Структури колишніх власників гіпермаркетів Караван Андрія Гордієнка та Сергія Хрипкова купують свиноферму Калита у підконтрольного нардепу Вадиму Новинському Смарт-холдингу, передає КоммерсантЪ-Україна в статті.
Як повідомляє Ъ, про те, що структури підприємців Андрія Гордієнка та Сергія Хрипкова ведуть переговори зі Смарт-холдингом про купівлю агрокомбінату Калита, розповіли виданню відразу декілька джерел, знайомих з умовами угоди.
"Колишні власники Каравану давно придивлялися до Калити. Вже провели due diligence активу", - повідомив один зі співрозмовників видання. "Очікується, що операція буде проходити в кілька етапів. Спочатку на одну структуру будуть оформлені корпоративні права на всі активи - зараз вони записані на безліч різних структур. А згодом ця структура поміняє власника", - заявило інше джерело.
Він також додав, що в рамках операції також передбачається, що структури Смарт-холдингу спочатку постараються викупити належні Києву 9,5% акцій Калити. Точну суму угоди співрозмовники не уточнили, зазначивши, що Калита була оцінена в $15-20 млн за 100% без урахування боргу.
Видання наголошує, що територіальна громада Києва вже оголосила про пошук оцінювача 9,5% належних їй акцій Калити для їхнього подальшого продажу. Заступник голови Київської міської державної адміністрації Олександр Пузанов уточнив виданню, що пакет Калити з 2011 року вносився до списку активів, які планується продати.
"Але покупця на нього не було, тому активних дій з продажу місто не робило", - додав він. Зараз же, за словами чиновника, з'явився потенційний покупець. "У міста 9,53% акцій. Як міноритарний акціонер, ми не могли бути задоволені таким активом - дивіденди компанія не платила, навіть коли у неї був прибуток, вона всі доходи скероувала на розвиток", - зазначив Пузанов.
У Смарт-холдингу операцію не коментують, пославшись на угоду про конфіденційність переговорів. Представник Хрипкова і Гордієнка також відмовився від коментарів.
Для Смарт-холдингу продаж Калити - логічний крок, вважає гендиректор Concorde Capital Ігор Мазепа. "З точки зору оптимального використання управлінських і фінансових ресурсів для компанії краще зосередитися на розвитку активів, що увійшли в аграрний холдинг HarvEast, а не розпорошуватися на менші активи", - упевнений він.
За його словами, сьогодні в агропромисловому комплексі спостерігається консолідація активів, і найбільш успішні великі холдинги, а не окремі підприємства. "Викупити спочатку частку Києва для того, щоб запропонувати новому покупцеві практично стовідсотковий пакет акцій - також було правильним рішенням, оскільки наявність міноритарного акціонера в особі міста може створювати деякі складнощі в управлінні та погодженні рішень", - каже Мазепа.
Калита перебуває в передпродажному стані з 2010 року, говорить голова Асоціації свинарів України Артур Лоза. Останнім потенційним претендентом на актив був данський холдинг Axzon, який вже володіє в Україні компанією Danosha - другим за величиною виробником свинини в Україні після АПК-Інвест Бориса Колеснікова, зазначає Ъ.
Нагадаємо, CEO Axzon Том Акселгаард підтвердив виданню, що компанія вела переговори про купівлю контрольного пакета акцій агрокомбінату останні три місяці, але так і не змогла знайти рішення через складну корпоративну структуру.
"Ми не зацікавлені в 9,5% акцій, якими володіє Київ. Нам цікавий повний контроль над підприємством. Але ми вийшли з переговорів", - уточнив він. Радник Axzon, директор інвестиційно-банківського департаменту Dragon Capital Юрій Астахов сказав виданню, що холдинг продовжує шукати активи для поглинання в Україні.
Для нових потенційних інвесторів Калити основна перевага комбінату - його територіальне розташування. "Це великий свинарський комплекс, який розташований максимально близько до найбільшого ринку збуту - Києва. Зараз вже не видаються дозвільні документи на будівництво на настільки близькій відстані до столиці", - говорить Лоза.
За його оцінками, потенційним покупцям Калити операція дозволить увійти до п'ятірки найбільших гравців ринку.
В Асоціації свинарів України також повідомили, що в 2012 році агрокомбінат Калита займав сьоме місце серед найбільших виробників свинини в Україні з обсягом реалізації 10,9 тис. т продукції в живій вазі. Виручка склала 179,35 млн грн, збиток - 7,6 млн грн. На 1 січня поголів'я - 59,7 тис. свиней.
Крім вищесказаного зазначимо, що в 2012 році структури Гордієнка та Хрипкова купили агрокомбінат Слобожанський в Харківській області.