Початок 2018 року приніс сільгоспмашинобудівникам не тільки повсякденні сезонні клопоти, а й радикальні зміни в сфері сертифікації та реєстрації сільськогосподарської техніки.
По-перше, у зв’язку із втратою чинності з 1 лютого 2018 року Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» (№46-93 від 10.05.1993 р.) державна система сертифікації, що існувала протягом десятиліть, припинила своє існування. Крім того, знову ж таки 1 лютого 2018-го в Реєстрі державної системи сертифікації припинена реєстрація документів. Тобто, видачу та реєстрацію сертифікатів відповідності в системі УкрСЕПРО припинено.
Відмова від обов’язкової сертифікації і перехід на використання технічних регламентів є складовою реформи системи технічного регулювання. Головна мета реформи – перехід від пострадянської системи стандартизації, заснованої на ГОСТах, до сучасної європейської системи, що дозволить зняти торговельні бар’єри з Європейським Союзом.
По-друге, 15 листопада 2017 року опубліковано постанову Кабінету Міністрів України №856 від 15.11.2017 р., згідно якої вносяться зміни до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських,дорожньо-будівельнихі меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів. Порядок ще був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 р. (№694). Постанова №856 набирає чинності через три місяці з дня опублікування – тобто з лютого 2018-го починаємо реєструвати техніку по-новому.
На що варто звернути увагу в постанові:
1. Для реєстрації машин, таких як трактори гусеничні, трактори колісні, причепи, напівпричепи, причепи-цистерни, напівпричепи-цистерни, причіпні й напівпричіпні розподільники органічних та мінеральних добрив, котрі реєструються вперше, необхідно буде надати сертифікат відповідності затвердженого типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу.
2. Машини, яким встановлено обов’язкові вимоги до забезпечення безпеки для життя, здоров’я споживачів, їхнього майна, навколишнього природного середовища,допускаються до продажу у разі наявності знака відповідності Технічному регламенту безпеки машин, декларації про відповідність.
3. Перелік документів, який має надати покупцю реалізатор сільськогосподарської техніки:
- примірник договору купівлі-продажу транспортного засобу;
- копія декларації про відповідність (для транспортних засобів, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин);
- копія сертифіката відповідності затвердженому типу (для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів);
- сервісна книжка;
- експлуатаційна документація;
- розрахунковий документ.
Обов’язки з реєстрації сільгосптехніки покладено на Держпродспоживслужбу, представництва якої функціонують у кожній області.
Щодо сертифікатів затвердження типу, їх можна оформити в Державному підприємстві «Науково-технічний центр сертифікації «АгроСЕПРО» Національної академії аграрних наук України» (ДП «НТЦ «АгроСЕПРО» НААН») або відповідному підприємстві в системі Мінагрополітики.
Процедура оформлення сертифіката затвердження типу на партію або на одиничний виріб є досить простою і не займає багато часу. Для її проходження вам потрібно надати до сертифікаційного центру інвойс, договір купівлі-продажу технічного засобу, інструкцію з експлуатації та безпосередньо сам технічний засіб. Так, наприклад, проходження процедури для оформлення сертифікатів затвердження типу на партію продукції таких виробників, як Case IH, New Holland, корпорації АГКО, ТОВ «КЛААС Україна» займало до 3-х днів.
Термін, на який видається сертифікат затвердження типу на партію, складає 1 рік, а сертифікатом на одиничний зразок можна скористатися протягом 6 місяців.
Крім того, виробники сільськогосподарської техніки можуть оформити в ДП «НТЦ «АгроСЕПРО» сертифікат затвердження типу на свою продукцію на термін 5 років. Однак ця процедура більш складна і потребує сертифікації виробництва. Термін оформлення такого сертифіката залежить від стану виробництва. Так, наприклад, ТОВ «Джон Дір Україна» оформило п’ятирічний сертифікат протягом 2 місяців.
Оформлений сертифікат затвердження типу вітчизняним виробником сільськогосподарської техніки є свідченням наближення якості його продукції до європейського рівня.
Олег АДАМЧУК,
директор ДП «НТЦ «АгроСЕПРО» НААН
Державне підприємство «Науково-технічний центр сертифікації «АгроСЕПРО» Національної академії аграрних наук України»
08631, Київська обл., Васильківський р-н, смт Глеваха, вул. Вокзальна, 11
Тел.: (050) 421-33-00
E-mail: Agrosepro.naan@ukr.net
Сайт: www.Agrosepro.com.ua