«Сьогодні Державна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН - це потужний інформаційний центр, який успішно поєднує виконання своїх традиційних функцій з сучасними технічними можливостями доведення накопичених вікових надбань до користувачів. Усі напрацювання співробітників установи та методично підпорядкованої мережі - 257 бібліотек освітніх закладів аграрного профілю І-ІІ рівнів акредитації та системи НААН - можна розглядати як ексклюзивний і інноваційний підхід до класичної бібліотечної роботи, коли книга – це не лише об’єктивне джерело вивчення історії, а й інформаційний ресурс для визначення перспектив подальшого розвитку суспільства, що підносить на новий щабель діяльність спеціальних бібліотек».
Микола Присяжнюк, міністр агрополітики України
Ювілеї поважних державних установ прийнято відзначати за певним протоколом. Інколи ця процедура виглядає доволі показною й заорганізованою. Та це не стосується урочистостей, присвячених 90-літтю від дня створення Державної наукової сільськогосподарської бібліотеки (ДНСГБ) НААН та 75-річчю Панфильської дослідної станції Інституту землеробства НААН.
Чимало учасників цього заходу були вражені неформальною, невимушено-щирою атмосферою. Приємно було почути вітання від державних діячів, діяльність яких, на перший погляд, аніяк не пов’язана з аграрною бібліографією. Скажімо, і Нестор Шуфрич, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України, планував безпосередньо взяти участь у ювілеї й виступити перед науковою громадою. На жаль, державна доля розпорядилася інакше, закинувши Нестора Івановича за кордон. Натомість він не забув привітати храм української аграрної науки телеграмою. А секретар РНБО України Андрій Клюєв ще й доручив одному з відомих генералів Олегу Сивушенку особисто виступити на урочистому зібранні з добрими словами й вручити колективу бібліотеки «за значний внесок в забезпечення національної безпеки й оборони України» Почесну грамоту й відзнаку. Учасники урочистостей й не очікували такої уваги.
Не залишилися осторонь й парламентарі. Голова підкомітету з науки Верховної Ради країни, знаний академік Михайло Зубець взагалі частий гість в ДНСГБ. Отже, присутні й вітали його, як члена сім’ї. А Михайло Васильович прийшов не з порожніми руками. Він побажав учасникам зібрання нових звершень, здобутків і доброго здоров’я від імені Голови Верховної Ради, вручивши цінні подарунки.
Начальник Головного управління агропромислового розвитку Київської ОДА Олександр Шевченко теж ніколи не обминав головної аграрної книгозбірні країни, на якій посаді б не працював. Цього ж урочистого дня він підкреслив: «Все, що нам вдалося досягти в аграрному секторі, стало можливим завдяки належному науковому забезпеченню. І тут важко переоцінити роль ДНСГБ НААН як головної скарбниці наукової думки. З директором цієї поважної установи Віктором Вергуновим ми завжди знаходимо спільну мову, реально відчуваючи вагомі результати такої співпраці».
Ще лунали й лунали теплі слова, що супроводжувалися відзнаками, нагородами, цінними подарунками від науковців і практиків, від поважних осіб з Національної академії аграрних наук, Мінагрополітики, Міносвіти, Мінкультури, провідних бібліотек України. Особливо запам’яталися слова академіка-секретаря НААН Валерія Жука: «Можна черпати інформацію з газет і телебачення, засиджуватися в Інтернеті, але й творчому науковцю, й творчому практику господарювання на землі ніщо не замінить творчого затишного й таємничого духу бібліотеки, яку недарма порівнюють з храмом».
Не забувають про ДНСГБ й знані науковці та державні діячі багатьох країн ЄС та Росії, постійно надаючи нашому храму аграрної науки допомогу та передплачуючи її видання.
Про історію й здобутки Панфильської дослідної станції розповів її директор Олександр Ткачов. І хоч протягом останніх п’яти років власними зусиллями вдалося повністю оновити технічний парк, головним здобутком Олександр Іванович визначив дружний талановитий колектив, завдяки якому і вдається досягати висот.
Вельми цікаву й змістовну доповідь про місце Державної наукової сільськогосподарської бібліотеки в галузевому інформаційному просторі ХХІ століття підготував її директор - Віктор Вергунов. Шкода, що у нас немає змоги оприлюднити її в повному обсязі, тож змушені обмежитися, зокрема, такими рядками: «У стінах бібліотеки знаходиться унікальна по своїй повноті й універсальна по змісту колекція вітчизняних і іноземних видань з ХІХ по ХХІ ст. на 32 мовах світу, обсяг якої сьогодні перевищує 1 млн. одиниць. Серед них - книги, журнали, газети, а також видання на VDV-ROM, CD-ROM, якими щорічно користується понад 20 тисяч читачів. А завдяки документообігу з багатьма зарубіжними спеціалізованими книгозбірнями та органами інформації, зокрема, з бібліотеками країн СНД, Національною аграрною бібліотекою США, бібліотекою університету штату Айова та ін. щорічно до фонду бібліотеки додається ще близько 10-13 тис. примірників нової літератури».
Втім, про скарби ДНСГБ можна довго розповідати, але краще прийти на київську вулицю Героїв Оборони, 10 й безкоштовно потрапити в могутнє царство аграрної науки. І завдяки його безцінним джерелам стати могутнім і успішним господарем на землі.
Володимир ВІЛЬОВИЧ