Аграрний тиждень. Україна
» » Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
» » Сорго як стратегічна та високорентабельна культура

    Сорго як стратегічна та високорентабельна культура


    Глобальне підвищення температури на нашій планеті може мати дуже негативні наслідки для розвитку сільського господарства України. Адже зазвичай, більшість наших господарств орієнтуються на культури помірного клімату. Проте Україна має дуже велику територію, яка включає декілька агро-кліматичних зон, в тому числі і зону Степу, для якої характерні підвищені температури та невелика кількість опадів.
    Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
    Проте 2007 рік побив всі рекорди. Такої посухи не пам’ятають навіть самі досвідчені агрономи. По-перше, це дуже мала кількість опадів в осінньо - зимовий період 2006-2007 років. В результаті цього не було запасу вологи в весняний період. А потім ще травень та майже половина червня практично без опадів та з температурами понад 30ºС. Тому склались дуже негативні умови як для вегетації ранніх ярих культур, так і для посіву пізніх ярих культур.
    В Південному Степу України, а особливо в Херсонській, частині Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької областей практично загинули посіви ячменю та інших ранніх зернових та технічних культур. Не оминула посуха і інші регіони України, де урожайність ярих зернових була значно нижчою від середніх багаторічних показників.
    Довгострокові прогнози кліматологів також невтішні. Адже тенденції до підвищення середньорічної температури на найближчі десятиріччя будуть зберігатись.
    Тому потрібно виробити стратегію в вирощуванні сільськогосподарських культур. Потрібно пам’ятати, що панацеї в даному випадку немає. Радикально збільшити кількість поливних земель нереально, хоча відновлення зрошення там, де воно раніше існувало та ще не повністю зруйновано – це першочергова задача. Тим більше, що тенденції до підвищення світових цін на зернові та технічні культури створюють умови для економічної доцільності вирощування польових культур на зрошенні.
    Частково ми можемо регулювати деякі окремі елементи технології вирощування сільськогосподарських культур. Серед інших елементів це, по-перше, збільшення в структурі посівних площ посухостійких культур. По-друге - запровадження елементів вологозберігаючої технології.
    Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
    Саме вирішенню цих проблем було присвячено семінар, який відбувся в смт Єланець Миколаївської області. Ініціаторами проведення такого семінару були всесвітній лідер по захисту рослин компанія „Сингента” та ДП „Рейлін”. І хоча тема семінару : „Сорго як стратегічна та високорентабельна культура” на перший погляд була дуже вузько спеціалізовною, проте проблеми були підняті дуже актуальні. Про це свідчить дуже великий інтерес з боку господарств Миколаївської, Херсонської, Одеської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Запорізької областей та АР Крим. Не зважаючи на те, що в господарствах зараз дуже гаряча пора - збирання пізніх культур, посівна, гостей семінару було дуже багато. Актовий зал Єланської районної державної адміністрації був переповнений. Понад 200 керівників та спеціалістів господарств приїхали поспілкуватись, порадитись зі вченим, спеціалістами компаний, обмінятись власним досвідом про те, як протистояти посушливим умовам, як зменшити їхній вплив на економіку господарств.
    В роботі семінару прийняв участь начальник відділу головної державної інспекції захисту рослин України Котелянець Микола Григорович.
    Цікаво було послухати доповідь президента ДП „Рейлін” Валентини Тадеушівни Барбарук про результати відродження на Україні культури зернового сорго. Адже за п’ять років компанії вдалося збільшити посівні площі сорго на Україні з 6000 га до 76 000 га. Інтерес до цієї культури дуже значний особливо на Півдні України та Сході, де випадає дуже мала кількість опадів. Адже сорго витрачає вологу дуже економно, тому його називають „верблюдом рослинного світу”. Потенціал цієї культури дуже високий. В умовах України в середньому можна отримувати на великих площах 40-60 ц/га зерна без зрошення. В умовах зрошення, можна отримувати урожаї більше 100 ц/га при витратах на 25-30% менше, ніж при вирощуванні кукурудзи. За п’ять останніх років стабілізувався попит на зернове сорго як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках. Ціна, яку сьогодні пропонують за 1 тону сорго (1200-1500 грн) значно перевищує витрати, які складають 1200-1300 грн на 1 га посіву. Тому, навіть в умовах жорсткої посухи 2007 року, отриманий урожай 2-3 т/га зерна сорго окупається майже в два рази.
    Про роботу по пошуку нових гібридів сорго для умов України йшлося в доповіді доктора наук з США Пітера Б. Чикалюка. За ініціативою якого найкращі 7 гібридів зернового сорго серед яких вже відомі виробникам Даш Е, Прайм, Спринт W зареєстровані та впроваджуються на Україні вже п‘ятий рік.
    Досвід вирощування сорго в США дуже корисний для України, адже це 25% всього світового об’єму вирощування. В поточному році компанія „Рейлін” організувала поїздку в штат Техас для обміну досвідом 10 спеціалістів з України. Багато з побаченого на полях Техасу, в дослідних установах, було використано для підготовки доповіді автором цієї статті. Головною тезою цієї доповіді було те, що в умовах посухи ми повинні використовувати правильне співвідношення гібридів. За умови великих посівних площ сорго в одному господарстві потрібно мати гібриди різної групи стиглості. Рекомендації з процентного співвідношення різних гібридів відрізняються в залежності від кліматичної зони в якій знаходиться господарство. Сорго - це культура, яка дає високий урожай в досить широкому діапазоні посівних норм. Ці тези підтверджено і науковими дослідженнями наших вітчизняних вчених. Серед гостей семінару були такі провідні вчені, як доктор с.-г. наук В.Я.Щербаков та інші співробітники Селекційно-генетичного інститута УААН (м. Одеса).
    Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
    Факторами, які найбільш впливають на урожайність сорго та й інших сг культур, особливо в умовах дефіциту вологи, є шкідники, хвороби та бур’яни. Адже в умовах посухи вони є конкурентами культурних рослин. Зниження урожайності може бути на рівні 50% і більше. Причому цей фактор може бути регульований технологією вирощування. Саме завдяки компанії „Сингента”, яка незважаючи на невеликі об’єми вирощування сорго в Україні вже з 2004 року розпочала розробляти технологію захисту цієї культури. Про розробку та запровадження системи захисту сорго розповів директор ТОВ „Сингента” кандидат с.-г. наук Лапа Олександр .Михайлович.
    Цей захист починається ще при приготуванні насіння сорго, яке протруюється на заводі фунгіцидом Максим та сейфнером Концепт ІІІ. До речі без застосування сейфнера Концеп ІІІ неможливо вносити в посівах сорго грунтові гербіциди Дуал Голд та Прімекстра Голд, які дозволяють захищати посіви сорго в перші 45-60 днів після посіву від злакових та деяких дводольних бур’янів, а без захисту від бурянів неможливо виростити сорго.
    Якщо існує загроза пошкодження посівів ґрунтовими шкідниками та заселення попелицями на ранніх стадіях розвитку сорго, можна застосувати інсектицид Круїзер, який надійно захистить посіви сорго на протязі 45 днів.
    Для захисту посівів від дводольних бур’янів та падалиці соняшника, рекомендується застосовувати гербіцид Пік, або його комбінації з Банвелом. Високоефективним для боротьби з основним шкідником сорго –попелицями є інсектицид Карате Зеон.
    Ця система захисту сорго була доповнена компанією Сингента десикантом Реглон Супер, який застосовується в передзбиральний період для зниження вологості зерна сорго перед збиранням.
    Дуже цікавою була доповідь доктора с.-г. наук , декана факультету захисту рослин НАУ Долі М.М., який розповів про результати своїх досліджень з підвищення якості робіт по захисту рослин. В умовах посухи виникають додаткові проблеми, які знижують ефективність застосуванні хімічних засобів захисту рослин. Наприклад за умов високої температури та низької вологості повітря, краплі робочих розчинів швидко висихають, що зменшує період дії препаратів. В посушливих умовах збільшується кутикула бур’янів, що також зменшує ефективність гербіцидів. Результати досліджень НАУ свідчать про те, що застосування таких адьювантів, як Сайд Кік, Бревер 83-17 підвищує ефективність застосування засобів захисту рослин на 25-35%.
    Польова частина семінару проходила на полі фермерського господарства „Доход” Єланецького району. Як розповів господар Іван Якович Головатюк минулого року на площі 10 гектарів було отримано 5,6 т/га зерна сорго. В 2007 році площа була збільшена до 230 гектарів. Гібрид Прайм навіть в умовах жорсткої посухи сформував урожай на рівні 2- 3 тони/га, що при нинішніх цінах дозволить утримати рівень рентабельності більше 100%. Тому господар на майбутній рік планує збільшити площі посіву сорго.
    На перший погляд поле дійсно виглядало не дуже вдало. По- перше не вдалось отримати рекомендовану для Прайма щільність рослин, так як вологи при посіві було дуже мало. Практично один дощ, який пройшов наприкінці червня місяця трохи підтримав рослини, але й додав проблем, тому що утворилися додаткові волоті, які достигнуть пізніше від центральних на 3-4 тижні. Проте застосування системи захисту рекомендованої компанією Сингента повністю уберегло поле від бур’янів, що і дало можливість отримати хоч і знижений порівняно з минулим роком, але ж більш вартісний урожай зерна.
    Приватне підприємство „Агрохім” ( м. Кіровоград, директор Малишок В.І. ) продемонструвало на полі комплекс техніки для основного обробітку грунту за вологозберігаючою технологією. А також техніку для знищення залишків сорго в післязбиральний період. Що дуже важливо, тому що сорго збирається на високому зрізі.
    На семінарі були присутні та приймали активну участь ділери, які розповсюджують по всій території країни не тільки насіння сорго, а й впроваджують технології його вирощування. Причому насіння сорго пропонується в пакеті разом з засобами захисту рослин, технікою та саме головне –консультації фахівців.
    Звичайно компаніям „Агро захист Донбас”, „Щедрий Лан” та „Агрісс Ком” було чим поділитись своїм власним досвідом. Адже вони впроваджують культуру сорго на сході та півдні України вже декілька років. Амбітними є плани по впровадженню цієї культури нових компаній партнерів, наприклад „Ірлен” з м. Миколаєва та „Агрозахист Південь” з м. Одеси.
    Адже лише завдяки спільним зусиллям наших ділерів, спільною програмою компаній Сингента а ДП „Рейлін”, на основі підтримки наукових установ України та всесвітніх наукових досягнень ми ставимо задачу збільшити площі посівів сорго в умовах Степу України до науково - обгрунтованих 10-15%, що складає біля 600 – 700 тисяч гектарів. Це дуже складне завдання, але як переконує досвід минулих 5 років, цілком досяжна мета.


