Координація. З 14 по 16 лютого 2007 року в штаб-квартирі МЕБ у Парижі відбулося засідання субрегіональних та регіональних представництв МЕБ.
Під час сесій заслухали звіти регіональних та субрегіональних представництв МЕБ, а також центрального бюро про діяльність у 2006 році. Розглянули план роботи на поточний рік, питання фінансування, розширення можливостей ветеринарних служб країн-учасниць МЕБ, застосування механізму «Виконання, бачення, стратегія» (PVS) для оцінки роботи ветеринарних служб, комунікації (зв'язки зі ЗМІ), інформування про епізоотичну ситуацію у країнах-членах МЕБ.
Генеральний директор МЕБ д-р Б.Валла, який вів засідання, зосередив увагу на діяльності ветеринарних ветслужб країн-учасниць. Зокрема, уваги потребують такі питання, як належне ветеринарне законодавство та його чітке впровадження у країнах щодо прозорості, раннє оповіщення та негайне реагування на виникнення інфекційних хвороб тварин; розбудова та підтримка діяльності систем нагляду за інфекційними хворобами тварин; оцінка законодавства та роботи ветслужб із застосуванням PVS. Потрібно аналізувати недоліки в роботі та визначати пріоритети у фінансуванні; враховуючи інтереси власників тварин, приватних ветеринарів та інших зацікавлених сторін.
Що стосується фінансування МЕБ міжнародними донорами, то на поточний момент надійшли кошти від Світового банку в обсязі $1 млн., від урядів США – $1,2 млн., Швейцарії – $488 тис., Франції – $2,37 млн., Японії – $7,7 млн. Одержана допомога й від урядів Канади та Австралії. Крім того, переговори ведуться з Європейською комісією та Великою Британією.
Фонд МЕБ для охорони здоров'я та благополуччя тварин у світі розрахований на проведення оцінок ветеринарних служб із застосуванням механізму «PVS»*. Так, згідно з пілотним проектом за кошти, надані Світовим банком (СБ), планується здійснити 5 PVS-оцінок у 3-х регіонах; за кошти, надані урядом США, – 10 PVS-оцінок. На поточний та наступні роки планується провести 9 оцінок у регіонах (кошти СБ), 25 оцінок за 3 роки (кошти від уряду Канади), 8 оцінок за 3 роки (уряд Австралії). Загалом на даний час МЕБ має кошти для проведення близько 60 PVS-оцінок.
Серед напрацювань МЕБ можна назвати розробку механізму PVS, навчання експертів та початок оцінювання країн (15 перебувають нині в процесі). Також створено Центр управління кризами («СМС») та Глобальну систему раннього оповіщення («GLEWS»). Для боротьби з грипом птиці створено банк вакцин при МЕБ, проведено регіональні семінари з участю представників державного та приватного секторів (у всіх 5 регіонах). При цьому було визначено пріоритети на коротку, середню та довгу перспективу, спрямованих на подолання грипу птиці, а також на попередження та контроль інфекційних хвороб тварин, викликаних глобалізацією та змінами клімату.
Важливим питанням, яке розглядалося під час зустрічі, була система оповіщення про епізоотичну ситуацію у країнах-учасницях. Так, з квітня 2006 року система WAHIS (Всесвітня інформаційна система зі здоров'я тварин) функціонує в он-лайн-режимі, а з грудня в інтернет-мережі є база даних цієї системи (WAHID). В її рамках торік проведено 6 навчальних семінарів. Кілька нових заплановано й на поточний рік.
Д-р Карім Бен Джебара, керівник відділу інформування про хвороби тварин Центрального бюро МЕБ, розповів про стан звітності МЕБ. Так, жодних періодичних звітів про епізоотичну ситуацію бюро не одержує від Нідерландів, Росії, Угорщини, Словаччини, Киргизстану, Туркменістану та інших країн. Ця ситуація непокоїть і потребує негайного виправлення. Регіональна комісія та субрегіональне представництво МЕБ у Європі мають стимулювати країни-учасниці МЕБ європейського регіону надавати періодичну інформацію.
Про епізоотичну ситуацію не інформують 13 країн Африки, 3 – Середнього Сходу, 9 – Азії та Океанії та 5 країн Америки.
Щодо своєї діяльності у відслідковуванні епізоотичної ситуації, то Центральне бюро МЕБ має чітку процедуру, яка складається з активного пошуку та підтвердження або спростування неофіційної інформації. У цьому певну допомогу надають субрегіональні представництва МЕБ.
Питанням, яке потребує вирішення, є сплата членських внесків країнами-членами МЕБ. Основна ідея – багатші країни мали би платити внески вищої категорії. Важливо переконати у цьому уряди країн.
Особливу увагу слід приділяти зв'язкам із засобами масової інформації. Пробний семінар із комунікацій відбувся у грудні 2006 року в Терамо (Італія). Планується проводити такі семінари періодично. Наступна зустріч субрегіональних та регіональних представництв МЕБ намічена на 12-14 грудня 2007 року. Тоді представництва представлять звіти про діяльність за 2007-й та програми роботи на 2008 рік.
ДО ТЕМИ: * Оцінка за критерієм «PVS»...
Понад 100 країн-учасниць МЕБ заявили про бажання здійснити оцінку своїх ветслужб із застосуванням критерію «PVS». Як планується, за місяць сертифіковані експерти МЕБ проводитимуть 3 оцінювання. Вважається, що його слід проводити найперше у країнах, які розвиваються, та тих, що перебувають на перехідному етапі розвитку. Одержані дані є суворо конфіденційними і можуть бути розголошені МЕБ виключно за згодою оцінюваної країни.
Процес оцінки, як передбачається, має тривати орієнтовно 2-3 тижні (залежно від розмірів країни). По тому країні буде наданий проект звіту, до якого, за потреби, можуть вноситися зміни або додаватися коментарі, у разі їх наявності. Після формування кінцевого звіту на основі даних про структуру та функціонування ветслужби вирішуватиметься питання про виділення коштів донорів (Світовий банк, USDA, уряди деяких країн) для усунення виявлених недоліків.
Принциповим аспектом оцінювання є те, що оцінювачі не є контролерами або спостерігачами, а експертами. Вони мають позитивні наміри і здійснюють оцінку з метою допомогти країні у вирішенні проблем та усунути прогалини в роботі ветеринарних служб для ефективного виконання ними своїх функцій.
За повідомленням прес-служби Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України