цієї теми продовжився потім у рамках 8-ї міжнародної конференції "Зерновий форум & Зернова індустрія - 2009» (травень, 2009 р., м. Ялта). Ці заходи і черговий семінар допоможуть побудувати і зміцнити взаємини між гравцями приватного та державного сектора на українському зерновому ринку та продовжити їх переговори з урахуванням спільних інтересів. Спрощення доступу на ринок ЄС, більша ринкова прозорість та перебачення ФАО і ЄБРР сприяють формуванню платформи для розвитку державно-приватного партнерства на ринку зернових в Україні.
Європейський Банк Реконструкції і Розвитку є найбільшим фінансовим інвестором України: на 1 вересня організація
вклала близько 4,5 млрд. євро у 185 проектів.
ФАО нараховує 191 держав-членів і ставить своєю метою підвищення рівня харчування населення, продуктивності агровиробництва, поліпшення рівня життя сільського населення, робить важливий внесок у зростання світової економіки. Достатній рівень забезпечення всього населення - ключова мета всіх зусиль ФАО, а також упевненість у тому, що всі люди мають можливість споживати достатньо високоякісну продукцію для ведення активного та здорового способу життя.