    Експерт з питань агрономії
    ДП „Рейлін” кандидат с.-г. Наук
    Фарафонов В.А.





    Схожі новини
  • Робимо ставку на сорго
  • До 2020 року загальна площа посівів сорго в Європі може досягти 1 млн га
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Соргові культури – майбутнє зерновиробництва в посушливих умовах Південного Степу
  • Сорго завойовує світ

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Сорго як стратегічна та високорентабельна культура


Глобальне підвищення температури на нашій планеті може мати дуже негативні наслідки для розвитку сільського господарства України. Адже зазвичай, більшість наших господарств орієнтуються на культури помірного клімату. Проте Україна має дуже велику територію, яка включає декілька агро-кліматичних зон, в тому числі і зону Степу, для якої характерні підвищені температури та невелика кількість опадів.
Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
Проте 2007 рік побив всі рекорди. Такої посухи не пам’ятають навіть самі досвідчені агрономи. По-перше, це дуже мала кількість опадів в осінньо - зимовий період 2006-2007 років. В результаті цього не було запасу вологи в весняний період. А потім ще травень та майже половина червня практично без опадів та з температурами понад 30ºС. Тому склались дуже негативні умови як для вегетації ранніх ярих культур, так і для посіву пізніх ярих культур.
В Південному Степу України, а особливо в Херсонській, частині Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької областей практично загинули посіви ячменю та інших ранніх зернових та технічних культур. Не оминула посуха і інші регіони України, де урожайність ярих зернових була значно нижчою від середніх багаторічних показників.
Довгострокові прогнози кліматологів також невтішні. Адже тенденції до підвищення середньорічної температури на найближчі десятиріччя будуть зберігатись.
Тому потрібно виробити стратегію в вирощуванні сільськогосподарських культур. Потрібно пам’ятати, що панацеї в даному випадку немає. Радикально збільшити кількість поливних земель нереально, хоча відновлення зрошення там, де воно раніше існувало та ще не повністю зруйновано – це першочергова задача. Тим більше, що тенденції до підвищення світових цін на зернові та технічні культури створюють умови для економічної доцільності вирощування польових культур на зрошенні.
Частково ми можемо регулювати деякі окремі елементи технології вирощування сільськогосподарських культур. Серед інших елементів це, по-перше, збільшення в структурі посівних площ посухостійких культур. По-друге - запровадження елементів вологозберігаючої технології.
Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
Саме вирішенню цих проблем було присвячено семінар, який відбувся в смт Єланець Миколаївської області. Ініціаторами проведення такого семінару були всесвітній лідер по захисту рослин компанія „Сингента” та ДП „Рейлін”. І хоча тема семінару : „Сорго як стратегічна та високорентабельна культура” на перший погляд була дуже вузько спеціалізовною, проте проблеми були підняті дуже актуальні. Про це свідчить дуже великий інтерес з боку господарств Миколаївської, Херсонської, Одеської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Запорізької областей та АР Крим. Не зважаючи на те, що в господарствах зараз дуже гаряча пора - збирання пізніх культур, посівна, гостей семінару було дуже багато. Актовий зал Єланської районної державної адміністрації був переповнений. Понад 200 керівників та спеціалістів господарств приїхали поспілкуватись, порадитись зі вченим, спеціалістами компаний, обмінятись власним досвідом про те, як протистояти посушливим умовам, як зменшити їхній вплив на економіку господарств.
В роботі семінару прийняв участь начальник відділу головної державної інспекції захисту рослин України Котелянець Микола Григорович.
