[i][/i]
За словами генерального директора компанії Ольги Кулакової, географія організованого заходу дуже широка і об'єднала спеціалістів Австрії, Бельгії, Німеччини, Данії, Польщі, Росії, Туреччини і Франції. «Іноземні й українські спеціалісти мали змогу поділитися досвідом, розповісти про досягнення, проблеми і в рамках науково-практичної дискусії знайти шляхи для розробки найбільш ефективних проектів елеваторного господарства, - зазначила пані Ольга. - А ще захід став місцем зустрічей фахівців і каталізатором ділових контактів. Про потреби агрокомпаній можна дізнатися саме на таких форумах, що дозволяє виробникам вибудовувати свою політику і стратегію діяльності».
Швейцарська якість і точність
Світовий лідер у технології переробки зерна - швейцарський концерн «Бюлер АГ», підрозділ «Зернова логістика» - пропонує комплексні рішення, обладнання і компоненти для всього виробничого ланцюга, починаючи від пунктів прийому зерна і закінчуючи його переробкою. «В умовах, коли попит на зернові зростає, ноу-хау компанії «Бюлер» у галузі післязбиральних технологій мають велике значення, - зазначає директор департаменту «Зернова логістика» «Бюлер АГ» Олександр Очеретний. - Чи це буде лінійний елеватор, чи зерновий термінал, компанія забезпечує повний комплекс послуг - від консультації до післяпродажного обслуговування. Обсяги поставок включають системи очистки і сортування розробки «Бюлер», енергозберігаючі сушарки з безперервним продуванням, а також широкий асортимент транспортного обладнання».
Щодо оптичних технологій сортування насіння та зерна від «Бюлер», то вони гарантують максимальний рівень безпеки і якості. Такі показники досягнуто завдяки використанню спеціально розроблених датчиків і вдосконаленню технологій. Є техніка, що може сортувати об'єкти за комбінацією кольору, розмірів і форм. А використання інфрачервоного світла дозволяє відділити рештки, які не розпізнає біохромна камера. Наприклад, від насіння соняшнику можна відділити чорні камінці. Крім того «Бюлер» пропонує систему, що дозволяє в зерні знизити такий компонент як афлотоксін.
«Нині на ринку України відчувається тенденція до покращення якості, тому сільгоспвиробники намагаються відповідати європейським нормам, - розповідає керівник відділу оптичного сортування представництва «Бюлер АГ» в Україні Жанна Жегет. -Чимало аграріїв зараз намагаються інвестувати в інноваційні технології, за останні кілька років ми вже встановили 60 машин. Ця технологія, звісно, недешева, але працює і забезпечує високу якість на рівні 99,98%. Якщо перед сільгоспвиробником стоїть питання експорту продукції, то йому обов'язково потрібен Sortex. Цей пристрій є заключним у системі очищування і справляється з тим, що не може зробити механічне».До речі, за останні два роки «Бюлер» встановив для компанії «Миронівський хлібопродукт» елеватор для соняшнику на 80 тис. т і елеватор для кукурудзи на 150 тис. т (Вінницька обл.), а також для компанії «Мрія» елеватор на 130 тис. т (Тернопільщина).
Нові пропозиції для нового рівня
Компанія, яка входить до п'ятірки найбільших світових постачальників обладнання для зберігання зерна Lachenmeier Monsun, пропонує українським сільгоспвиробникам сушарки нового покоління - з безперервним змішаним потоком, економним споживанням електроенергії і автоматизованою системою управління. Сушильна шахта зроблена з гальванізованої сталі, має подвійні стінки для мінімізації теплових втрат, обладнана протипожежною системою. Її потужність у середньому 100 т/год. кукурудзи.
Російський завод «Воронежсельмаш» розробив і випускає нові енергозберігаючі зерносушарки. За словами комерційного директора підприємства Олександра Панченка, в основі моделі лежить шахтна сушарка, але в ній реалізована технологія делікатної сушки із застосуванням повноцінного теплообміну по всій ширині зернової маси. А завдяки тому, що сушарка укомплектована термоізоляцією, можна заощадити 15% газу.
Загалом пріоритетним напрямом роботи «Воронежсельмаш» є виробництво елеваторного обладнання і будівництво об'єктів «під ключ». Підприємство може похвалитися ще й виробництвом унікального обладнання для сортування зернових і насіння за формою, розміром і кольором. Ступінь очистки на вітчизняному фотосепараторі сягає 99,9%. Ціна такого пристрою, розрахованого на один лоток, - 450 тис. гривень.
ЗАТ «Порцелакінвест» пропонує українському ринку абсолютно нове покоління зернових сушарок SD. Ще жодної такої не встановлено в Україні, але, як стверджує керівник служби маркетингу компанії Юрій Проценко, дані сушарки дуже вподобали білоруські та польські агровиробники. Особливість сушарки - вона дозволяє заощадити 25% палива, а це при виборі обладнання дуже вагомий показник.
Проте, технологічну революцію в світі зерносушарок здійснила бельгійська компанія Dryer One, яка запропонувала абсолютно нову технологію делікатного сушіння зерна в промислових обсягах до 120 т/год. по кукурудзі. Крім цього, сушарка економить до 30% газу і завдяки сенсорному екрану управляється дотиком пальців. Єдиний недолік цієї досконалої машини - її ціна в 700 тис. євро.
Фінансова і державна підтримка
Представник Райффайзен Банку Аваль Микола Волков зазначив, що їхня фінансова установа кредитує будівництво елеваторних комплексів, починаючи з 2010 року. Термін кредитування - до 7 років, при цьому власних коштів потрібно мати 30% від ціни проекту. Звісно, щоб узяти кредит, потрібно заставне майно або ж під заставу можна віддати сам елеватор, якщо він - у рефінансуванні.
«Банк надає кошти лише на придбання обладнання, тобто ми не фінансуємо будівельні чи монтажні роботи, - пояснює представник Райффайзен Банку Аваль. - При цьому позичальник має обов'язково надати документи на земельну ділянку, де будуватиметься елеватор. Важливим у договорі є також пункт про стабільність ціни вартості проекту, тобто вона не повинна змінюватися в процесі реалізації».
Торік Райффайзен Банк Аваль кредитував в Україні п'ять великих проектів з будівництва елеваторів. А зважаючи на досвід попередніх років, Микола Волков зазначає, що аграрії якщо і беруть кредити терміном до 7 років, тосплачують їх швидше.
Про нагальну потребу в створенні нових потужностей для зберігання зерна говорять і на державному рівні. За словами директора Департаменту економічного розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Віталія Саблука, аби за кордон нарощувати поставки зерна, необхідно збільшити потужності для його зберігання, тому влада працює над залученням інвестицій у розвиток лінійних і припортових елеваторів. Крім того, держава підтримуватиме створення кооперативних елеваторів. «Наші прогнози щодо темпів експорту зерна справджуються. І цьогоріч щомісячні темпи експорту зерна випереджують минулорічні приблизно на 600 тис. тонн. Але щоб така динаміка зростала, необхідно збільшувати потужності для зберігання зерна», - наголосив Віталій Саблук.
Також директор департаменту зазначив, що для здешевлення послуг елеваторів і полегшення роботи аграріїв відмінена обов'язкова сертифікація зернових складів.
Людмила ЛЕБІДЬ