Голова Державної інспекції сільського господарства України та фахівці газузі зустрілися з представниками компаній, які працюють на зерновому ринку, а також запросили представників громадськості для врегулювання нагальних питань, які впливають на роботу підприємств під час перевірки якості зерна та інших продуктів.
Зокрема, на зустрічі були присутній президент «Української агарної конфедерації» Леонід Козаченко, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук, Голова правління ПАТ «Укрелеваторпром» Іван Буценко, головний юристконсул ООО «Альфред С. Топфер Інтернешенал (Україна)» Юрій Михайлов, голова торгового департаменту компанії «Каргілл» Вадим Мірошніченко.
У ході зустрічі Владислав Гончаренко зазначив, що для налагодження роботи з видачі сертифікатів якості та уникнення простою вагонів під час перевезення зерна, Держсільгоспінспекцією організовано роботу інспекторів у святкові та вихідні дні. Крім того, Голова Держсільгоспінспекції повідомив, що у світі існує система контролю якості двох варіантів: шляхом проведення перевірок інспекційними органами або шляхом декларування. «Альтернативою сертифікації може стати декларування, якщо передбачити відповідальність за не подачу декларації», - сказав він.
Тож, існуюча зараз система сертифікації дає можливість вести облік кількості та якості зерна, яке знаходиться у нашій державі, а відповідно робити прогнози щодо продовольчої безпеки країни та дбати про її імідж на міжнародних ринках, куди експортується вітчизняна сільськогосподарська продукція.
Голова Держсільгоспінспекції України зазначив, що створеною робочою групою, до якої увійшли фахівці, науковці та представники громадськості розроблено Технічний регламент зберігання зерна, який вже погоджено Міністерством аграрної політики та продовольства України і розіслано на погодження до інших центральних органів виконавчої влади.
«Технічний регламент спрямований на вдосконалення існуючих правових норм, які регулюють систему товарно-грошових відносин, що виникають між його суб'єктами у процесі виробництва, зберігання, торгівлі та використання зерна на засадах вільної конкуренції, вільного вибору напрямів реалізації зерна, а також державного контролю за його якістю та зберіганням», - сказав Владислав Гончаренко.