Цікаво було послухати доповідь президента ДП „Рейлін” Валентини Тадеушівни Барбарук про результати відродження на Україні культури зернового сорго. Адже за п’ять років компанії вдалося збільшити посівні площі сорго на Україні з 6000 га до 76 000 га. Інтерес до цієї культури дуже значний особливо на Півдні України та Сході, де випадає дуже мала кількість опадів. Адже сорго витрачає вологу дуже економно, тому його називають „верблюдом рослинного світу”. Потенціал цієї культури дуже високий. В умовах України в середньому можна отримувати на великих площах 40-60 ц/га зерна без зрошення. В умовах зрошення, можна отримувати урожаї більше 100 ц/га при витратах на 25-30% менше, ніж при вирощуванні кукурудзи. За п’ять останніх років стабілізувався попит на зернове сорго як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках. Ціна, яку сьогодні пропонують за 1 тону сорго (1200-1500 грн) значно перевищує витрати, які складають 1200-1300 грн на 1 га посіву. Тому, навіть в умовах жорсткої посухи 2007 року, отриманий урожай 2-3 т/га зерна сорго окупається майже в два рази.
Про роботу по пошуку нових гібридів сорго для умов України йшлося в доповіді доктора наук з США Пітера Б. Чикалюка. За ініціативою якого найкращі 7 гібридів зернового сорго серед яких вже відомі виробникам Даш Е, Прайм, Спринт W зареєстровані та впроваджуються на Україні вже п‘ятий рік.
Досвід вирощування сорго в США дуже корисний для України, адже це 25% всього світового об’єму вирощування. В поточному році компанія „Рейлін” організувала поїздку в штат Техас для обміну досвідом 10 спеціалістів з України. Багато з побаченого на полях Техасу, в дослідних установах, було використано для підготовки доповіді автором цієї статті. Головною тезою цієї доповіді було те, що в умовах посухи ми повинні використовувати правильне співвідношення гібридів. За умови великих посівних площ сорго в одному господарстві потрібно мати гібриди різної групи стиглості. Рекомендації з процентного співвідношення різних гібридів відрізняються в залежності від кліматичної зони в якій знаходиться господарство. Сорго - це культура, яка дає високий урожай в досить широкому діапазоні посівних норм. Ці тези підтверджено і науковими дослідженнями наших вітчизняних вчених. Серед гостей семінару були такі провідні вчені, як доктор с.-г. наук В.Я.Щербаков та інші співробітники Селекційно-генетичного інститута УААН (м. Одеса).
Сорго як стратегічна та високорентабельна культура
Факторами, які найбільш впливають на урожайність сорго та й інших сг культур, особливо в умовах дефіциту вологи, є шкідники, хвороби та бур’яни. Адже в умовах посухи вони є конкурентами культурних рослин. Зниження урожайності може бути на рівні 50% і більше. Причому цей фактор може бути регульований технологією вирощування. Саме завдяки компанії „Сингента”, яка незважаючи на невеликі об’єми вирощування сорго в Україні вже з 2004 року розпочала розробляти технологію захисту цієї культури. Про розробку та запровадження системи захисту сорго розповів директор ТОВ „Сингента” кандидат с.-г. наук Лапа Олександр .Михайлович.
Цей захист починається ще при приготуванні насіння сорго, яке протруюється на заводі фунгіцидом Максим та сейфнером Концепт ІІІ. До речі без застосування сейфнера Концеп ІІІ неможливо вносити в посівах сорго грунтові гербіциди Дуал Голд та Прімекстра Голд, які дозволяють захищати посіви сорго в перші 45-60 днів після посіву від злакових та деяких дводольних бур’янів, а без захисту від бурянів неможливо виростити сорго.
Якщо існує загроза пошкодження посівів ґрунтовими шкідниками та заселення попелицями на ранніх стадіях розвитку сорго, можна застосувати інсектицид Круїзер, який надійно захистить посіви сорго на протязі 45 днів.
Для захисту посівів від дводольних бур’янів та падалиці соняшника, рекомендується застосовувати гербіцид Пік, або його комбінації з Банвелом. Високоефективним для боротьби з основним шкідником сорго –попелицями є інсектицид Карате Зеон.
