У світовому виробництві четверте місце після пшениці, рису та кукурудзи займає така культура як зернове сорго. Його вирощують на площі 50-60 млн. га. За останні 50 років посівні площі під сорго в світі збільшились на 60%, а виробництво зерна – на 244%. Основні виробники зернового сорго – Мексика (10,7 млн тонн), США (6,1 млн. тонн), Аргентина (2,4 млн. тонн) та Японія (1,9 млн. тонн).
Дуже швидко зростають посівні площі під цією культурою і в Україні. За останні три роки вони збільшилися з 7 тис. до 80 тис. гектарів. В 2008 році планується засіяти майже 250 тис. гектарів. Особливо швидкі темпи зростання площ в південних та східних областях.
Чому саме там? Бо ця культура дуже стійка до посухи. Через свою невибагливість до складних агрометеорологічних умов сорго називають «верблюдом» рослинного світу. За посухо- та солестійкістю сорго займає перше місце серед сільгоспкультур у світі. Має врожайність на рівні кукурудзи, а в умовах жорсткої посухи може перевищувати її більш ніж на 50%.
За даними державних сортовипробувальних станцій АР Крим, Херсонської, Миколаївської, Одеської областей, урожаї сорго перевищували урожаї кукурудзи від 19 до 58% на богарі, та на 14-15% на зрошенні. Ці властивості забезпечуються біологічними особливостями рослини. Сорго має дуже розвинену кореневу систему, яка проникає на глибину до 2-2,5 метрів, та здатність відбивати надмірну сонячну радіацію.
Ціна на зерно сорго в останні роки була на рівні 1400-2000 грн./т, що давало можливість господарствам отримувати стабільно високий прибуток і бути при тому менш залежними від жорстких погодно-кліматичних умов.
Крім зернового сорго, все популярнішим стає вирощування силосних гібридів сорго, які дозволяють одержувати 400-1000 ц/га якісного силосу. Це майже в 3-4 рази більше, ніж можна одержати від кукурудзи. І знову ж менша залежність від посухи.
Та слід пам’ятати, що сорго досить світлолюбна рослина короткого дня. Вона важко переносить затінення. До того ж в перший період свого розвитку сорго росте досить повільно і зовсім не переносить забур’яненості. Цей період триває близько 1,5 місяця. І весь цей час у рослини не повинно бути конкуренції з боку бур’янів. У зв’язку з цими особливостями біології сорго, захист від бур’янів є основоположним фактором в технології вирощування цієї культури. Цей захист повинен відбуватися на ранніх етапах розвитку і бути досить тривалим у часі (до 1,5 місяця). Тому основним елементом боротьби з бур’янами повинно стати використання ґрунтових гербіцидів, які забезпечують проростання насіння без конкуренції за світло з боку інших рослин протягом 1,5-2 місяців.
Раніше проблема була в тому, що існуючі ґрунтові гербіциди пригнічували і ростки сорго. Ії вдалося вирішити шляхом використання антидота Концеп ІІІ 960 ЕС компанії «Сингента». Цей препарат забезпечував стійкість сорго до дії S-метолахлору, який входить до складу таких препаратів як Дуал Голд 960 ЕС, Примекстра Голд 720 SC та Примекстра TZ Голд 500 SC. При обробці насіння сорго Концеп ІІІ 960 ЕС блокується дія S-метолахлору на проростаючі рослини. Таким чином проблема застосування цих гербіцидів була вирішена. А це, в свою чергу, забезпечило захист сорго від бур’янів у найкритичніший період розвитку культури.
І ще раз зверніть увагу на те, що насіння повинно бути обов’язково оброблене Концеп ІІІ 960 ЕС. Не слід експериментувати з використанням інших гербіцидів, бо науковий досвід в країнах вирощування сорго засвідчує, що нехтування цим правилом може призвести до значного падіння врожайності і навіть загибелі посівів. Концеп ІІІ 960 ЕС є антидотом тільки для дії S-метолахлору.
Примекстра Голд 720 SC (3,0-3,5 л/га) та Примекстра TZ Голд 500 SC (4-4,5 л/га) за рахунок наявності в них додаткових діючих речовин (атразин та тербутілазин відповідно). Ці препарати можуть знищувати більш ніж 100 видів різноманітних бур’янів, серед яких гірчаки, хрестоцвіті, лобода, спориш, дурнишник, просоподібні, мишії ромашки та багато інших. Крім того Примекстра Голд 720 SC та Примекстра TZ Голд 500 SC можна вносити не тільки до сходів сорго, але і після сходів у фазу 3-5 листків.
Якщо ґрунтові гербіциди застосовують до посіву, їх можна заробляти в ґрунт на глибину до 5 см. Глибше заробляти не слід, бо гербіцид буде знаходитися нижче рівня проростання бур’янів. Заробка дозволить діючим речовинам препарату переміститися у вологий шар ґрунту та зменшить «здув» гербіциду разом із верхнім шаром ґрунту при пилових бурях. При правильній обробці ґрунту і виконанні правил внесення препаратів, ґрунтові гербіциди забезпечують досить добру ефективність протягом тривалого (до 8 тижнів) періоду
В період вегетації можна використовувати гербіциди проти дводольних бур’янів Але слід бути досить обережним при післясходових обробках, бо сорго досить чутливе до дії гербіцидів, за виключенням Пік 75 WG (0,02 кг/га). Цей гербіцид толерантний до культури та знищує основні однорічні дводольні бур’яни. Особливо ефективний гербіцид для знищення падалиці соняшника, яка є однією з головних проблем, бо сорго найчастіше вирощують після соняшника. При застосуванні Пік 75 WG знищується не тільки падалиця, яка зійшла, але й гербіцид продовжує діяти на рослини, що проростають з насіння (проявляє ґрунтову дію).
Слід також мати на увазі, що сорго дуже сильно може пошкоджуватися шкідниками, особливо тлею та совками. Тому слід застосовувати інсектициди, наприклад Енжіо 247 SC (0,18 л/га) або Карате Зеон 050 CS (0,2 л/га).
В деяких випадках для прискорення дозрівання посівів сорго проводиться десикація Реглон Супер 150 SL (4,0 л/га). Це особливо важливо при прогнозах дощової погоди в період збирання врожаю.
При покупці насіння ми радимо звертати увагу на те, щоб воно було оброблено крім протруювача і сейфнером Концеп ІІІ 960 ЕС. Таке насіння поставляє ТОВ «Сингента» (гібриди для вирощування на силос) та ДП «Рейлін» (зернові гібриди). Також зернове сорго, оброблене Концеп ІІІ 960 ЕС, поставляє компанія «Піонер».
Олександр Зозуля,
кандидат біологічних наук,
менеджер ТОВ «Сингента»