Щороку наприкінці вересня - початку жовтня на території Національного комплексу «Експоцентр України» (м. Київ) вирує агропромислова виставка-ярмарок «Київська осінь-2008». І щороку організатором саме цього заходу є Міністерство аграрної політики України.
Нині на ярмарку свою продукцію презентували практично всі регіони України. Тут можна було не тільки побачити, а й придбати найрізноманітнішу харчову та промислову продукцію, познайомитися з новинками майже всіх сільськогосподарських напрямків.
Ще до відкриття ярмарку в «Експоцентр» потягнулися бажаючі відчути сам дух ярмаркування: розмаїття товару, можливість досхочу поторгуватися. Послухати українських пісень, посмакувати гарячими млинцями та шашличком...
Кияни та
гості столиці із задоволенням обирали потрібний товар, спілкувалися з
фахівцями, які доброзичливо
консультували й знайомили з рослинними новинками, технологіями вирощування елітних сортів овочів і фруктів, високоврожайних сортів винограду та полуниці тощо.
Завдячуючи Мінагрополітики, ярмарок перетворився на справжнє свято урожаю. На захід прибули аграрії з Кримської АР, представники всіх облдержадміністрацій, сільськогосподарських підприємств, фірм, наукових установ, аграрних вищих навчальних закладів тощо. Хоча виставка не набула такого розмаху, як у минулому році, та стенди учасників відзначалися особливим колоритом і вишуканим оформленням.
Урочисте відкриття
Під час відкриття виставки учасників та гостей заходу привітали перший заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан, заступник міністра аграрної політики Ярослав Гадзало, голова Комітету з аграрної політики Верховної Ради України Микола Присяжнюк, герой України, генеральний директор сільськогосподарського підприємства «Нібулон» Олексій Вадатурський, герой України, академік УААН Дмитро Слабук, віце-президент УААН Валерій Адамчук, президент ВГО «Українська аграрна конфедерація» Леонід Козаченко, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.
Юрій Лузан, звертаючись до учасників виставок, відзначив, що саме на таких заходах потрібно підбивати підсумки сільськогосподарського року. Тим більше, що у цьому році селяни радіють щедрому врожаю зернових і не тільки. Адже високих показників досягнуто і по збору ріпаку, сої, овочів. Перший заступник міністра також зауважив, що нині Україна вирощує соняшнику 12% від світового виробництва, цукрового буряку і картоплі близько 6%. І, за розрахунками ФАО, має потенціал у вирощуванні зернових 70-80 млн. тонн. «Ці показники свідчать про потужність аграрного сектора України, - констатував перший заступник міністра, - про те, що в аграрний сектор України можна вкладати кошти і вони даватимуть достойний прибуток. Підтвердження тому – дії нинішніх інвесторів, які вже ефективно працюють в нашій державі, потужно розвивають агропідприємства і продовжують вкладати фінанси в аграрний сектор України». Тож Юрій Лузан побажав усім учасникам виставок плідно попрацювати, укласти вигідні контракти, відшукати нових інвесторів та партнерів.
Сердечно привітав присутніх і заступник міністра аграрної політики Ярослав Гадзало. Він висловив переконання в тому, що Україна відродить славу житниці Європи, побажавши аграріям успіхів в їх нелегкій праці на землі-годувальниці.
Яскравим акордом урочистого відкриття став невеличкий концерт народної пісні у виконанні фольклорних колективів і талановитих солістів.
Яскрава та незабутня
Цієї осені у ярмарку прийняло участь близько 1,5 тисячі учасників з усіх регіонів України, АР Крим та інших держав, експозиції яких розташувалися у п’яти павільйонах і на відкритих майданчиках.
Кияни та гості столиці купували овочі та фрукти високоврожайних сортів, елітні сорти картоплі. Для садівників та городників був представлений широкий асортимент саджанців, насіння, квітів. На окремій алеї виробники меду торгували продукцією бджільництва. Також на ярмарок виробники привезли чимало м’ясо-молочних і хлібобулочних виробів, сільськогосподарського обладнання й інструментів тощо. Продукція продавалася за цінами виробника.
У рамках заходу відбулися також спеціалізовані семінари, конференції, презентації, дегустації різноманітної продукції. Відвідувачі отримали змогу поласувати продукцією ресторанів національної та домашньої кухні, прийняти участь у різних конкурсах, подивитися концерти народної самодіяльності.
Варто відзначити різноманіття сортів картоплі, представленої на виставці. Багатьма улюблений овоч збирав юрби бажаючих роздивитися селекційні новинки. А подивитися дійсно було на що. Округла і продовгувата, біла, рожева, жовтава – очі розбігалися від такого асортименту. Господарі охоче розповідали про різні елітні та промислові сорти, їх властивості, умови вирощування та зберігання. Тут можна було придбати картоплю не тільки на посадку, але й до столу за цінами значно нижчими, ніж на базарі. Наприклад, гарну товарну картоплю можна було закупити по 2 грн. за кілограм, а розкішну сортову – по 5-8 гривень.
Від запашних яблук просто ломились столи. Очі розбігались від їх різноманіття. Люди охоче купували ароматний червоний Макінтош, зимові сорти яблук, такі як Голден делішес, – надзвичайно соковиті та ароматні, Симиренка та Заячі мордочки, що чудово зберігаються до весни, яскраво-зелені Гранні сміт, такий цікавий сорт як Гала, що ніби увібрав усі барви осені, Кандиль Синап – яскраві кримські яблука, що нагадують за формою лампадку тощо. І ціни на цей смачний фрукт були нижчі, ніж на ринку – по 6-7 грн./кг. Також можна було купити найрізноманітніші саджанці яблунь.
Надзвичайно багато було представлено й сортів винограду. Тут і кримський Кокур білий, грузинські сорти – Сапераві, Ркацителі, такі винні сорти як Каберне Совіньйон, Мускат, Гаме, Паломіно, білий Шардоне, Рислінг Семіньйон, крупний Дарунок Україні, надзвичайно врожайні Морастель і Мурведр та багато інших. Охочі не тільки купували саджанці, але й куштували ягоди кожного сорту. А виробники радо ділилися секретами вирощування того чи іншого винограду.
Традиційно особливе місце на цій осінній ярмарці відведено меду та продукції з бджільництва. Квітковий, гречаний, із софори, соняшника, розторопші, кульбаби, липовий, лісовий та польовий – це лише невеликий перелік того різновиду, який можна було споглядати, куштувати та купувати. Продукцію бджільництва представили виробники майже з усіх областей.
Численних відвідувачів не менше приваблювала продукція м’ясо-молочної галузі та кондитерські вироби. Представлені ласощі могли задовольнити будь-які смаки та забаганки.
Традиційно міністерству допоміг провести ярмарок генеральний розпорядник - Український виставково-інформаційний центр.
Оксана ШАПОВАЛ