Зі слів заступника міністра аграрної політики України Віктора Шеремети, торік вітчизняні аграрії зібрали майже 90 млн тонн зернових, технічних і круп'яних культур. Отже, ми в чергове доводимо світу, що є його житницею. Відповідно, вагомі врожаї спонукають бізнес активно розбудовувати сучасну зернову інфраструктуру.
Ще з десяток років тому першочерговою задачею виробників і торгівців зерна, стверджують аналітики ринку, була побудова зерносховища, куди можна завантажити і зберігати потрібний час певну кількість збіжжя. Нині пріоритети кардинально змінились. Спочатку на елеваторах з’явились потужні сушарки, а потім хлібоприймальні комплекси перетворились на логістичні хаби, де швидко приймають, сушать і відвантажують зерно. Тобто основною вимогою до елеватора стала швидкість надання послуг. Зокрема, так стверджує генеральний директор «Інтерпроект GmbH» Іван Кунь.
Він також звертає увагу на те, що раніше для 50-тисячного елеватора було досить транспортного обладнання продуктивністю 100 т/год і сушарки потужністю 40 т/год. Такий елеватор міг робити 1,2 обороту за сезон.
Зараз же в країні інша тенденція - будівництво невеликих елеваторів, які є дрібні за обсягом зберігання, проте дуже потужні з приймання зерна і його відвантаження. В такому комплексі має бути лінія з приймання зерна, наприклад, 200 т/год, сушарка на 100 т/год і лінія з відвантаження на 200 т на годину. Отже, тренд останніх років – фермерські елеватори.
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Хочу наголосити, що Україна зібрала 2018 року майже 90 млн тонн зернових, технічних і круп'яних культур. Але значна частина цього збіжжя експортується й перетворюється в інших країнах на продукти з доданою вартістю. Час і українцям продавати на світові ринки не сировину, а готову продукцію. Для цього потрібні бажання бізнесу і умови, створені державою. Зокрема, і у виробництві комбікормів. Основні споживачі комбінованих кормів - свинарство і птахівництво. Нині виробництво птахівничої продукції вийшло на передові позиції у тваринництві, але свинарство і скотарство поступово відроджуються. Саме тому на 2019 рік ми залишили всі програми державної підтримки тваринництва, додавши такий напрямок як кормовиробництво. Цьогоріч підприємства, що мають статус сільгоспвиробника, можуть скористатись 850 млн грн державних коштів для будівництва елеваторів і комбікормових заводів. Тобто, при їх зведенні аграрії зможуть отримати 30% компенсації. Програма компенсації розповсюджується на обладнання і українського, і зарубіжного виробництва та діє в автоматичному режимі. Про всі детали краще дізнатись, скориставшись сайтом Мінагрополітики. За нашими підрахунками, коштами держпрограми для зведення об'єктів для зберігання і переробки зерна зможуть скористатись від 100 до 300 українських підприємств. |
Згідно постанови «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р №107», сума часткової компенсації на будівництво та реконструкцію об’єктів зі зберігання та переробки зерна становить 30%. Документи подаються до 5 травня, 5 вересня і 5 грудня. Друга програма передбачає компенсацію 25% при покупці елеваторного обладнання вітчизняного виробництва. За повідомленням Кабінету Міністрів України, сертифіковані зернові склади країни мають загальну потужність одночасного зберігання 42 млн т зерна. Крім того, сільгосппідприємства всіх форм власності мають додаткові потужності одноразового зберігання зерна на 20 млн тонн. Проте в Україні є нестача потужностей зі зберігання зерна. Адже загальний вал зерна, включаючи олійні культури, який підлягає зберіганню, становить понад 90 млн тонн. |