Ця система захисту сорго була доповнена компанією Сингента десикантом Реглон Супер, який застосовується в передзбиральний період для зниження вологості зерна сорго перед збиранням.
Дуже цікавою була доповідь доктора с.-г. наук , декана факультету захисту рослин НАУ Долі М.М., який розповів про результати своїх досліджень з підвищення якості робіт по захисту рослин. В умовах посухи виникають додаткові проблеми, які знижують ефективність застосуванні хімічних засобів захисту рослин. Наприклад за умов високої температури та низької вологості повітря, краплі робочих розчинів швидко висихають, що зменшує період дії препаратів. В посушливих умовах збільшується кутикула бур’янів, що також зменшує ефективність гербіцидів. Результати досліджень НАУ свідчать про те, що застосування таких адьювантів, як Сайд Кік, Бревер 83-17 підвищує ефективність застосування засобів захисту рослин на 25-35%.
Польова частина семінару проходила на полі фермерського господарства „Доход” Єланецького району. Як розповів господар Іван Якович Головатюк минулого року на площі 10 гектарів було отримано 5,6 т/га зерна сорго. В 2007 році площа була збільшена до 230 гектарів. Гібрид Прайм навіть в умовах жорсткої посухи сформував урожай на рівні 2- 3 тони/га, що при нинішніх цінах дозволить утримати рівень рентабельності більше 100%. Тому господар на майбутній рік планує збільшити площі посіву сорго.
На перший погляд поле дійсно виглядало не дуже вдало. По- перше не вдалось отримати рекомендовану для Прайма щільність рослин, так як вологи при посіві було дуже мало. Практично один дощ, який пройшов наприкінці червня місяця трохи підтримав рослини, але й додав проблем, тому що утворилися додаткові волоті, які достигнуть пізніше від центральних на 3-4 тижні. Проте застосування системи захисту рекомендованої компанією Сингента повністю уберегло поле від бур’янів, що і дало можливість отримати хоч і знижений порівняно з минулим роком, але ж більш вартісний урожай зерна.
Приватне підприємство „Агрохім” ( м. Кіровоград, директор Малишок В.І. ) продемонструвало на полі комплекс техніки для основного обробітку грунту за вологозберігаючою технологією. А також техніку для знищення залишків сорго в післязбиральний період. Що дуже важливо, тому що сорго збирається на високому зрізі.
На семінарі були присутні та приймали активну участь ділери, які розповсюджують по всій території країни не тільки насіння сорго, а й впроваджують технології його вирощування. Причому насіння сорго пропонується в пакеті разом з засобами захисту рослин, технікою та саме головне –консультації фахівців.
Звичайно компаніям „Агро захист Донбас”, „Щедрий Лан” та „Агрісс Ком” було чим поділитись своїм власним досвідом. Адже вони впроваджують культуру сорго на сході та півдні України вже декілька років. Амбітними є плани по впровадженню цієї культури нових компаній партнерів, наприклад „Ірлен” з м. Миколаєва та „Агрозахист Південь” з м. Одеси.
Адже лише завдяки спільним зусиллям наших ділерів, спільною програмою компаній Сингента а ДП „Рейлін”, на основі підтримки наукових установ України та всесвітніх наукових досягнень ми ставимо задачу збільшити площі посівів сорго в умовах Степу України до науково - обгрунтованих 10-15%, що складає біля 600 – 700 тисяч гектарів. Це дуже складне завдання, але як переконує досвід минулих 5 років, цілком досяжна мета.


Експерт з питань агрономії
ДП „Рейлін” кандидат с.-г. Наук
Фарафонов В.А.





Схожі новини
  • Робимо ставку на сорго
  • До 2020 року загальна площа посівів сорго в Європі може досягти 1 млн га
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Соргові культури – майбутнє зерновиробництва в посушливих умовах Південного Степу
  • Сорго завойовує світ

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.