Не дивлячись на політичні кризи, Україна продовжує бути інвестиційно привабливою країною, яка протягом останніх чотирьох років залучає значні обсяги прямих іноземних інвестицій (ПІІ) зі щорічним приростом у 30-35% відносно попереднього року, а в 2005 році приріст склав 87% згідно даних Держкомстату.
Якщо говорити про абсолютні показники, то в 2007 році було залучено стільки ж ПІІ, як і в рекордному 2005-му: 7,8 млрд. дол. США (завдяки продажу Криворіжсталі!). В перерахунку на душу населення, валові накопичені інвестиції від початку їх обліку (з 1994 р.) досягли 636,5 доларів, що, втім, залишається дуже низьким показником у порівнянні з сусідніми країнами центральної та східної Європи.
Географічна розбивка інвесторів показує, що, як вже традиційно склалося, найбільше в економіку України торік інвестовано коштів: з Кіпру – 2,75 млрд. дол. (фактично це є реінвестовані кошти українського походження, отримані в основному в металургійній і добувній промисловості, а також у фінансовому секторі), з Нідерландів – 0,98 млрд. дол., зі Швеції – 0,87 млрд. дол., з Росії – 0,46 та Австрії – 0,44 млрд. доларів. Серед галузей економіки найбільшими реципієнтами стали фінансовий сектор (банківські та страхові послуги), промисловість (добувна і переробна), будівництво та сектор послуг.
Торік вперше за історію іноземні інвестиції з України до інших країн надзвичайно зросли: за один рік в 25 разів – з 243 млн. до 6,2 млрд. доларів! Майже весь обсяг інвестицій припав на Кіпр за напрямком "Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг" у вигляді цінних паперів.
В розрізі регіонів, які отримали найбільше інвестицій в Україні, лідирують Дніпропетровська область (9,9% всіх інвестицій за 1994-2007 роки), Донецька (4,8%), Харківська (4,3%), Київська (3,7%) та м. Київ (32,2%).
Приріст інвестицій характерний також і для агропромислового сектору. В 2007 році в харчову промисловість інвестовано 292 млн. дол. (за роки з 1994 по 2007 всього акумульовано 1 564 млн. дол. ПІІ), в сільське господарство – 153 млн. доларів. Основні інвестори – Німеччина, Кіпр, Австрія, Великобританія.
На думку аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Андрія Товстоп'ята, притік інвестицій у вітчизняний АПК, не дивлячись на позитивні тенденції, знаходиться ще не на тому рівні, коли можна констатувати факт інвестиційного буму в агросекторі. Сільське господарство має нагальну потребу в збільшенні інвестицій лише в рослинництві щонайменше до 3 млрд. дол. США щороку.
За словами президента Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекса Ліссітси, основними проблемами, які відлякують як іноземних, так і українських інвесторів від агросектору, є невирішеність питань щодо ринку землі, непрогнозованість регуляторної політики держави для бізнесу, відсутність перспективи сприятливого оподаткування в АПК на середньострокову перспективу та не досить чіткі критерії державної підтримки галузі.
Алекс Ліссітса наголошує на необхідності створення Ради інвесторів АПК при Кабінеті Міністрів України задля покращання ситуації на інвестиційному ринку в АПК України.
Прес-служба УКАб